Zdravou snídaní proti jarní únavě

Cítíte únavu během celého dopoledne? Nemůžete se zbavit ospalosti ani v práci? Nejspíš vás přemáhá jarní únava a vaše tělo, po dlouhé zimě uvyklé na méně světla, méně pohybu a těžší stravu, potřebuje na jaře opět posílit, správně naladit a nastartovat. Udělejte si čas jen pro sebe, podpořte revitalizaci organismu a přizpůsobte jaru i svůj jídelníček.

Den se stává delším, ve vzduchu je cítit svěžest jarního probouzení, nové vůně a zvuky, všudypřítomná zeleň a teplejší odpoledne. Pomalu ale jistě sundáváme zimní bundy a svetry a těšíme se na víkendy strávené v přírodě. Jediné, co nám možná kazí jarní dny, je nepřekonatelná jarní únava. Jak si od ní pomoci?

Teplotní výkyvy, nedostatek vitamínů, každodenní stereotyp - proč propadáme příznakům jarní únavy?

Sedíte celý den v kanceláři nebo stojíte za pultem a svět v jarních barvách pozorujete jen z oken? Pak jistě pozorujete větší a intenzivnější příznaky jarní únavy. Spolu s každodenní únavnou rutinou možná trpíte výraznými dubnovými výkyvy počasí, špatně snášíte změny tlaku, jste náladoví, podráždění, po obědě už byste se nejraději natáhli a spali. Jarní únavu lze překonat různě, důležité je využít každého slunečního paprsku a udělat si čas na pobyt venku, po zimě dodat oslabenému tělu vitamíny, pozměnit jídelníček a začít si užívat čerstvou zeleninu.

Proti jarní únavě využijte i léčivou sílu kopřiv

Jak na jaře osvěžit a obohatit svůj každodenní jídelníček?

Jak už jsme řekli, na jaře to chce především spoustu vitamínů. Začněte proto s pravidelnými dávkami ovoce a zeleniny, ideálním jarním jídlem bude bezpochyby salát, vyzkoušet však můžete i čerstvé zeleninové šťávy a různé druhy smoothies. Dostanete tak do těla potřebné množství chybějících vitamínů.

Pokud si sem tam dáte také luštěniny, spolehlivě zaženete hlad, přitom se budete cítit daleko méně unavení. Zelenina nemusí zcela nahrazovat vaše každodenní jídlo či vydatné obědy, ale měla by být alespoň jejich nedílnou součástí. Zdravé stravování se v posledních letech stává stále více oblíbeným, svědčí o tom mimo jiné i rozmach nejrůznějších bio prodejen, farmářských trhů s domácími produkty, ale i rostoucí zájem o domácí pěstování, a to nejen ovocných stromků a zeleniny, ale také bylinek.

Vypěstujte si bylinky sami - naučíme vás to

Více energie pro rodinu i práci? Snídejte zdravě a pravidelně!

Nedostatek energie pramení obvykle z nedostatku živin, které tělo potřebuje právě v určitou část dne. Proto je tak důležitá snídaně, ať už se vám tento fakt zdá jakkoli obehraný. Naučte se pravidelně snídat a snídejte zdravě, buďte k sobě zodpovědnější. Místo bílého pečiva začněte kupovat pečivo celozrnné nebo žitné. Volte nízkotučné sýry, kvalitní šunku, zeleninu, neslazené cereálie, k pití pak čerstvé ovocné šťávy nebo bylinkový čaj. Taková snídaně zažene hlad, tělu prospěje a dodá energii na delší dobu, navíc vás zbaví potřeby “dojídat se“ sladkostmi. Praktickou a velice zdravou snídaní jsou také populární ovocné nebo zeleninové smoothies, které ocení především ti, kdo věčně spěchají, po ránu obvykle nic nestíhají a klasická snídaně tak pro ně nepřipadá v úvahu. Jsou oblíbené především díky jednoduchosti a rychlosti přípravy, ale také možnosti kombinovat celou řadu variací podle chuti a dostupných surovin.

Naučte se zdravě snídat!

Zdroj: Chatar-chalupar.cz, Vitalia.cz

Foto: Pixabay.com

Zdravou snídaní proti jarní únavě patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Dana 05.03.2018 01:03 Hubnutí

  Mě nikdy vživotě žádná dieta nepomohla až na tu kterou mi sestavil výživový specialista odtud…

 • Stanislava 05.03.2018 00:03 zdravé hubnutí

  Při hubnutí je to z velké části o stravě, a zbytek o cvičení.. Osobně sem zhubla až se světem…

 • Nikola 05.03.2018 00:03 hubnutí

  Ty jo to bylo tak už po měsíci,to sem shodila pár kil:)

 • Tereza 05.03.2018 00:03 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Jak funguje ta dieta ve světě zdraví, mám na mysli třeba ten jídelníček.. to ste museli některý…

 • Andrea 04.03.2018 23:03 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ta jejich metoda spočívá v tom, že pro každého klienta sestavují individuální hubnoucí plán. Mě…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku