zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Žaludeční potíže po svátcích: Víme, jak se jich zbavit a být znovu ve formě

Veronika Tůmová
03.01.2021

Užili jste si vánoční svátky a novoroční oslavu se vším všudy, tedy i se stolem plným dobrot, slavnostními obědy pro návštěvy a přemírou alkoholu? Pak se možná váš žaludek už nějakou dobu trochu bouří. Tělo dostává v tomto období pořádně zabrat a ne vždy si s tím poradí.

Zkažený žaludek, žlučníkový záchvat či podrážděná slinivka, to všechno vás může hned po Vánocích dokonce dostat do nemocnice. Pokud jsou ale příznaky vašich potíží jen mírné, nemusí to končit nijak dramaticky a dokonce ani nemusíte v každém případě sahat po lécích.

Podráždění a překyselení? Zkuste žaludeční bylinkové čaje i vlažnou vodu na lačno

Na podrážděný žaludek pomohou bylinkové čaje, koupit můžete i čajové směsi přímo na žaludek. Vhodná bude například máta, která pozitivně působí na vylučování žaludečních šťáv, zmírňuje nadýmání a uvolňuje křeče, ale také meduňka nebo zázvor, ten pomáhá při poruchách trávení, nadýmaní, plynatosti a symptomech dráždivého tračníku. Nevolnost pomůže odbourat také heřmánek. Čaj z listů pampelišky zase uleví při nadýmání a zácpě. Malým zázrakem po ránu však bude i docela obyčejná vlažná voda s citronem. Ta totiž umí velmi dobře nastartovat metabolismus, pročistí střeva zanesená toxiny ze stravy a podpoří jejich funkci, pomůže s tvorbou žluči a tím uleví při trávicích problémech. Pokud si ji zvyknete pít pravidelně každé ráno, můžete dát sbohem svým potížím se zácpou i průjmem a svému tělu dopřejete každodenní celkovou očistu od odpadních látek. Napití se vlažné vody pomáhá také při překyselení žaludku, stejně jako třeba jablko nebo okurka.

Tipy na první pomoc proti pálení žáhy

Od pálení žáhy může dobře ulevit například zralý banán, který neutralizuje žaludeční kyseliny. Navíc je bohatý na vlákninu, což prospěje také střevům a celkově pomůže s trávením. Dalším tipem jsou kyselé okurky, které umí okamžitě změnit chemické reakce v žaludku a jejich účinek tak proto bývá dostatečně rychlý. Zkusit můžete také mandle, ty urychlují trávení a díky vyššímu obsahu tuku neutralizují žaludeční kyseliny. Brambory zase umí pomoci díky síle draslíku, ten posiluje jícen a brání tak v návratu žaludečních kyselin z žaludku do jícnu. Z dalších babských rad můžeme zmínit celozrnné pečivo, skořici povařenou ve vodě, med, zázvor nebo dokonce česnek.

Jak zamezit pálení žáhy? 

Začněte s očistou v podobě diety

Bude rozumné dát si teď na nějaký čas pohov od smažených řízků, ovarů, bramborových salátů a jiných těžkých a tučných jídel, které nejsou pro vaše tělo ničím jiným než pořádnou zatěžkávací zkouškou. Váš zkažený žaludek si nyní zaslouží pořádné odlehčení v podobě šetrné a vyvážené diety založené například na lehkých kuřecích vývarech, ovoci a zelenině. Rozhodně se neuchylujte k hladovkám, žaludku neprospějete tím, že jej budete nechávat prázdný. Pokud jste to během svátků opravdu hodně přehnali a nyní máte problém pozřít cokoliv, zkuste začít alespoň se sucharem nebo rohlíkem. Zklidnění pak docílíte výše zmíněnými bylinkami, ale v nejhorším případě je dobré zmínit, že zklidňující účinky má na žaludek dokonce i jinak nezdravá Coca-Cola. Trávení v případě nutnosti dobře podpoří i malé pivo. Obecně platí, že dobrému zažívání prospívají živé kultury, zkuste tedy přijít na chuť probiotickým jogurtům, které umí pomoci střevům v boji se škodlivými bakteriemi, vyvolávajícími plynatost a průjmy.

Cítte se po svátcích jako balon? Naplánujte si 5 lehčích dní s naším jídelníčkem 

Čerstvý vzduch a pohyb tělo potřebuje

Ještě než vás leden znovu donutí k návratu do zajetých kolejí a k běžným pracovním dnům, odvykněte si ponocovat a trávit veškerý čas u televize, ještě hůře s mísou brambůrek nebo tácem chlebíčků. K dobrému zažívání patří i dostatek pohybu. Během Vánoc jste si už možná mezi pohádkami a stálým přísunem jídla dopřávali procházky na čerstvém vzduchu, což nelze než chválit. Pohyb pomáhá střevům v jejich činnosti a plíce roztáhne čerstvý vzduch, který také pomáhá lépe strávit přijatou potravu. Při procházkách se psem zkuste nasadit svižnější tempo, nebo můžete začít pravidelně vybíhat schody. Každopádně to pro vás bude dobrý začátek i ve snaze mít v novém roce lepší kondici a shodit nějaké to kilo.

Cvičení doma: Co si pohlídat a jak dosáhnout pokroku i v domácích podmínkách? 

Autor: Veronika Tůmová

Začněte nový rok zdravěji: Tipy na výživné svačiny do práce i do školy
Koronavirus - proč se mluví o třetí vlně? Zastaví ji očkování?

Další články