Zdravá výživa jako nový životní styl? Začněte hned!

Už nějakou dobu se snažíte změnit svůj životní styl, zhubnout, díky tomu se lépe cítit a třeba i upevnit své sebevědomí. Možná se právě přechod na zdravější stravu objevuje už pár let i v seznamu vašich novoročních předsevzetí. Nebudeme nikomu sahat do svědomí. Můžeme vám ale poradit, jak začít a hlavně vytrvat. Důležité je pochopit, jak tělo funguje, tomu přizpůsobit stravování, pohyb i způsob odpočinku.

Co si představit pod pojmem zdravé stravování?

Představa zdravé a správné výživy může být pro mnohé různá. Pro někoho je to třeba z masa jen drůbež nebo ryby, celozrnné pečivo, spousta ovoce a zeleniny. Někdo v tom zase vidí jen přísné dodržování vegetariánské stravy. Je však třeba si uvědomit, že žádný extrém není tak docela ideální pojetí zdravé výživy. Stejně tak není dobré přemýšlet nad každým soustem nebo si kvůli němu dělat výčitky, učit se nazpaměť zdravé recepty a celý den počítat kalorie.

Kdy a jak jíst?

Jíst často a po malých dávkách je při hubnutí výhodnější a rozhodně efektivnější. Naopak, když jíte nepravidelně, třeba jen jednou či dvakrát denně, avšak porce jídla pak podle toho vypadají, vytoužených výsledků jen tak nedosáhnete. Obecně se proto doporučuje pravidelný příjem menšího množství potravy, a to cca 100 až 250 gramů na porci, 3x až 6x denně. Jak tedy sestavit pravidelný jídelníček? Neměla by v něm nikdy chybět snídaně, dále pak dopolední svačina, oběd, opět lehčí svačina a nakonec večeře.

Váš zdravý jídelníček - co by měl obsahovat?

Snídaně by měla být nepostradatelnou součástí vašeho začínajícího dne, může obsahovat cereálie, mléčné výrobky, celozrnné pečivo, kvalitní šunku a sýry, sušené nebo čerstvé ovoce apod. Svačina může být obměnou snídaně, hodí se právě celozrnné pečivo, například s kuřecí šunkou, ale i s porcí zeleniny. Oběd by neměl znamenat smažené a tučné jídlo, ale pro změnu třeba přírodně upravenou rybu, drůbeží maso nebo dietního králíka, jako přílohu pak dušenou zeleninu, luštěniny, dietní těstoviny apod. K odpolední svačině pak postačí třeba jen ovoce nebo jogurt, večeře by měla být opět odlehčená, třeba přírodní plátek masa nebo ryby se zeleninovým salátem, dietní těstovinový salát, kuskus se zeleninou a sýrem tofu apod.

Pozor na nekvalifikované výživové poradce - nic nového vám neřeknou!

Žijeme v době, kdy nás osvěta, stejně jako tvrdá realita ukazující následky civilizačních nemocí v jejich pravé podobě, naučila zajímat se víc o vlastní zdraví a způsoby, jak si je udržet. I díky tomu se doslova roztrhl pytel s tzv. odborníky na zdravý životní styl a životosprávu, bez konkrétnější specifikace toho, čemu se dnes říká výživový poradce nebo také poradce zdravého životního stylu. Většinou jde o absolventy různých rekvalifikačních kurzů, bez praxe ve zdravotnictví a bez větších znalostí této problematiky. Samozřejmě nelze všechny házet do jednoho pytle, pokud se však rozhodnete vyhledat skutečnou odbornou pomoc, třeba ve snaze o rychlejší zhubnutí před nutným operačním zákrokem, poradí a pomůže vám nutriční terapeut nebo přímo lékař - obezitolog.

Další články na téma hubnutí najdete zde

Zdroj: Zijzdrave.cz, Idnes.cz, Abcvyzivy.cz

Foto: Pixabay.com

Zdravá výživa jako nový životní styl? Začněte hned! patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Dana 05.03.2018 01:03 Hubnutí

  Mě nikdy vživotě žádná dieta nepomohla až na tu kterou mi sestavil výživový specialista odtud…

 • Stanislava 05.03.2018 00:03 zdravé hubnutí

  Při hubnutí je to z velké části o stravě, a zbytek o cvičení.. Osobně sem zhubla až se světem…

 • Nikola 05.03.2018 00:03 hubnutí

  Ty jo to bylo tak už po měsíci,to sem shodila pár kil:)

 • Tereza 05.03.2018 00:03 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Jak funguje ta dieta ve světě zdraví, mám na mysli třeba ten jídelníček.. to ste museli některý…

 • Andrea 04.03.2018 23:03 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ta jejich metoda spočívá v tom, že pro každého klienta sestavují individuální hubnoucí plán. Mě…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku