Řepkový olej podporuje naši vitalitu

Řepkový olej můžeme označit jako nutričně nejhodnotnější, je proto velmi prospěšný pro naše zdraví.

Olej ze současných odrůd řepky se svým složením blíží oleji olivovému a v některých parametrech jej dokonce předčí, zejména díky vysokému obsahu omega-3 nenasycených mastných kyselin. Přínos řepkového oleje spočívá v nízkém podílu škodlivých nasycených mastných kyselin a velmi vysokém obsahu prospěšných nenasycených mastných kyselin. Navíc řepkový olej má velmi výhodný poměr mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami. Doporučené množství omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin je obsaženo v cca 100 ml řepkového oleje.

Prevence kardiovaskulárních onemocnění

Zásadní přínos mají mastné kyseliny obsažené v řepkovém oleji v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Klinické studie sledující vliv vyšší konzumace řepkového oleje a studie sledující vliv náhrady živočišných tuků řepkovým olejem se shodují na velmi pozitivním působení řepkového oleje.

Řepkový olej a vývoj novorozenců

Dostatečný příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin je velice důležitý pro nastávající matky ještě před otěhotněním. Období těhotenství a kojení jsou z hlediska správného jídelníčku nejdůležitější. Za doporučenou denní dávku omega-3 mastných kyselin pro těhotnou ženu považují odborníci alespoň 650 mg. Tyto nenasycené mastné kyseliny si plod ani novorozenec nedokážou vytvořit, jsou však nezbytné pro tvorbu buněčných stěn, především u centrálního nervového systému a oční sítnice.

Řepkový olej posiluje imunitu

Na správnou skladbu živin a potřebné zastoupení všech složek zdravé výživy je třeba dbát neustále. Dostatečné zastoupení omega-3 nenasycených mastných kyselin, obsažených například v řepkovém oleji, tedy patří i do jídelníčku starších dětí a dospělých. Mastné kyseliny omega-3 mají pozitivní vliv nejen na imunologické reakce, kdy brání vzniku alergických reakcí a předchází vzniku zánětu, ale mají dlouhodobý význam v prevenci různých onemocnění.

Více na www.olejnadzlato.cz.

Řepkový olej podporuje naši vitalitu patří do témat
 • řepka Jiří 11.05.2013 13:46:08

  ...kupuji do salátů řepkový za studena lisovaný olej má výbornou oříškovou chuť a vůni, střídám s olivovým a vařím na řepkovým obyčejným. Kdybych používal kokosový, nebo sádlo asi už bych měl ucpané tepny. Stále ale platí, že nic se nesmí přehánět.

 • Renata 26.04.2013 00:04:09

  Ach jo, zase ta reklama, zajimalo by me kolik jim za tu propagaci. Olej Z repky je velice zapachajici, a jak kazdy obyvatel Ceske republiky velice dobre zna. Aby se olej zbavil sveho velice neprijemneho zapachu tak se musi zahrat na velice vysokou teplotu aby se zapachu zbavil. Zajimalo by me jak se tam teda ty velice nestabilny a vysokou teplotu absolutne netolerujici mastne kyseliny; omega 3, teda neznici. Neverte tomu ze tento olej je zdravy, prave naopak obsahuje latku Erucic acid, sice v malem mnozstvi ale..., ktera zpusobuje vysoky talk insulin resistance, zvyseny risk na infarkt, ledvinove lesions. Take po takovem zahrati na teplotu 150C, se stava tento olej naprosto nepozivatelny. Omega3 je polyunsaturated fatty acid a velice rychle oxiduje po jakem koliv zahrati, a tim se uvolnuji free radicals. Velice nebrzpezne pro lidsky organismus. Pouzivejte cocosovy olej, sadlo, maslo, a olivovy olej(mirny zahrev jenom). Tyto oleje jsou dobre na vateni a hlavne snesou i vysoky zahrev. Tento clanek je pouze reklama a k tomu velice nebezpecna!!! Jestli si nekdo chce precist cely clanek o oleji z repky a hlavne o nebezpecnosti tohoto oleje jsem ochotna ho zaslat na email, ale je v anglictine. Ja se omlouvam za sviji cestinu, ziji V USA a moje cestina je poradne rezava, nicmene informace nejsou :o)

  • Re: Irena 07.05.2013 07:47:57

   to je pěkná blbost, pokud si koupíte kvalitní řepkový olej tak nikdy nemůže smrdět, olej je velice dobrý a zdravý žádná reklama prostě to tak je. Jsem po třech složitých operacích a olej jim denně po lžičkách a moc mi pomáha a nijak nesmrdí a ani nic jiného co tam píšete. nevím co máte v usa ale tady jsou dobré...a jestli je vyráběn z modifikovaných surovin si musíte přečíst na etiketě, já kupuji jen takové které nejsou.....

   • Re: Re: Eva 10.05.2013 22:00:15

    taky bych rekla, ze mate pravdu, tady, nastesti, nejsme v Americe....zas tak spatne informace tu nemivame, co se tyce potravin a kvalitni repkove oleje doporucuji lekari v nasi nemocnici /Jablonec n.N/

 • Renata 26.04.2013 00:21:44

  .... a jeste sem zapomela,repkovy olej je take genetickymodifikovana rostlina, puvodnirostlina obsahovala vysokemnozstvi Erucic acid, agenetickou modifikaci se tahovysoka hladina snizila, aleGMO rostliny jsou nebezpecne aja si myslim ze telem naprostonestravitelne, protoze tatorostlina je clovekem vytvorenaa tomto nasemu telunestravitelna. A take jevysoce sprejovana pesticidy.Zde naleznete vice informacibohuzel pouze v ANG.http://www.breathing.com/articles/canola-oil.htm


Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Dana 05.03.2018 01:03 Hubnutí

  Mě nikdy vživotě žádná dieta nepomohla až na tu kterou mi sestavil výživový specialista odtud…

 • Stanislava 05.03.2018 00:03 zdravé hubnutí

  Při hubnutí je to z velké části o stravě, a zbytek o cvičení.. Osobně sem zhubla až se světem…

 • Nikola 05.03.2018 00:03 hubnutí

  Ty jo to bylo tak už po měsíci,to sem shodila pár kil:)

 • Tereza 05.03.2018 00:03 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Jak funguje ta dieta ve světě zdraví, mám na mysli třeba ten jídelníček.. to ste museli některý…

 • Andrea 04.03.2018 23:03 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ta jejich metoda spočívá v tom, že pro každého klienta sestavují individuální hubnoucí plán. Mě…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku