Třešně při cukrovce, dně, artritidě a dietě - dopřejte si svou letní porci zdraví!

Po roce nám zase začala sezóna třešní, pod jejich listy se to začíná neomylně červenat a mnozí už si brousí všechno potřebné náčiní a pomůcky k zavařování. Jak je to ale s třešněmi s přihlédnutím ke zdravému životnímu stylu a při redukční dietě? Jsou opravdu třešně tak zázračné, že nám s hubnutím dokonce pomáhají?

Třešně - to jsou bublaniny, koláče, marmeláda, kompoty apod. Třešně jsou však lahodné i samy o sobě, nejen s přidáním spousty cukru. Navíc mohou velice prospět našemu zdraví a dokonce nám pomoci i shodit nějaké to kilo navíc, což se teď, na začátku léta, bude určitě hodit. Pojďme se podívat na výživové hodnoty třešní.

Výživové a kalorické hodnoty třešní

Ve stogramovém množství třešní je zhruba 83 g vody, 0,9 g bílkovin, 0,1 g tuků, 11,5 g cukrů a 0,9 g vlákniny. Kalorická hodnota třešní ve stejném množství se pohybuje okolo 64 kcal. Co z toho plyne? Velkým pozitivem je především vysoký obsah vody, který je sám o sobě tělu prospěšný a stejně tak redukčním procesům. Obecně se ovoce a zelenina s vysokým množstvím vody při dietě doporučuje.

Trochu zarážející může být relativně vyšší obsah cukrů, ten je téměř jednou takový než třeba u jahod. Záleží samozřejmě také na odrůdě, máme sladší a zároveň kyselejší plody. Pokud si však nebudeme dopřávat cukr i jinde a v nadměrném množství, přírodní cukr z třešní naší dietě neublíží. Díky vysokému obsahu vody a nízkému glykemickému indexu mají třešně dlouhodobě sytící funkci, což znamená, že se po nich budeme cítit najedeni, aniž bychom své tělo a trávení zatížili množstvím tuků a dalších nežádoucích látek.

Třešně pro zdraví - pomohou od zánětů, pročistí tělo a jsou vhodné i při cukrovce

Třešně se osvědčily jako velmi účinné pro léčbu dny, neboť už jen jejich malé množství dokáže regulovat obsah kyseliny močové v krvi. Jsou dále vhodné při bolesti, otocích a zánětlivosti při artritidě. Podle posledních výzkumů však třešně také podporují produkci inzulínu až o 50 % a mohou tak pomoci diabetikům. Díky obsahu vitamínu C a draslíku třešně významně prospějí našemu zdraví. Draslík podporuje vylučování vody z těla, tím dochází k jeho přirozenému pročištění. Vitamín C jak známo podporuje celkovou imunitu a přirozenou obranyschopnost těla. Dále v nich najdeme obsah blahodárné kyseliny listové, železa, jódu i vápníku.

Co dělat, když vám lékař sdělí diagnózu cukrovka

Nepropásněte sezónu třešní, prospějete svému zdraví i kráse!

Třešně čistí krev, játra a ledviny, podporují vylučování trávicích šťáv a moči, jsou tak v těchto dnech nízkokalorickou vitaminovou bombou číslo jedna. Přispívají také ke zdravější pleti - obsahují přírodní látky, které zmírňují její ochabnutí a ničí volné radikály. Třešně jsou v tomto předprázdninovém období skutečně všestranným a blahodárným lékem, který nám zdarma roste na stromech. Samozřejmě je lepší dát přednost domácím třešním ze zahrad, bez chemických postřiků a nevystavených denně vzduchu a prachu kolem cest a silnic. Stejně tak v obchodech dbejme na jejich kvalitu, kupujme třešně viditelně zdravé, zralé, nepomačkané, bez příznaků plísně nebo hniloby. Dejte si každý den svou hrst třešní a užívejte si začátek léta, stejně jako dobrý pocit z toho, že spolu s pohybem a správnou životosprávou pečujete o své zdraví!

Tipy na výborné recepty z třešní

Zdroj: Nejfit.cz, Coopclub.cz

Foto: Pixabay.com

Třešně při cukrovce, dně, artritidě a dietě - dopřejte si svou letní porci zdraví! patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Dana 05.03.2018 01:03 Hubnutí

  Mě nikdy vživotě žádná dieta nepomohla až na tu kterou mi sestavil výživový specialista odtud…

 • Stanislava 05.03.2018 00:03 zdravé hubnutí

  Při hubnutí je to z velké části o stravě, a zbytek o cvičení.. Osobně sem zhubla až se světem…

 • Nikola 05.03.2018 00:03 hubnutí

  Ty jo to bylo tak už po měsíci,to sem shodila pár kil:)

 • Tereza 05.03.2018 00:03 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Jak funguje ta dieta ve světě zdraví, mám na mysli třeba ten jídelníček.. to ste museli některý…

 • Andrea 04.03.2018 23:03 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ta jejich metoda spočívá v tom, že pro každého klienta sestavují individuální hubnoucí plán. Mě…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku