zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Podzimní odlehčení jídelníčku, díky kterému budete do Vánoc štíhlejší a plní energie!

Veronika Matoušová
10.11.2021

Slovo detox má většina lidí spojené s jarem a se zbavováním se zbytku povánočních kil, případně nastartování hubnutí do plavek. Díky tomuto zažitému názoru tak získáváme dojem, že odlehčení jindy nedává smysl. Není tomu ale tak. Příjemný a nenásilný detox je vhodný kdykoliv během roku a pro každého, kdo žije v plném pracovním nasazení – kdo se cítí unavený, bez energie. Je ale samozřejmě důležité nemít žádné závažné zdravotní problémy. Na začátku je také dobré si ujasnit, co od toho čekáte. Chcete načerpat energii? Toužíte tím nastartovat hubnutí? Zkuste na podzim trochu odlehčit stravu, zpomalit a najít si na sebe čas. Prozradíme, jak na to.

Tělo zanesené zlozvyky

Toxiny se v těle hromadí, přičemž jde zejména o organické fosfáty nebo konzervační látky. Těch se ale tělo zbavuje samo a žádné speciální procedury k tomu nepotřebuje. Bohužel se nevyhneme toxickým látkám z životního prostředí. Kvůli čemu ale trpíme nejvíc? Jsou to naše špatné návyky – alkohol, kouření, málo pohybu, špatný a nedostatečný spánek, přejídání nebo celkově špatný jídelníček. Nejde tedy o toxiny v pravém slova smyslu. Právě díky těmto zlozvykům je nám ale nejhůř. Pokud tedy trpíte únavou, alergiemi, ekzémem, jste podráždění, máte bledou pleť a často vás bolí hlava, tělo vám dává jasný signál, že je na čase s tím něco dělat. Než si ale objednáte na internetu zaručenou kúru a rozhodnete se týden hladovět (což je pro mnohé obvyklá podoba), na chvíli se zamyslete.

Na půsty zapomeňte

Když je toho na vás moc a žijete příliš rychle, máte samozřejmě tendenci jíst ještě nezdravěji, vypít ještě více kofeinu i alkoholu a vykouřit více cigaret. Pokud jste v této situace a rozhodnete se například pro půst, moc si nepomůžete. První a nejvíce důležitý krok je spíše začít myslet sami na sebe – udělat si na své nápravy čas, věnovat se jen sobě a svému tělu a neodbývat se. Zejména ženy jsou zvyklé starat se nejdříve o děti, partnery, rodiče a sebe odkládají až na „někdy potom“. A z toho právě plynou ony neřesti a následné šílené odlehčovací procedury, které stejně vydržíte sotva tři dny. A něž se v těle začne vůbec něco dít, už jste opět ve svém kofeinovém „módu“ s jídlem z fastfoodu.

Pitný režim - proč je důležitý i v zimě?

Vylaďte stravu tak, abyste detox nepotřebovali

Předpokladem podzimního odlehčení tedy není přestat jíst, abyste se vyčistili, ale najít si na sebe čas a začít se stravovat tak, abyste se čistit pak již nemuseli. Při zapojení selského rozumu totiž zjistíte, že detox není nic jiného než změna jídelníčku, více pohybu a relaxace, zato méně alkoholu, kofeinu a průmyslově zpracovaných výrobků. K tomu, aby vám bylo dobře, v podstatě jiný návod nepotřebujete. Cílem by mělo být myslet na sebe a na své zdraví co nejvíce dní v roce. Když se po celý rok stravujete nevhodně a pak se pustíte do radikálních metod hubnutí či tzv. očisty organismu, jen těžko takto své zdraví podpoříte. Některé způsoby očisty mohou být spíše zdravotně rizikové. Zkuste se v rámci odlehčení začít řídit pravidly, jako je nepřejídat se, jíst hodně zeleniny, pít hodně vody. Jezte to, co vyrostlo, běhalo či skákalo. Potraviny, které někdo vyrobil, vynechte. Při takto nastaveném stylu života nebudete v budoucnu potřebovat řešit všelijaké očisty, protože nebude od čeho tělo čistit. Můžete samozřejmě vyzkoušet nejčastější formu detoxu, kterou je půst. Na několik dnů přestanete jíst a pijete jen zeleninové šťávy a bylinkové čaje. Každý odborník vám na tento krok řekne odlišný názor. Ve výsledku je na vás, jestli by vám vyhovoval a co jste schopni vydržet (zejména když musíte chodit do práce, fungovat doma, navíc je zima…). Zeptejte se sami sebe. Zkoušeli jste takový detox na jaře neúspěšně? Proč by vám tedy měl vyhovovat nyní na podzim? Nemáte-li možnost si během půstu odpočinout a nemůžete si dopřát ani jediný den klidového režimu, půst bude nejspíš vypadat tak, že budete akorát podráždění, nesoustředění a rozmrzelí. Tudy cesta tedy nejspíš nepovede.

Chcete se do Vánoc cítit lépe? Cesta vede přes správnou stravu

Pokud vás trápí nějako to kilo navíc a rádi byste před Vánocemi měli šaty o číslo či dvě menší, na půsty se vykašlete, nehladovte a vytvořte si zdravý jídelníček. Pro jakési odlehčení si naplánujte dva týdny až měsíc, přičemž základem jídelníčku by měla být hlavně zelenina (vzhledem k podzimního období tepelně upravená), dále se zaměřte na ořechy, polévky (nejlépe vývary), luštěniny a semínka. Pokud bude den, kdy budete mít čas jen pro sebe, můžete ho využít k ještě většímu odlehčení a popíjet jen zeleninové a ovocné šťávy. Takový den vám neublíží. V době odlehčení hodně pijte, nejlépe neperlivou vodu, kterou můžete ochutit citronem či bylinkami. Přírodní bylinné čaje jsou také fajn. Zeleninu přidejte ke každému jídlu.

Doplňky stravy: Dopřejte tělu potřebnou energii!

Správné podpůrné prostředky vyladí očistu organismu

V prvních dnech možná budete mít větší hlad i chutě, to ovšem rychle přejde, nenechte se tím vykolejit. Rozhodně zapomeňte na různé zázraky z reklam, které vám nechtějí pomoci, ale jen z vás vytáhnout peníze. Raději investujte do podpůrných přípravků, které mají smysl. Může to být například chlorela, zelený ječmen, spirulina, konopný protein či mladá pšenice. Přínosné je i lněné nebo chia semínko. K odlehčenému jídelníčku zařaďte také relaxační cvičení či jógu, saunu, masáže nebo páru. Dobrým doplňkem jsou také éterické oleje. A pamatujte, že je důležité nejen to, jaké jídlo si připravíte, ale také v jakém prostředí a za jakých okolností ho sníte. Hlavní je pozorovat, jaký druh jídelníčku vašemu tělu nejvíce vyhovuje. Pokud chcete být především zdraví, je nutné se svému tělu věnovat. Správné formy očisty jsou hlavně o tom přestat tělo otupovat a neřešit problémy hladověním s následným přejídáním. Jděte na to zlehka, postupně a vnímejte zpětné vazby vašeho těla. Pak budete přesně vědět, co vám dělá dobře a budete to moci zakomponovat do svého života nejlépe natrvalo.

Autor: Veronika Matoušová

20.11. - Světový den chronické obstrukční plicní nemoci
Jak se chovat před a po očkování (nejen) proti nemoci covid–19

Další články