Rostlinná mléka - zdravější alternativa mléka kravského

Důvody, proč se lidé rozhodnou nahradit živočišné mléko mlékem rostlinným, jsou různé. Ať už jde o hledisko etické nebo zdravotní, rostlinné mléko si můžeme dopřát také jen pro zpestření stravy a zejména dodání živin.

Rostlinné mléko seženeme v obchodě, ovšem za vyšší cenu, nebo si jej připravíme doma, kde ušetříme. A přestože jeho příprava není nijak složitá, trochu času vyžaduje. Kromě dobré stravitelnosti se rostlinné mléko vyznačuje vysokým obsahem vápníku. Především mléka maková a ořechová. Pro srovnání je zde uveden přibližný obsah vápníku v jednotlivých potravinách. Přibližný z důvodu odlišných hodnot uváděných u různých zdrojů. Hodnoty jsou uvedeny na 100 g.

Jogurt 180 mg, mletý kokos 32 mg, konopné semínko 168 mg, mandle 254 mg, mák 1400 mg, Mléko 125 mg, lískové ořechy 290 mg, ovesné vločky 56 mg, rýže vařená 7 mg, sezamové semínko 975 mg, sýr 300 - 600 mg, tvaroh 250 mg.

Makové mléko

Jak už bylo zmíněno, makové mléko se vyznačuje několikanásobně vyšším obsahem vápníku, než obsahuje mléko kravské a výrobky z něj. V máku dále najdeme sodík, zinek, draslík, hořčík a fosfor. Mák je zásaditá potravina a je skvělým pomocníkem na překyselený organismus.

Makové mléko má oříškovou chuť. Na 1 litr makového mléka je potřeba asi 160 g máku. Čím více máku použijeme, tím bude mléko krémovější. Mák propláchneme a namočíme přes noc do vody. Mletý mák stačí nechat odstát 2 až 3 hodiny. Voda dostane lehce našedlou barvu. Je dobré nápoj občas promíchat. Poté vše rozmixujeme a přecedíme. Makové mléko je možné dosladit medem, datlemi, rozinkami, sirupem z agáve, ochutit kakaem, karobem či skořicí nebo jej rozmixujeme s banánem. Mléko nedoslazujeme v případě, že bojujeme s překyselením organismu. V lednici vydrží až 3 dny.

Mandlové mléko

Mandlové mléko patří mezi nejběžnější rostlinná mléka. Madlové mléko je bohaté na vysoký obsah vápníku, hořčíku, fosforu, železa, draslíku a nenasycených mastných kyselin. V mandlích najdeme vlákninu a až 20 různých flavonoidů, které chrání srdce a cévy. Mandlové mléko neobsahuje žádný cholesterol. Je vhodné pro děti s poruchami pozornosti, podporuje tvorbu mateřského mléka a je tak vhodné pro kojící matky.

150 g mandlí namočíme nejlépe přes noc. Druhý den vodu slijeme a rozmixujeme v 1 litru studené kohoutkové nebo kokosové vody. Přecedíme. Ze zbylé drti si můžeme například udělat kaši k snídani nebo jím vylepšit těsto na koláč. Mandlové mléko lze ochutit sirupem z agáve nebo datlí, vanilkou, skořicí, kardamomem, ale výborné je i samotné. V chladu vydrží až 4 dny.

Ovesné mléko

Oves je bohatý na vlákninu, bílkoviny, vitamíny skupiny B, vápník, lecitin, hořčík, draslík. Obsah železa je podobný jako u masa. Ovesné vločky jsou lehce stravitelné, posilují imunitní systém a pomáhají odbourávat cholesterol. Doma vyrobené ovesné mléko patří k nejlevnějším.

100 g ovesných vloček přes noc namočíme do vody. Ale je možné vyrobit mléko i z vloček odstátých jen 1 – 2 hodiny. Vodu slijeme a vločky rozmixujeme v 1 l vody se špetkou himálajské soli. Dochutit můžeme skořicí či muškátovým oříškem a dosladit datlovým sirupem nebo třtinovým cukrem.

