Znáte pravé jméno pampelišky? Smetanka lékařská!

Vnímáme ji nejprve jako jednoho z očekávaných poslů jara, později však vidíme už jen nepříjemný a všudypřítomný plevel. Víte ale, že pampeliška je také léčivka? Celým jménem je to totiž pampeliška nebo také smetánka lékařská, k jejímž přednostem patří pozitivní účiny na onemocnění jater a žlučníku. Pomáhá i při cukrovce, čistí krev, zbaví vás únavy, nepříjemných vyrážek a svědění kůže.

Kde a kdy sbírat pampelišku?

Brzy z jara je to skutečně pěkná podívaná, když louky zlátnou jejími květy, v tak ostrém a půvabném kontrastu s čerstvou jarní zelení. Pampeliška však nemá ráda vlhko, vyhýbá se mokřinám. Kvete během dubna a května, někdy i v červnu, pak znovu v srpnu či na podzim. Bude však lepší natrhat si ji právě někde na louce nebo při travnatých okrajích lesů než v příkopech u rušné silnice či v městských parcích. Léčivá je celá rostlina, listy sbíráme před květem, kořeny na jaře a na podzim, stvoly pak po celou dobu, kdy pampeliška kvete.

Léčivé a zkrášlující účinky smetanky lékařské

Pampeliška lékařská pomáhá při chronickém zánětu jater a při cukrovce, pomůže vám překonat jarní i zcela běžnou únavu. Uleví od svědivých kožních potíží, čistí žaludek a celkově zlepšuje trávení, samotné stvoly vás mohou údajně zbavit i žlučníkových kamenů - toto je však lékařsky nepodloženo a patří to spíš k domněnkám z dávných lidových pramenů.

Smetanka lékařská pomáhá při potížích se slezinou a při poruchách metabolismu, podporuje močení a pocení, máte-li problém s nadměrným zadržováním vody v těle. Působí povzbudivě, čistí a ředí krev, pomáhá při dně či revmatismu, odvar z jejích kořenů a stvolů má údajně i kosmetické účinky, neboť je po něm rozjasněná a čistá pleť.

Listy pampelišky jsou bohaté na vitamíny C, A, B, D a betakaroten, jsou také významným zdrojem křemíku, draslíku a vápníku. Přestože je pampeliška z lékařského hlediska dost opomíjená, její listy mají dokonce dvakrát vyšší obsah železa než špenát.

Pampeliška, jak ji možná neznáte

Pampeliška je také včelařská rostlina, můžete ji využít k přípravě bylinkových salátů nebo k výrobě nejrůznějších sirupů, medu, či vína. Recept na pampeliškový med najdete zde. Z upraženého kořene pampelišky je možné si vyrobit dokonce bezkofeinovou kávu! Pampeliška neboli smetánka lékařská má mnoho dalších, i hodně poetických názvů a lidových přezdívek, např. lucernička, čertovo mléko, lví zub, dandelion, pumpelice, smetaník, kněží koruna, kačenec a hadí mlíčí.

Už staří Keltové přidávali její usušené květy do vonných kadidel při svých meditacích. Tuto zázračnou rostlinku jménem pampeliška sušte v tenké vrstvě, v dobře větrané místnosti, během sušení občas obraťte. Skladujte v temnu a v dobře uzavřené nádobě.

Zdroj: bylinkyprovsechny.cz, psychologiechaosu.cz, bylinky.eu

Foto: Pixabay.com

Znáte pravé jméno pampelišky? Smetanka lékařská! patří do témat
 • NABÍDKA patrick mark 10.07.2017 00:33:55

  Potřebujete půjčku na zahájení podnikání nebo zrušte své účty? Chceš
  vyřešit vaše finanční problémy? Nabízíme úvěr s malou úrokovou sazbou
  na 3%.

  Použít teď o půjčku ještě dnes.............
  kontaktujte nás zpět prostřednictvím e-mailu:
  množství........................
  země.........................
  telefon.............................
  kontaktujte nás s tímto konkrétním e-mail: patrickmark62@gmail.com

 • Nejlepší online půjčka James Carl 21.06.2017 14:09:21

  JCLF za poslední měsíce vyzdvihl grafy jako jednu z neuvěřitelných on-line půjčovacích firem. Náš systém financování je zaručen za pozitivní výsledky s dobrou úrokovou sazbou 3% a ratingem A + ve financování. Pokud potřebujete nějakou finanční pomoc, neváhejte nás kontaktovat telefonicky 267-405-5404
  Email: jamescarlconsults@hotmail.com

 • Bioložka 16.06.2017 21:38:59

  Dobrý den, smetánka lékařská čili Taraxacum officinale je zastaralý název, nový a správný název této byliny je pampeliška lékařská.

 • kolemjdoucí 15.06.2017 22:23:46

  To mi jako pujčíte 20.000.000€ na pampelišky? To bude mít soused radost. A neměl bych raději zainvestovat do kopřiv? Kopřiva je totiž nejlepší na pročištění krve a na krvetvorbu. Až Vám budu ty peníze vracet a náhodou se mi krve nedořezal. co myslíte?
  Jinak super článek o smetánce děkuji.

 • půjčky a investice speciální maria 13.06.2017 22:04:49

  Dobrý den, jsem účetní. Jsem věřitel certifikovaný, registrované a legitimní věřitel. Chtěl bych upozornit, že mohu dělat vám půjčku zejména z: € 50 000 k 20.000.000 eur, vratná do 2 let, nebo 20 let (diskutovat) s úrokovou sazbou 2% za rok. Potřebujete, aby úvěr, prosím, na vědomí, oblasti, v nichž vám mohu pomoci: * Fond * Úvěrů na nemovitosti * investiční Úvěry * auto Úvěr * konsolidace Dluhu * osobní Půjčky Jste přilepená zakazuje banky a nemáte prospěch bank nebo lepší máte projekt a potřebují financování, špatný soubor z kreditní nebo potřebují peníze na platit účty, finanční prostředky na investice na podnikání. Takže, pokud budete potřebovat úvěr, neváhejte a kontaktujte mě se dozvědět více o mé podmínky. Prosím, kontaktujte mě přímo e-mailem : mariaelena7000@gmail.com .děkuji


Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Dana 05.03.2018 01:03 Hubnutí

  Mě nikdy vživotě žádná dieta nepomohla až na tu kterou mi sestavil výživový specialista odtud…

 • Stanislava 05.03.2018 00:03 zdravé hubnutí

  Při hubnutí je to z velké části o stravě, a zbytek o cvičení.. Osobně sem zhubla až se světem…

 • Nikola 05.03.2018 00:03 hubnutí

  Ty jo to bylo tak už po měsíci,to sem shodila pár kil:)

 • Tereza 05.03.2018 00:03 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Jak funguje ta dieta ve světě zdraví, mám na mysli třeba ten jídelníček.. to ste museli některý…

 • Andrea 04.03.2018 23:03 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ta jejich metoda spočívá v tom, že pro každého klienta sestavují individuální hubnoucí plán. Mě…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku