Zhubnout? Těchto 11 tipů vám poradí, jak na to!

S novým rokem přichází i nová předsevzetí. Jedním z nejčastějších přání je zhubnout - každoročně se vymýšlí nové diety, doplňky či přípravky, ale nic z toho nefunguje. Už slovo dieta navozuje myšlenku na něco krátkodobého, co budeme chvíli držet a získáme vysněnou postavu. Žádné diety nejsou z dlouhodobého hlediska udržitelné. Vždy dochází k restrikci určité potraviny nebo živiny a především restrikci kalorií.

Samozřejmě, pokud budeme konzumovat méně kalorií než doposud, půjde naše váha dolů. Zhubneme tak při zázračné grapefruitové nebo rýžové dietě, ale dokonce i pojídáním hranolek, pokud bude náš celkový příjem nižší než předtím. Nikdo si ale nepředstavuje, že bude do konce života jíst pouze grepy, rýži nebo hranolky, po určité době člověk dietu ukončí, vrátí se ke svým původním stravovacím návykům a váha jde zase pomalu nahoru.

Mnohem lepší je zvolit dlouhodobý a udržitelný přístup, tedy změnit svůj životní styl. Není potřeba složitě vážit potraviny a počítat kalorie - stačí se držet toho, aby jídelníček obsahoval dostatečné množství vlákniny a byl složen převážně z rostlinných potravin.

Máme pro vás jednoduché tipy, které vám pomohou snížit váhu a udržet si ji jednou pro vždy

 1. Preferujte rostlinné potraviny před živočišnými. Tím tělu dodáte potřebné minerální látky, vitamíny a fytochemikálie neboli barevné pigmenty. Omezíte také příjem nasycených tuků a cholesterolu, který se vyskytuje výhradně v živočišných produktech.
 2. Zařaďte do vašeho jídelníčku vlákninu, která se vyskytuje pouze v rostlinných potravinách. Díky vláknině se budete cítit sytější, ale kalorie z ní nezískáte, takže váha půjde dolů, každý den bychom měli přijmout alespoň 25 - 30 gramů vlákniny.
 3. Konzumujte více listové zeleniny, neobsahuje moc kalorií, přitom tělu poskytne velké množství mikronutrientů, například hořčíku, kyseliny listové a vápníku.
 4. Sestavte si tzv. zdravý talíř, který je tvořen ovocem, zeleninou, celozrnnými minimálně zpracovanými obilovinami a bílkovinami (především rostlinného původu jako čočka, fazole, cizrna, ořechy a semínka).
 5. Plánujte své jídlo alespoň jeden den dopředu. Připravte si svačinu na cestu, oběd do kanceláře apod. Mějte doma zdravé potraviny, po kterých můžete sáhnout, pokud vás honí mlsná.
 6. Nezapomeňte na dostatek tekutin. Zvýšený příjem vlákniny vyžaduje mírně zvýšený příjem tekutin. Pokud budete dbát na adekvátní pitný režim, zjistíte, že nesníte tolik jídla.
 7. Spánek je další důležitou součástí zdravého životního stylu. Osoby trpící spánkovou deprivací mají tendenci jíst více.
 8. Udělejte si univerzální nákupní seznam, který můžete používat každý týden. Díky němu v obchodě strávíte méně času a nakoupíte jen to, co opravdu potřebujete.
 9. Připravte si každou neděli fazole nebo jiné luštěniny na celý týden, opražte si semínka nebo je dejte klíčit, nakrájejte si zeleninu na špalíčky, připravte si domácí humus nebo granolu.
 10. Porozhlédněte se po zdravějších možnostech stravování v okolí vaší práce. Spojte oběd s procházkou a objevte nová místa.
 11. Nezapomínejte na pravidelný pohyb.

Více informací: Veganskaspolecnost.cz

Foto: Pixabay.com

Další ze zajímavých článků - Existuje spolehlivý zdroj vitamínu D v zimě?

Zhubnout? Těchto 11 tipů vám poradí, jak na to! patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Dana 05.03.2018 01:03 Hubnutí

  Mě nikdy vživotě žádná dieta nepomohla až na tu kterou mi sestavil výživový specialista odtud…

 • Stanislava 05.03.2018 00:03 zdravé hubnutí

  Při hubnutí je to z velké části o stravě, a zbytek o cvičení.. Osobně sem zhubla až se světem…

 • Nikola 05.03.2018 00:03 hubnutí

  Ty jo to bylo tak už po měsíci,to sem shodila pár kil:)

 • Tereza 05.03.2018 00:03 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Jak funguje ta dieta ve světě zdraví, mám na mysli třeba ten jídelníček.. to ste museli některý…

 • Andrea 04.03.2018 23:03 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ta jejich metoda spočívá v tom, že pro každého klienta sestavují individuální hubnoucí plán. Mě…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku