zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Pohanka – neprávem opomíjené zdraví z přírody

Veronika Tůmová
15.04.2021

Pohanka byla v kuchyních našich předků zcela běžná, pak se na ni trochu pozapomnělo, ale dnes opět zažívá velký návrat na náš stůl. Je totiž nedílnou součástí zdravé výživy a zařadit ji do jídelníčku celé rodiny se rozhodně vyplatí.

Pohanka se dokonce řadí mezi superpotraviny, tedy takové, které v sobě mají vysoký obsah látek prospěšných našemu zdraví. Proč se o ni tedy zajímat a začít shánět pohankové recepty?

Seznamte se s pohankou

Semena pohanky vypadají jako kroupy, chuťově jsou však výraznější, připomínají oříšky. Ačkoli vás to možná překvapí, tahle rostlinka nemá původ v Čechách, i když ji tu lidé pěstovali už ve 12. století. Pohanka pochází až z dalekých Himalájí. A jak přišla ke svému jménu? Zřejmě díky Tatarům, tedy pohanům, kteří ji při nájezdech do Evropy vozili s sebou jako výživnou potravinu. Další zajímavostí je, že přestože se pohanka svou strukturou podobá cereáliím, nepatří mezi obiloviny. Patří do čeledi rdesnovitých a je tak příbuzná se šťovíkem či rebarborou. Využívá se do krmných směsí i jako zelené hnojivo, je však výborná pro přípravu mnoha jídel a své místo v naší kuchyni si bezpochyby zaslouží. Nutno také dodat, že je vhodná pro celiaky.

Jak prospívá pohanka našemu zdraví?

Pohanka pomáhá zvyšovat pružnost cévních a žilních stěn a nemalou měrou se podílí na snižování cholesterolu v krvi. Má znatelné antioxidační účinky a podporuje vstřebávání vitamínu C. Je také ceněna pro vysokou biologickou hodnotu svých bílkovin, obsah esenciálních aminokyselin a také díky vysokému obsahu vlákniny. Semena pohanky obsahují draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan, zinek a selen, z vitamínů skupinu B a E, cholin, rutin a tokoferol. Pohanka pomáhá při problémech s křečovými žilami, příznivě ovlivňuje trávení a má svůj význam i při regeneraci jaterních buněk. Dále je vhodná při léčbě hemeroidů, snižuje riziko trombózy, zamezuje infarktu a také snižuje riziko mozkové mrtvice. Obsahuje cenné vitamíny a minerály.

Pohanka pro zdravá játra i pružné cévy

Pohanka je také zdravou výplní do polštářů, tyto polštářky plněné pohankovými slupkami zmírňují bolesti páteře i kloubů. V nati, slupkách a v semenech obsahuje pohanka velké množství látky zvané rutin. Tato látka prospívá cévám v celém organismu. Vrací jim pružnost a spolu s vitamínem E cévy léčí. V pohance najdeme i další důležitý prvek – cholin. Ten účinně regeneruje jaterní buňky poškozené nemocemi nebo projevy alkoholismu a pomáhá také odbourávat zde nahromaděný tuk.

Pohanka v kuchyni

Pohanka je cenným zdrojem vlákniny a je vhodné k ní jíst zeleninu. Patří k bezlepkovým potravinám a hodí se do polévek, kaší, pomazánek, salátů, rizot, i k zapékání. Je to skvělá a mnohostranná příloha, kterou můžete použít k masu, nebo ji kombinovat se zeleninou, bylinkami či houbami. Způsoby jejího využití se dají docela dobře přirovnat k rýži a stejně jako rýže je výborná i na sladko. Zkuste třeba pohankové lívance nebo netradiční moučník z pohankové mouky! Zachutnat by vám mohla také pohanková snídaňová kaše s ovocem, salát s pohankou nebo pohankové karbanátky.

Granola a kaše jako ideální snídaně či svačina do chladných dnů. Jak na její přípravu?

Pšenice dvouzrnka slaní návrat do našich kuchyní

Autor: Veronika Tůmová

Překonejte lenost a vydržte u pohybu už navždy!
29. dubna – Mezinárodní den imunologie již za pár dní

Další články