Rýžové mléko

Rýžové mléko je bohaté na sacharidy a má minimum tuků. Rýžové mléko můžeme připravit z rýže vařené i nevařené.

Rýžové mléko z vařené rýže

Do hrnce nalijeme 1 litr vody a přivedeme k varu. Rýži propláchneme, vsypeme do vařící neosolené vody a povaříme za občasného míchání 15 - 20 minut. Rýže by měla být měkká. Po uvaření slijeme vodu. Uvařenou rýži přendáme do mixéru a rozmixujeme s 1 litrem studené vody dohladka. Vzniklou směs scedíme. Domácí rýžové mléko uchováváme v lednici a do týdne spotřebujeme. Toto rýžové mléko můžeme podávat dětem již od 6 měsíců. Jinak je vhodné spíše na vaření.

Rýžové mléko z nevařené rýže

Mléko z nevařené rýže není tak husté a jeho příprava je jednodušší. 100 g rýže necháme odstát nejlépe přes noc. Druhý den vodu slijeme, rýži propláchneme a rozmixujeme v 0,5 litru až 1 litru čisté vody se špetkou soli a sirupu z agáve. Nebo mléko dochutíme kakaem, karobem, vanilkou či rozmixovanými datlemi.

Sojové mléko

Sojové mléko je na rozdíl od ostatních rostlinných mlék náročnější na přípravu. Chuťově není příliš zajímavé, a proto je vhodné jako přísada do jídel a nápojů. Soja by se měla konzumovat hlavně ve fermentovaném stavu. Jelikož sojové mléko fermentované není, nemůžeme příliš mluvit o jeho velkém přínosu na naše zdraví. Jeho předností je oproti kravskému mléku nepřítomnost cholesterolu a vhodnější složení mastných kyselin.

100 g sojových bobů necháme přes noc nabobtnat. Druhý den vodu slijeme a propláchnuté boby rozmixujeme v 1 litru vody. Chceme-li mléko jemnější, zbavíme před rozmixováním sojové boby slupky. Rozmixovanou tekutinu přecedíme. Mléko přivedeme k varu, přidáme špetku soli, případně cukr, vanilku, skořici a pomalu vaříme. Za stálého míchání vaříme na mírném ohni 20 minut. V chladu mléko vydrží až 1 týden.

Dále si můžeme vyrobit mléko konopné, kokosové, sezamové, pohankové, amarantové, lískooříškové, slunečnicové nebo mléko z vlašských ořechů.

Foto: Pixabay.com

Rostlinná mléka - zdravější alternativa mléka kravského patří do témat
 • Rostlinná mléka A-lan 05.04.2017 13:29:05

  Problém je, že se jedná o výluhy, které s mlékem nemají nic společného. Jen potravinářský průmysl začal používat název "mléko". Většina lidí se nechá zblbnout a za mléko to považuje. a s tímto názvem se to lépe prodává. Nic proti nutričním výhodám těchto "mlék", ale zkrátka mléko to není !

 • Mléko? Jarka 02.04.2017 10:41:34

  Nemůžete používat název mléko, to je jen kravské, kozí, ovčí apod.Toto jsou mandlové nápoje atd.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Romana 16.02.2018 22:02 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Já mám velmi dobré zkušenosti se svet-zdravi.cz,dlouho jsme s váhou bojovala a až tady mi pomohli…

 • Andrejka 16.02.2018 02:02 Hubnutí

  Nemáte prosím někdo vyzkoušený nějaký doplněk od Rosenpharmy ? Zajímalo by mě jak na tom ty jejich…

 • Karel 15.02.2018 14:02 hubnutí

  Ahoj nějak se mi nedaří hubnout.Začal jsem zdravě jíst, trošku fitness,ale není to ono.

 • Natálie 15.02.2018 13:02 hubnutí

  A takhle na konzultaci vám řekl pan doktor k té liposukci všechno?

 • Gábina 15.02.2018 13:02 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Ahoj mám velký problém co se týče mé postavy.Jsem hodně silná a mám i zdraovotní problémy.Ráda…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku