zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Štiplavá vůně medvědího česneku láká do přírody: Proč je tak zdravý?

Michaela Chylková
26.03.2021

První jarní a slunné dny jsou tady a kdo by se netěšil na první úrodu, zvlášť co se léčivých rostlin týče. Listy medvědího česneku mají výraznou a nezaměnitelnou česnekovou vůni a mají mnoho způsobů využití. Pojďme se podívat nejen na léčivé vlastnosti, ale také způsoby, jak s ním zacházet v kuchyni a při vaření.

Česnek medvědí jako léčivá rostlina

Medvědí česnek (Alium ursinum) je vytrvalou rostlinou dosahující vzrůstu až 50 cm, pocházející původem z Evropy. Vyrůstá časně na jaře ještě před olistěním stromů a bývá první rostlinou, kterou můžeme v přírodě po zimě najít. Někdy se setkáme také s názvy jako cibule čarodějná, cikánský nebo divoký česnek. V přírodním lékařství se využívají cibule i nadzemní části (natě, listy). Účinné látky působí pozitivně na náš organismus v mnoha směrech. Doporučuje se užívat při obyčejném nachlazení, ale i při onemocnění horních cest dýchacích. Ničí mykózy a plísně, používá se jako prostředek likvidující střevní bakterie. Působí skvěle proti nadýmání, žaludečním obtížím a kolikám, dokáže si poradit s nechutenstvím. Snižuje také krevní tlak a působí proti kornatění cév. 

Při sběru ovšem pozor na záměnu s konvalinkou vonnou! Mladé a nekvetoucí rostliny lze snadno zaměnit za listy konvalinky vonné, která je jedovátá. Proto buďme obezřetní, vždy se přesvědčme o typické česnekové vůni listů a sbírejme jen rostliny, které dobře poznáme. 

Víte o možnosti alergie na medvědí česnek?

I česnek může být alergenem, a to docela těžkým, proto po požití vždy sledujme, zda se u nás neobjeví nečekaná reakce. U některých jedinců se mohou projevit alergické reakce na česnekové silice, např. otok hrdla a dýchací obtíže. Nadměrné užívání je spojováno s průjmem, nepříjemným tělním zápachem a v těžkých případěch se záněty ledvin.  

Vaříme s medvědím česnekem 

Medvědí česnek je oblíbený jako kuchyňské koření, chutná obdobně jako klasický česnek, ale je mnohem jemnější a nezanechává nežádoucí zápach. Jeho účinky, jak je tomu i u ostatních bylinek a rostlin, se sušením ztrácejí. Proto se z listů často vyrábí tinktura, kterou přidáváme do vody nebo čaje, tato příprava je skvělou variantou pro dlouhodobější užívání. 

Listy a stonky se mohou konzumovat brzy na jaře, přidávají se čerstvé do salátů. Snad nejznámější úprava - pesto z medvědího česneku - se používá k dochucování řady dalších pokrmů. Medvědí česnek můžeme připravit na způsob špenátu, uvařit z něj výbornou krémovou polévku, ochutit jím domácí bylinkové máslo, zakomponovat ho do italského risotta, doplnit jím těstovinový či jiný salát, dochutit jím vaječnou omeletu či frittatu, použít ho jako náplň do masových roládek a v neposlední řadě česnek na maximum využít při velikonočním vaření a pečení. Taková velikonoční nádivka s medvědím česnekem, ta nemá chybu!

Velikonoce tradičně, přesto zdravě: Prožijte je jako dny jarní očisty

Česnek a jeho léčivé vlastnosti: V čem je unikátní? 

Vlčí mák: Léčivé vlastnosti a využití

5 fantastických vlastností máty peprné, o kterých možná nevíte

Autor: Michaela Chylková

Očima Libora Grubhoffera a Ivana Hirsche: Proč je oxfordská vakcína bezpečná?
Jak o Velikonocích nepřibrat: Vsaďte na zdravější verzi beránka, nádivky i vajíčkové pomazánky

Další články