Tipy pro chutné, vydatné a zdravější školní svačiny

Den školáka by měl vždy začít vydatnou snídaní, svačiny jsou pak bezesporu důležitou součástí dne ve škole, zaženou hlad, dodají tělu i mysli potřebnou energii a mozek je připraven znovu se soustředit. Každodenní zbytky v krabičce na svačinu však často rodiče doženou k tomu, že dítěti dají raději peníze, aby si svačinu cestou do školy nebo ve školním automatu koupilo samo.

Volba dítěte pak bývá jasná - sušenky, brambůrky, energetické nápoje apod. Příprava školních svačin by zkrátka měla zůstat pod taktovkou rodičů, kteří dohlédnou na její složení. Vždyť připravit školákovi zdravou, chutnou a vydatnou svačinu nemusí být tak složité!

Zdravější kombinace na desítky způsobů!

Přípravu svačiny pro malého školáka nepodceňujte, i svačiny totiž hrají důležitou roli v osvojení si zdravějších stravovacích návyků. Dítě můžete do přípravy školní svačiny samozřejmě zapojit. Pokud je něco, co doopravdy nemá rádo, můžete společně popřemýšlet nad tím, čím by se to dalo nahradit. Kousky ovoce či cereálie se dají například zamíchat do jogurtu, který dítěti chutná. Místo běžného pečiva zkuste občas zařadit pečivo celozrnné, místo margarínu či Nutelly zkuste zdravější luštěninové či tvarohové pomazánky, kvalitní šunku, sýry apod. Malá sladkost samozřejmě neuškodí, měli bychom však trvat na tom, aby dítě především snědlo to ostatní, než si dopřeje sladkou odměnu. Tou však nemáme na mysli běžné sladkosti, např. bonbony nebo čokoládu. Lepší bude například sladká müsli tyčinka s jogurtem nebo ovocem, nebo i hrstka kandovaného ovoce.

Ovoce a zelenina? Ve svačinovém boxu nesmí chybět!

Ovoce a zelenina by měla být samozřejmě nedílnou součástí každodenní stravy, ve školních svačinách má proto rovněž své nezastupitelné místo. Pokud už vašemu dítěti nelahodí obyčejné jablko nebo banán, zkuste malý ovocný salát. Do misky dejte dílky mandarinky a kuličky hroznového vína, přidat můžete i to nadrobno nakrájené jablíčko nebo banán, vše zakápněte citronovou šťávou, nebo promíchejte se lžičkou medu či javorového sirupu. Nové chutě a nevšední i lákavější vzhled dokážou zázraky! Ovocnou misku můžete ozvláštnit třeba i rozinkami nebo sušenými brusinkami, od věci rozhodně nebudou ani ořechy, které jsou navíc známé svým významem v boji s únavou a nesoustředěností, zkrátka tím pravým životabudičem pro bystřejší mysl!

Jak nakupovat efektivně a zdravě?

Jogurty a přesnídávky – osvěží a jsou vhodné i pro mlsouny!

Domácí ovocné přesnídávky jsou to pravou svačinkou, která nezatíží žaludek, osvěží chuťové pohárky a dodá vitamíny. Stejně tak můžete dětem pravidelně přibalit lehký a lahodný jogurt, do kterého lze přimíchat nejrůznější ovoce a müsli, a to i tehdy, když je dítě jinak odmítá. Někdy si děti stěžují i na nedostatek času k jídlu, přestávky nejsou příliš dlouhé a děti jsou mnohdy zvyklé trávit u jídla mnohem delší dobu. Právě jogurty tak bývají dobrou volbou, dají se sníst rychle a vy tak přestanete ve školních aktovkách nacházet rozdrobené zbytky chlebů a sendvičů, nevábně smíchaných se vším ostatním, co ze svačiny zbylo.

Syté a výživné sendviče? Dobře se jí a dětem chutnají

Měkký toastový chléb se v mnoha případech osvědčil lépe než ten klasický, kdy se děti vymlouvají na tvrdé kůrky a podobně. Ať tak či onak, snažte se obměňovat chléb z bílé mouky za celozrnný. Sendviče z toustového chleba jsou dobře skladné, měkké a dětem zkrátka obvykle víc chutnají, chce to však nezabřednout do stereotypu -máslo + salám. Co takhle zkusit tuňákovou pomazánku s plátkem salátové okurky? Skvělý bude také sendvič s rukolou, vařeným vajíčkem, šunkou a sýrem. Do svačinového boxu pak přidejte ještě kousek syrové mrkve a třeba i cherry rajčátka, ty děti milují.

Posilování imuniy - je nejvyšší čas začít

Je nutné vzít v potaz také celodenní aktivitu dítěte, zda je ve škole až do pozdního odpoledne nebo jestli má ten den třeba sportovní kroužky. Pokud ano, měly by být svačiny třeba i dvě a o něco vydatnější.

Zdroj: tn.nova.cz, idnes.cz, svet-zdravi.cz

Foto: Pixabay.com

Tipy pro chutné, vydatné a zdravější školní svačiny patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Dana 05.03.2018 01:03 Hubnutí

  Mě nikdy vživotě žádná dieta nepomohla až na tu kterou mi sestavil výživový specialista odtud…

 • Stanislava 05.03.2018 00:03 zdravé hubnutí

  Při hubnutí je to z velké části o stravě, a zbytek o cvičení.. Osobně sem zhubla až se světem…

 • Nikola 05.03.2018 00:03 hubnutí

  Ty jo to bylo tak už po měsíci,to sem shodila pár kil:)

 • Tereza 05.03.2018 00:03 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Jak funguje ta dieta ve světě zdraví, mám na mysli třeba ten jídelníček.. to ste museli některý…

 • Andrea 04.03.2018 23:03 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ta jejich metoda spočívá v tom, že pro každého klienta sestavují individuální hubnoucí plán. Mě…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku