Zdravý životní styl už vám nemusí dělat díru do rozpočtu, zkuste naše tipy!

Je možné stravovat se zdravě a zároveň i ušetřit? Nebo si může skutečně zdravou životosprávu dovolit jen ten, kdo na to má? Pojem “levný jídelníček“ obvykle znamená co největší, a přitom nejlevnější nákup v nejrůznějších slevových akcích, zamysleme se však nad dlouhodobými důsledky levného stravování.

Nejlevnější jsou potraviny sacharidového původu, potraviny, které představují zdroje kvalitních tuků a bílkovin jsou pak obvykle dražší. Přesto existují tipy, jak myslet na svoje zdraví, udržet se ve formě a finančně nezruinovat.

Důležité je individuální plánování

Podle nutričních terapeutů by měl jídelníček každého z nás vypadat jinak, měl by být přizpůsobený našim potřebám a individuálním požadavkům. Jak ovšem svůj jídelníček přizpůsobit, udržet ve zdravých hodnotách, ale i zlevnit? Všechno by mělo začít přesným stanovením individuální energetické potřeby a zásad, které by měl jídelníček splňovat. Teprve pak můžeme začít hledat možnosti, kde a jak efektivně ušetřit. Jde tedy především o dobré plánování, změnu konzervativních a nezdravých návyků. A v případě zdravotních problémů nevyhýbání se konzultaci s nutričním specialistou.

Stravujte se doma, v klidu a v rodinném kruhu

Jídlo připravované doma má jednu velkou a nepřehlédnutelnou výhodu, jeho složení máme plně ve svých rukách a pod kontrolou. Předem vidíme všechny suroviny, které do jídla dáme, víme, jak probíhala tepelná úprava, dochucení i vše ostatní závisí jen na nás. Další výhodou domácího stravování je příležitost užít si jídlo společně, se svými blízkými, v klidu a bez stresu. Těchto vzácných okamžiků v dnešní společnosti ubývá, proto bychom si je měli umět pěstovat a užívat si jich co nejčastěji.

Nejdražší položkou bývá maso, zkuste jej občas nahradit

Kvalitní a libové maso nebo ryby, to jsou bezpochyby položky, které představují na nákupním seznamu ty nejvyšší cifry, a proto můžou znatelně zatížit váš rozpočet. Zkuste nějakou vhodnou alternativu, může to být například občasné experimentování s vegetariánskou stravou. Nejlépe se budou hodit různé druhy luštěnin, čočka, hrách, fazole, ale také cizrna. Jako zdravou náhražku masa můžete vyzkoušet také sýr tofu.

Stravovací guláš aneb rychlý přehled aktuálních trendů ve stravování

Pěstujte si vlastní zeleninu a bylinky

Pěstování vlastních plodin není pro každého, nemusíte mít na něco takového dost místa ani trpělivosti. Pro jiné je to však milý koníček, který znamená nejen radost z vlastnoručně vypěstovaných plodů a rostlin, ale také účinný způsob relaxace. Je to navíc další způsob, jak mít z čeho zdravě uvařit a ušetřit peníze. Dobrou volbou bývají různé druhy salátu, špenát, nenáročné na pěstování jsou také cukety. Velkou radost dělají hospodyňkám čerstvé bylinky, kterým stačí opravdu málo k tomu, aby krásně zdobily váš kuchyňský parapet, provoněly byt a obohatily vaše pokrmy. Bylinky jsou výborným dochucovadlem a svou výraznou chutí pomohou z jídelníčku částečně odbourat i přebytek tuku a soli, nemluvě o vysokém obsahu vitamínů a antioxidantů.

Jak si vypěstovat bylinky jednoduše doma?

Jezte ovoce v jeho přirozené formě

Přestaňte pít sycené nápoje a velké množství kávy, ušetříte a výrazně snížíte množství přijatých kalorií. Ovoce jezte pokud možno v syrovém stavu, nepodléhejte pokušení zaměňovat je za stoprocentní ovocné džusy, které jsou zbytečně drahé a na rozdíl od čerstvého ovoce vám nedodají dostatek vlákniny. V létě, kdy je spousta ovoce všude k mání, je to nejlepší a nejlevnější způsob, jak napěchovat tělo vitamíny. Pokud si své zahradní přebytky zamrazíte, uchováte si tak hodnotu ovoce i na horší časy.

Zdroj: Zeny.e15.cz, Ireceptar.cz, Herbalife Nutrition

Foto: Pixabay.com

Zdravý životní styl už vám nemusí dělat díru do rozpočtu, zkuste naše tipy! patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Dana 05.03.2018 01:03 Hubnutí

  Mě nikdy vživotě žádná dieta nepomohla až na tu kterou mi sestavil výživový specialista odtud…

 • Stanislava 05.03.2018 00:03 zdravé hubnutí

  Při hubnutí je to z velké části o stravě, a zbytek o cvičení.. Osobně sem zhubla až se světem…

 • Nikola 05.03.2018 00:03 hubnutí

  Ty jo to bylo tak už po měsíci,to sem shodila pár kil:)

 • Tereza 05.03.2018 00:03 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Jak funguje ta dieta ve světě zdraví, mám na mysli třeba ten jídelníček.. to ste museli některý…

 • Andrea 04.03.2018 23:03 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ta jejich metoda spočívá v tom, že pro každého klienta sestavují individuální hubnoucí plán. Mě…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku