Správné skladování potravin - co kam patří?

Aby si potraviny uchovaly svou nutriční hodnotu co nejdéle, musíme věnovat pozornost správnému způsobu jejich uchovávání. Nežádoucí změny v potravinách mohou nastat důsledkem působení nejrůznějších vnějších vlivů - působením tepla, vlhka, světla, kyslíku, ale i díky nežádoucímu růstu mikroorganismů a plísní.

K dalším negativním vlivům patří mechanické poškození, např. nevědomé protržení obalu, proražení plechovky apod. Kvalitním uchováváním potravin se rozumí také skladování ve vhodných nádobách a v obalech nijak neporušených.

Uchovávání potravin v chladničce

Uchovávání potravin v chladničce má svůj systém, který bychom měli dodržovat. Nejvýš ukládáme masné výrobky, uzeniny a polotovary, do středu např. zbytky hotových jídel, moučníky a mléčné výrobky, ale také otevřené plechovky a kelímky s označením "po otevření uchovat v chladu". Nejníže můžeme krátkodobě skladovat syrové maso a ryby, v odděleném boxu pak ovoce a zeleninu. Ve dveřích chladničky můžeme skladovat vejce, hořčici, máslo, nápoje či víno. Chladničku nepřeplňujeme, jinak snižujeme její účinnost nedostatkem cirkulace vzduchu a nadměrnou tvorbou ledu. Ten musí být v pravidelných intervalech odstraňován, nejlépe octovou vodou, která také pomůže odstranit nežádoucí pachy.

Skladování potravin - co nepatří do mrazničky?

K zamrazení nejsou určené již jednou rozmražené potraviny, dále pak potraviny bez obalu či takové, které po předchozím tepelném opracování řádně nevychladly. Ani ve zmrazeném stavu bychom rozhodně neměli uchovávat potraviny s prošlým datem minimální trvanlivosti.

Kde skladovat ovoce a zeleninu?

Ovoce a zeleninu nejčastěji skladujeme v chladu a temnu, ve spíži nebo sklepních prostorách či také v chladničce. Při skladování v lískách je nutné je pravidelně kontrolovat a odstranit všechny shnilé plody, i ty s náznakem hniloby. Pokud ovoce potřebuje dozrát, skladujeme je při pokojové teplotě, nikoliv v lednici. Mimo chladicí prostory zpravidla uchováváme také exotické druhy ovoce.

Čemu se vyhnout při skladování potravin

 • nedělat zbytečně velké zásoby, kupovat jen to, co hodláme v nejbližší době zpracovat a zkonzumovat
 • neuchovávat potraviny s prošlým datem spotřeby
 • nestavět nově koupené potraviny do přihrádek před starší produkty
 • neuchovávat potraviny v poškozených obalech
 • nekupovat již prošlé výrobky
 • dodržovat podmínky uchovávání stanovené výrobcem

Zdroj: HACCP,EUFIC

Foto: Pixabay.com

Správné skladování potravin - co kam patří? patří do témat
 • Dózy Isabela 24.06.2015 11:40:35

  Zdravím, osobně mám domaopravdu hodně dóz. Nainternetu je opravdu hodněmožností(https://www.google.cz/search?q=d%C3%B3zy+na+potraviny+diskuze&rlz=1C1AVNA_enCZ611CZ611&es_sm=122&biw=1366&bih=667&source=lnms&;tbm=isch&tbs=qdr:y&sa=X&ei=gnqKVcb4BcmosgH2sqPgDw&ved=0CAYQ_AUoATgU#tbs=qdr:y&tbm=isch&q=d%C3%B3zy+na+potraviny). Nejlepšíse mi zdají tyhle:http://www.utc.cz/cs/doza-na-potraviny-lock-objem-350-ml-9-4-x-12-8-x-5-1-cm/341040p/.Krásně drží, takže na něnedám dopustit. Jaképoužíváte vy? :)

 • Dózy na skladování potravin Lennanov 24.07.2014 07:50:49

  Kamarádka mi doporučila naskladování potravin superplastové dózy. Jmenují senějak Lock and lock. Takovéty obyč jsou super, ale asineumím správně používatty na vyfouknutí vzduchu.Kdyby někdo měl radu, jak nato budu ráda. Jde o misky stakovýmtouzávěrem.http://www.zelezarstvi-urotta.cz/skladovani-1/skladovani-potravin/dozy-lock-and-lock/

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Petr 19.07.2017 13:07 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Jasně, že to půjde :) ta změna stravy je vážně důležitá :) Pokud si sama nevíš rady, klidně zajdi…

 • Já mám se Světem zdraví dobré zkušenosti, byla jsem v 3 měsíčním programu, zhubla jsem to ce jsem…

 • Andy 15.07.2017 21:07 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Změnila jsem stravu. Snažím se trochu zhubnout. Nějak jsem ale do jídelníčku zařadila něco, co mi…

 • Petra 13.07.2017 14:07 Hubnutí pomocí spalovačů

  no já osobně dobrou zkušenost nemám s žádným hubnoucím preparátem a ,že jsem jich vyzkoušela :D No…

 • Lenka Laskavá 12.07.2017 13:07 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Tak asi každý potvrdí, že základ je strava. Dělá to až 80%. V tomto případě je pohyb celkem na…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku