Štědrovečerní večeře tak trochu jinak a především zdravěji!

Rok se s rokem sešel a máme tu opět Vánoce, s nimi přichází na řadu dárky, návštěvy, nákupy a spousty jídla. Štědrý den bývá zpravidla prvním dnem, kdy si začneme dopřávat a doslova se topit v kaloriích. Na druhé straně však máme v tomto čase i velmi málo pohybu a tím vynaložené energie. Výsledek? Obvykle pěkných pár kilo navíc a často i zažívací potíže!

Zaměříme-li se rovnou na štědrovečerní večeři, budeme mít hned jasno, proč je tahle oblíbená vánoční klasika i prvním klasickým příkladem mezi mnoha dalšími vánočními dobrotami, které nám můžou pěkně podráždit žaludek.

Zdravější Vánoce? Jde to!

Vánoce samy o sobě obvykle pěkně zatočí i s veškerou naší předchozí snahou o trochu zdravější životní styl. Ale není třeba propadat panice, máme pár tipů, jak tu naši slavnou českou štědrovečerní večeři alespoň trochu odlehčit! Kapr je sice zdravá ryba, kterých je v našem jídelníčku stále velký nedostatek, ale klasická vánoční úprava smažením v trojobalu našemu zdraví ani štíhlé linii opravdu příliš neprospívá. A co teprve v kombinaci s neodmyslitelným a zároveň těžce stravitelným bramborovým salátem! Co tedy úplně vynechat a co nahradit čím, abychom se i o Vánocích cítili dobře a přitom si pochutnali?

Odlehčené vánoční menu? Zapomeňte na trojobal a majonézu!

Kapra je možné připravit mnoha jinými způsoby. Nebojte se je vyzkoušet, můžete být velmi příjemně překvapeni a dopřát si pak tuhle chuťově výtečnou rybu i častěji. Pokud si nemůžete odpustit trojobal, zkuste celozrnnou mouku i strouhanku. Zkusit můžete také dušeného kapra na jablkách, kapra na černo, nebo na modro. Bramborový salát pak vylepšete větším množstvím jogurtu na úkor menšího množství majonézy, pokud možno majonézu úplně vynechejte. Přidejte více zeleniny a třeba i bylinky, někomu chutnají v bramborovém salátu i jablka. Vánoční rybí polévku si můžeme dopřát bez obav a klidně ve větším množství. Je lehká, zdravá a obvykle je nám vzácná, navodí ojedinělou atmosféru slavnostní večeře v kruhu rodiny a blízkost dlouho očekávaného okamžiku, jakým je rozsvícení stromečku a rozdávání dárků.

Zapečený pstruh, houbový kuba, dietní cukroví

Na Vánoce můžeme i trochu popustit uzdu fantazii a vyzkoušet něco zcela nového. Pokud nejste tak úplně kapřími fanoušky, co takhle zkusit jinou rybu, třeba výtečného pstruha? Je snadno k sehnání a získává si stále větší oblibu. Svůj návrat slaví také staročeský houbový kuba a chcete-li si zdravě zamlsat, vsaďte tentokrát na některou dietní verzi vánočního cukroví. Patří k nim třeba lehké kokosové kuličky, vločkové pusinky nebo tzv. "šizené" preclíčky.

Zásada zdravějších Vánoc? Nepřejídat se a všeho s mírou!

Velkým nešvarem je tzv. "zajídání" už tak vydatné štědrovečerní večeře mísami chlebíčků, jednohubek s těžkými pomazánkami, zkrátka neustávat v celodenním ochutnávání a uzobávání. Dopřejte si lehčí večeři a třeba i nějaký ten kousek dietního cukroví navrch, ale nepřejídejte se večer u televize, odložte mastné brambůrky a podobné pochutiny. Spíše běžte s rodinou na procházku pokochat se vánočními světýlky a nadýchat se čerstvého vzduchu. Uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe a Vánoce si užijete s dobrým pocitem a bez pálení žáhy. Šťastné a veselé!

Foto: Pixabay.com

Štědrovečerní večeře tak trochu jinak a především zdravěji! patří do témat
 • Akademicky pokus Ikke 23.12.2015 01:11:14

  Jednoho stedreho vecera jsem udelala pokus : pulku salatu bramboroveho S majo, druhou S majo a jogurtem pul na pul. Jinak zaklad presne stejny. Co myslite zmizelo z misy prvni? Chut je zelezna kosile.

 • To bude tezky, obezni, nejobeznejsi Ikke 23.12.2015 00:54:17

  Presvedcit Cechy a Moravaky, ze uz nezijeme v dobe industrialni revoluce, kdy delnik, aby prezil, potreboval tak 5000 kcal denne neni jednoduchy ukol. Jooo, tradice je tradice a mozky zalite tukem jsou zakonzervovany az do skonani veku.


Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Dana 05.03.2018 01:03 Hubnutí

  Mě nikdy vživotě žádná dieta nepomohla až na tu kterou mi sestavil výživový specialista odtud…

 • Stanislava 05.03.2018 00:03 zdravé hubnutí

  Při hubnutí je to z velké části o stravě, a zbytek o cvičení.. Osobně sem zhubla až se světem…

 • Nikola 05.03.2018 00:03 hubnutí

  Ty jo to bylo tak už po měsíci,to sem shodila pár kil:)

 • Tereza 05.03.2018 00:03 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Jak funguje ta dieta ve světě zdraví, mám na mysli třeba ten jídelníček.. to ste museli některý…

 • Andrea 04.03.2018 23:03 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ta jejich metoda spočívá v tom, že pro každého klienta sestavují individuální hubnoucí plán. Mě…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku