Čím nám může prospět jablečný ocet?

Jablečný ocet je doslova zázračný elixír a k léčení nejrůznějších neduhů se používá od pradávna. Už Kryštof Kolumbus měl na palubě své lodi sudy s jablečným octem, aby ochránil svou posádku před kurdějemi tím, že právě z jablečného octa získávali potřebné vitamíny.

Jablečný ocet obsahuje draslík, vápník, sodík, fosfor a stopové prvky - hořčík, železo atd. Obsahuje také vysoké množství minerálů. Má nízký obsah cukru a obsahuje vitaminy skupiny B, vitamín C či kyselinu listovou. Díky obsahu kyseliny octové má také výrazné dezinfekční účinky.

Jablečný ocet pro zdraví - posílí klouby, ničí plísně a viry

Jablečný ocet se vyrábí z čerstvých rozdrcených jablek, která se pak nechávají kvasit v dřevěných kádích. Po dokončení procesu kvašení se obsah přecedí a vzniká tak hustá hnědá tekutina. Zachovává si všechny enzymy, vitamíny, minerály a prospěšné látky, které obsahují čerstvá jablka, a navíc vyniká dalšími léčivými vlastnostmi. Má antibakteriální a antimykotické (protiplísňové) účinky. Působí jako přírodní antibiotikum, které ničí patogenní bakterie a viry v těle.

Jablečný ocet pro krásu - pomáhá k zeštíhlení a dodá jiskru pleti!

Jablečný ocet detoxikuje a posiluje trávení, okysličuje krev, pomáhá při dně a bolestech kloubů, redukuje obsah cukru v krvi a podporuje hubnutí. Pokud jde o zevní použití - i tady má jablečný ocet svá pozitiva. Rozjasňuje pleť, bělí zuby, dodává lesk a hebkost vlasům, obklady z jablečného octa mohou pomoci s hojením zranění vzniklých při sportu a zmírňováním otoků. Jablečný ocet ničí hnilobné bakterie ve střevech a čistí organismus po zamoření nevhodnou stravou, ulevuje od pálení žáhy.

Jak užívat jablečný ocet a jeho kuchyňské využití

Jablečný ocet můžete samozřejmě používat také v kuchyni. Skvěle se hodí jako přísada do salátových zálivek a všude tam, kde chcete pokrm přikyselit - pomazánky, omáčky nebo polévky. Pokud budete chtít jablečný ocet popíjet v rámci redukční diety, vždy ho řeďte vodou! Do sklenice vody dejte jednu až dvě lžičky octa a vypijte vždy 20 minut před jídlem. Moc si nepochutnáte, ale tato kůra pomůže potlačit chuť k jídlu, štěpit tuky a zoptimalizuje proces trávení. Máte-li však citlivý žaludek, může vám pití octa dělat problémy. Pak je možnost užívání jablečného octa ve formě potravinových doplňků.

Zdroj: receptnazdravi.cz, veganza.cz

Foto: Pixabay.com

Čím nám může prospět jablečný ocet? patří do témat
 • Jana Doležálková 02.10.2017 11:55:29

  Jablečný ocet mi velmi pomohl-mám chronický zánět šlach a už po 14ti dnech nepocituji téměř žádnou bolest-jen doporučuji!!!

 • Kecy Kecy 07.11.2016 18:19:57

  Co to je za kecy? Jediná otázka mě napadá: "Z jakých zdrojů čerpáte ty vaše zaručené informace?" Nějaká ne moc chytrá slečna si asi sedla a vymyslela blbost, která bude generovat reklamní imprese. Jestli měl Kryštof Kolumbus sudy s jablečným octem proti kurdějům, tak byl úplně mimo, když jablečný ocet neobsahuje skoro žádný vitamín C. Asi ho nevypil každý námořník kubík denně, že. Navíc co zabírá na kurděje, se začalo zkoumat až v polovině 18. století. Kolik těch vitamínů a minerálních látek prosím vás ten ocet přesně obsahuje? Můžete to uvést? Jenom blábolíte nesmysly a beztak nadávate na EU, že vám nedovolí tyhle bezobsažné s***** uvádět u kdejakého potravinového doplňku jako pravdu o zázračných účincích, navíc s floskulemi typu "okysličuje krev" (vídíte, já myslel, že to dělají především plíce) a "rozjasňuje pleť". Jasně, dotyční pak nemůžou ani usnout, jak mají doma furt světlo. Vždyť to nemá žádnou úroveň, nechcete psát něco jiného, Veroniko?

  • Re: Kecy Lada 10.11.2016 14:43:50

   Hezky okomentované....Děkuji

  • Re: Kecy Autor 07.11.2016 22:07:42

   Je pravdou, že jablečnému octu je přisuzováno víc prospěšných látek, než zřejmě ve skutečnosti má a k jeho pravidelnému užívání se kloní hlavně zastánci alternativní medicíny. Přes kyselou chuť zastánci jablečného octa věří, že má v lidském organismu zásaditý efekt, proto doporučují vypít skleničku vody s jednou nebo dvěma polévkovými lžícemi jablečného octa denně. Při léčbě artritidy se považuje za neškodný, podložená je lepší průchodnost střev a pomoc s trávicími problémy. Může být součástí redukční diety, ale ne sám o sobě. Jablečný ocet je k dispozici také ve formě tablet. Výrobky bývají kombinované například s vlákninou, případně jinými bylinnými složkami. Jejich účelem je usnadnění trávení těžkých jídel a také podpora spalování tuků. Pokud jde o historická fakta v článku, ukazují na to, čemu lidé věřili a důvěra v blahodárnost jablečného octa je známá ze zmínek o ní starých tisíce let. Příznivci jablečného octa poukazují hlavně na stopové minerály, bakterie a enzymy, jako na původce oněch zázračných účinků.
   PS. Zdroje informací jsou vždy uvedeny pod článkem. :-)

 • Potravinové doplňky Karolina 05.11.2016 10:10:34

  Prosím, které potravinové doplňky obsahují jablečný ocet?
  Děkuji.

  • Re: Potravinové doplňky xyht 05.11.2016 11:18:39

   zkvašená jablka

   • Re: Re: Potravinové doplňky Autor 07.11.2016 21:37:29

    Jablečný ocet 500 mg
    Jablečný ocet je přírodním prostředkem pro zvýšení kyselosti v trávicím traktu. Kyselé prostředí žaludku ničí většinu mikroorganismů, které se dostávají s potravou do trávicího systému. Účinek jablečného octu se projeví postupným úbytkem škodlivých bakterií ve střevě. Jablečný ocet se proto doporučuje pro úpravu látkové výměny v organismu.
    Jablečný ocet je produktem fermentace drcených jablek, při kterém se štěpí cukry. V prvním stupni jsou přeměněny na alkohol, konečným produktem je ocet. Hlavní složkou jablečného a jakéhokoliv octu je kyselina octová. Octy však obsahují i další kyseliny, vitamíny, minerální látky a aminokyseliny.

  • Re: Potravinové doplňky Autor 07.11.2016 21:35:47

   https://www.a-cosmetics.cz/jablecny-ocet-500-mg-50-tbl.html


Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Dana 05.03.2018 01:03 Hubnutí

  Mě nikdy vživotě žádná dieta nepomohla až na tu kterou mi sestavil výživový specialista odtud…

 • Stanislava 05.03.2018 00:03 zdravé hubnutí

  Při hubnutí je to z velké části o stravě, a zbytek o cvičení.. Osobně sem zhubla až se světem…

 • Nikola 05.03.2018 00:03 hubnutí

  Ty jo to bylo tak už po měsíci,to sem shodila pár kil:)

 • Tereza 05.03.2018 00:03 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Jak funguje ta dieta ve světě zdraví, mám na mysli třeba ten jídelníček.. to ste museli některý…

 • Andrea 04.03.2018 23:03 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ta jejich metoda spočívá v tom, že pro každého klienta sestavují individuální hubnoucí plán. Mě…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku