Proč je dobré upřednostňovat sezónní potraviny?

Stravovat se dostupnými potravinami je přirozené. V sezónních potravinách se ukrývá více vitamínů, živin, minerálů a antioxidantů, než je tomu u potravin, které musely uměle dozrát.

Kvalita a cena sezónních potravin

Ovoce a zelenina, které mohly přirozeně dozrát, daleko lépe chutnají. Jako příklad můžeme uvést česnek. Český česnek je daleko silnější a chuťově výraznější než z dovozu. Že je dražší? Při vaření stačí k dochucení jídel menší množství, a pokud není vaše spotřeba česneku na kila, jde o zanedbatelnou částku. Podobně tomu je i s ostatním ovocem a zeleninou. Rajčata, papriky, mrkev, kedlubny nebo jahody vypěstované ve skleníku, které si v zimě koupíte, nemají takřka žádnou chuť.

Kupujeme-li ovoce a zeleninu v době, kdy roste na zahrádkách a je jí všude dostatek, odrazí se i na ceně. Nákupem sezónních potravin můžeme ušetřit. Výživová hodnota sezónních potravin je daleko vyšší, mají více vitamínů, minerálních látek a živin.

Sezónní potraviny a ekologie

Čerstvé sezónní potraviny se nepřeváží tisíce kilometrů. Česká republika spadá mezi země Evropské unie s nejvyššími emisemi. Asi 18 % emisí skleníkových plynů v České republice má na svědomí právě dovoz potravin.

Dalším negativním důsledkem zvláště nákladní automobilové dopravy je vznik kolon, hluku, znečišťování ovzduší prašnými částicemi. Dovážené potraviny tedy znečišťují životní prostředí a zvyšují ekologickou stopu.

Ekologická stopa ukazuje, kolik plochy Země je potřeba k zajištění všech potřeb současného životního stylu a k likvidaci odpadu, který přitom vzniká. Je měřítkem, jaký dopad má naše jednání na životní prostředí. Konzumace sezónních potravin je podporou pro místní farmáře a pěstitele. Seženeme je na farmářských trzích nebo od lidí s vlastní zahrádkou.

Roční období a správně zvolené sezónní potraviny

V létě je ovoce a zeleniny dostatek, ale co jíst mimo hlavní sezónu? Na jaře začínají růst první bylinky a zelenina - jarní cibulka, nové brambory, chřest, rebarbora, ledový i hlávkový salát, špenát, pažitka, medvědí česnek, kopřivy. Na podzim si dopřejeme jablka, švestky, hrušky, hroznové víno, petržel, brambory, ořechy a houby.

Přes zimu můžeme jíst uskladněné brambory, mrkev, celer, petržel, červenou řepu, cibuli, česnek a jablka. Dále porůznu naloženou zeleninu a především zelí.

Zdravá výživa během zimního období

Ovoce lze zamrazit, zpracovat z něj kompoty, z jablek a hrušek nasušit křížaly nebo si nasušit třeba meruňky, švestky. Můžeme využít sušené houby, bylinky a nasbírané ořechy. Ještě v prosinci si můžeme sklidit růžičkovou kapustu a pórek.

Zdroj: www.akademielecivevyzivy-blog.cz, www.vitejtenazemi.cz

Foto: Pixabay.com

Proč je dobré upřednostňovat sezónní potraviny? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • TáňaJurková 15.01.2018 21:01 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Nene nepřibrala sem zpátky vůbec právě:)

 • Monika 14.01.2018 22:01 hubnutí

  Dívala jsem se že ten Justan má na stránkách vypsáno poměrně hodně plastických operací, dělá…

 • Blažule 13.01.2018 18:01 Specialista na hubnutí

  Těch deset kilo dát dolů trvalo půl roku. Kila si držím a do světa zdraví sem tam zajdu na…

 • Helena 11.01.2018 12:01 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  A potom už jste po zhubnutí na tu svoji původní váhu nepřibrala ??

 • 11.01.2018 11:01 zdravé hubnutí

  Mě osobně začla přicvičení váha jít dolů,když jsem změnilajídelníček zejménasnídaně. Byla jsem…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku