Pozitiva a negativa živé stravy

Kdo by nechtěl být zdravý, svěží a vitální, mít jasnou a bystrou mysl? Jistě každý. Někteří z nás se za vidinou tohoto cíle vydají radikální cestou - pomocí živé (syrové) stravy. Je to životní styl mnoha lidí, ale je to správná cesta? Jak bude reagovat náš organismus dlouhodobě nastavený na vařenou a jinak tepelně upravovanou stravu?

Živá strava

Je to čistě rostlinná, přirozená, nerafinovaná, tepelně nezpracovaná syrová strava. Základní myšlenkou syrové stravy je fakt, že vše živé v potravinách se při zahřátí nad 45 stupňů Celsia mění v neživé a takovém jídle není člověk unavený.

Kdo jsou vitariáni?

Lidé, kteří se stravují živou a syrovou rostlinnou stravou, konzumují převážně zeleninu, plody ovocných stromů a keřů, ořechy, semena, bylinky, zelené listy apod. Vitariáni se nevyhýbají sušenému ovoci, mořským řasám, využívají za studena lisovaný olej, sojové omáčky a přírodní sladidla. S oblibou si nakličují semínka a luštěniny pro pozdější konzumaci, vyhledávají dehydrované suroviny - placky, krekry, keksy a tyčinky. Vitariáni preferují u potravin značku BIO.

Čím prospívá živá strava

Syrová strava organismus očišťuje, dodává mu vitamíny a enzymy, nezatěžuje ho trávením těžkých jídel. Při syrové stravě mizí ekzémy a další kožní problémy, upravuje se a ustaluje váha, mizí zdravotní problémy, člověk vnitřně zažívá větší klid a pohodu.

Negativa živé stravy

V čínské medicíně panuje názor, že živá strava oslabuje slezinu, což způsobuje vlhké dlaně, nadýmání a řídkou stolici. Je vhodné k živé stravě přidávat zahřívací koření, např. skořici nebo zázvor. Nadbytek živé stravy může způsobit syndrom dráždivého trakčníku, proto přidávání syrové stravy do našeho jídelníčku musí probíhat postupně.

Máte vlastní zkušenosti s živou stravou? Podělte se o ně s ostatními.

Foto: Sxc.hu

Pozitiva a negativa živé stravy patří do témat
 • Je syrová strava dogma? Daniel 26.11.2014 18:37:46

  Myslím si, že každý jsmejiný a reagujeme na věcirozdílným způsobem a rawfood / syrová strava nebojiná dieta není výjimka. Voblasti diet by se nemělovytvořit nějaké dogma otom, která dieta je lepšínebo horší, protože ukaždého to funguje jinak.Ovšem z mé vlastnízkušenosti syrová strava /raw food u mě fungujenaprosto perfektně, když tosrovnám s konvenční dietounebo Paleo dietou. Všechnamá alergie, zažívací /střevní problémy včetnězánětu střeva vymizely ipřes to, že doktořitvrdili, že budu práškybrát do konce života.Syrová strava je úžasná,ale na druhou stranu je třebabrát v potaz i určitánegativa, dle mého názorunejvíce podceňovanýpříjem kalorií anutričních hodnot. Včlánku níže je to popsanévíc do detailu ;-)http://www.rawmanrawoman.com/05-5-negativ-raw-food-diety.html

 • mirkaabba 02.04.2014 20:34:02

  Je mi fakt dobře a cítím se bezva.Mám neuvěřitelně mega energie. A prdy neřeším je to přirozené.M

  • Re: Monika 05.08.2014 10:53:57

   Mohu jen potvrdit. Cítím se dobře a mám plno enrgie ;-), což je obrovská změna po několika měsících, kdy jsem se necítila dobře z vařené stravy. Po obědě jsem byla vyčerpaná. Teď po syrové stravě jsem čilá a fakt živá !!! Něco na té živé stravě je ;-)

 • Blanka 02.04.2014 19:05:09

  zbavila jsem se vysokého tlaku, bílkoviny v moči i krve v moči, cholesterol mám absolutně perfektní. A to nejsem ještě ani na 100 procent vitarián:)

 • Živá strava Roman 01.04.2014 09:19:18

  Nejlepší je žít z čerstvě vylisovaných štáv.

 • Marky 31.03.2014 16:06:01

  zhubla jsem, často k večeru prdím, mám galóny energie. :D

 • Živá strava , plus a mínus. Jiří Stareček 27.03.2014 09:55:09

  Všeho s rozumem, jinak se kantnete. Zvláště u starších a nemocných .

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • TáňaJurková 15.01.2018 21:01 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Nene nepřibrala sem zpátky vůbec právě:)

 • Monika 14.01.2018 22:01 hubnutí

  Dívala jsem se že ten Justan má na stránkách vypsáno poměrně hodně plastických operací, dělá…

 • Blažule 13.01.2018 18:01 Specialista na hubnutí

  Těch deset kilo dát dolů trvalo půl roku. Kila si držím a do světa zdraví sem tam zajdu na…

 • Helena 11.01.2018 12:01 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  A potom už jste po zhubnutí na tu svoji původní váhu nepřibrala ??

 • 11.01.2018 11:01 zdravé hubnutí

  Mě osobně začla přicvičení váha jít dolů,když jsem změnilajídelníček zejménasnídaně. Byla jsem…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku