5 tipů, jak si poradit s letními obtížemi přírodní cestou

Spálení od slunce, plísně na nohou z veřejných koupališť a bazénů, gynekologické mykózy, svědivé štípance od komárů a jiné havěti? Léto s sebou přináší řadu nepříjemností typických pro toto období. S pěti nejčastějšími zdravotními problémy léta si však lze lehce poradit přírodní cestou, a to mimo jiné díky všemocným bylinkám.

Tip č. 1: Zásady zdravého opalování

Melanom kůže je sedmým nejčastějším typem nádorů v České republice. Pro prevenci přitom stačí, abychom dodržovali zásady zdravého opalování. Jednou z nich je posílit kůži ještě předtím, než své tělo vystavíme nebezpečným slunečním paprskům. Kvalitu a odolnost kůže zlepšuje tinktura z pupenů černého rybízu. Ta zároveň podporuje obranyschopnost celého organismu. Pokud však opalování přesto podceníme a přivodíme si spáleniny kůže, je vhodné sáhnout po bylinkách, které podporují regeneraci pokožky. Hydrataci dodá pokožce kostival či pýrové tinktury. Pomůže např. Tea Tree Oil, doporučuje se také natírat chladným jogurtem a nadále ochlazovat vodou či ledem. Spálenou kůži rozhodně znovu nevystavujte slunci a držte se ve stínu!

Tip č. 2: Sedací bylinné koupele pomohou od gynekologických infekcí

Mezi nejčastější gynekologická onemocnění, jejichž výskyt se zvyšuje během léta, patří mykózy, především pak nepříjemná kvasinková infekce. Řada žen je nositelkami plísňové bakterie a letní období je pouze spouštěčem onemocnění. Proto je dobré dopřát si včas vnitřní očistu organismu. K tomu pomáhají bylinné tinktury z penízovky, česneku, grepových jader, červeného lapacha a houby šii-také. V případě, že zánět propukne, je vhodné zařadit výtěr grepovým či rakytníkovým olejem a sedací koupele s protizánětlivými a protiplísňovými bylinami, jako je lichořeřišnice, brusinka, olše nebo třezalka.

Tip č. 3: Měsíčková mast i grepový olej pomůžou od plísní na nohou

S pobytem na veřejných koupalištích jsou často spojená také plísňová onemocnění nohou. Plíseň se objevuje zejména mezi prsty, na chodidlech a nehtech. Mykózám nohou se daří v teplých a vlhkých podmínkách, kde lidé zpravidla chodí naboso. Na kožní plísně a další kožní problémy se osvědčila měsíčková mast, která velmi dobře revitalizuje kůži při poškození. Používá se také mast z kiwi, jež likviduje plísně v těle. Univerzálním pomocníkem je pak grepový olej, který účinkuje na široké spektrum kožních potíží plísňového původu. Při opakovaném výskytu plísňových onemocnění bude nejefektivnější prevencí vyhýbat se veřejným bazénům, sprchám, saunám a podobným zařízením, která velmi napomáhají jejich šíření.

Tip č. 4: Šalvěj zmírní pocení, černý bez pomůže od zápachu

V létě se nevyhneme ani nadměrnému pocení. V tomto případě se vyplatí sáhnout po bylinkách, které organismus ochlazují. Pocení snižuje například šalvěj nebo ořešák královský. Účinným prostředkem je také tinktura ze směsi pelyňku. K odstranění nepříjemného tělesného pachu, který pocení doprovází, napomáhá tinktura z pupenu černého bezu. Vhodné je vyzkoušet i přírodní deodorant v podobě lihového výluhu z kořene lopuchu, kopřivy a lichořeřišnice. Dubová kúra pak pomáhá proti pocení nohou, za zkoušku podle všeho stojí i tinktura z přesličky, jablečný ocet či jedlá soda do koupele.

Tip č. 5: Olšová mast a čerstvý jitrocel uleví od svědivých štípanců

V létě umí potrápit i svědivé štípance od komárů, mušek či ovádů, zejména pokud trávíme čas u vody. Místo běžného repelentu lze však využít i přírodní variantu. Hmyz totiž odpuzuje například vonný levandulový olej. Vzniklé pupínky pak pomůže ošetřit olšová mast, která kůži zklidňuje a zároveň hojí. Potřít je můžeme také olejem z lopuchu, jenž snižuje svědivost a zároveň pomáhá odstranit následky rozškrábaných štípanců. Známým způsobem, jak si rychle ulevit např. od bodnutí včelou, je přiložení kolečka cibule nebo citronu, doporučuje se také pasta vytvořená z prášku na pečení a vody.

Zdroj: J.Podhorná (Naděje), zdravi.doktorka.cz

Foto: Pixabay.com

5 tipů, jak si poradit s letními obtížemi přírodní cestou patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Ida 17.11.2017 13:11 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ahoj ráda bych také sundala nějaké to kilo a chtěla bych poradit jak na to.

 • Sabina 15.11.2017 10:11 Dárkový koš pro celika

  Ahoj chystám se na narozeniny a chci udělat nějaký menší dárkový koš právě pro celiaka,jenže bych…

 • Rea 12.11.2017 12:11 zdravé hubnutí

  Tak tyhle chipsy já uplně miluju :D Kupuju si ty s chili, ty mi chutnají nejvíc...

 • Rea 12.11.2017 12:11 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Dobrý den, taky nad Světem zdraví uvažuji... Mám jen dotaz, jak spolupráce probíhá? Děkuji moc!

 • Elena 10.11.2017 20:11 Jak jednorázově "nepřibrat"?

  No, tak tyhle https://www.yeshop.eu/chips já úplně miluju :) Jsou zdravé a cena je na tu kvalitu…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku