zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Podzimní bylinky pro zdraví a vitalitu do sychravých dnů

Veronika Tůmová
06.10.2020

Listy stromů se pomalu zbarvují do jasnobarevných podzimních odstínů. A i když nás i říjen přivítal celkem příjemnými teplotami, brzy bude posledním slunečným dnům babího léta definitivně konec.

I za sychravého počasí se ale můžete vydat na procházku a nasbírat si bylinky, které patří k podzimu stejně jako kaštany, teplý čaj a padající listí. Které to jsou a jaké jsou jejich léčivé účinky?

Kopřiva dvoudomá - bezúčelný plevel? Ani náhodou!

Kdepak, kopřiva rozhodně neroste jen tak zbůhdarma, ani jen tak pro nic za nic nepálí. Tahle rostlinka je velmi zdraví prospěšná, to ví každé malé dítě. Kopřiva dvoudomá obsahuje vysoké množství železa, zmírňuje alergické příznaky u senné rýmy, zklidňuje močové cesty, odstraňuje únavu a odbourává pocit vyčerpání. Pravidelné pití kopřivového čaje také omezuje výskyt škodlivých látek v moči a zároveň účinně pomáhá proti revmatismu. Kopřiva je však také výtečným a zdravým doplňkem vašeho jídelníčku. Odvarem z kopřiv můžete navíc prozářit a posílit své vlasy, kopřivy jim dodají lesk a zbaví vás lupů.

Jitrocel - čistí, posiluje a zbaví vás nachlazení

V podzimním počasí se dříve nebo později spolehlivě dostaví kašel a rýma, v takovém případě vsaďte na jitrocel. Pomáhá při léčbě dýchacích cest, má pročišťující a uvolňující účinky. Dodává energii, posiluje organismus, je vhodný také při chudokrevnosti. Jitrocelovým čajem zaženete nachlazení, jitrocelové listy vložené v botě zase odstraní otlaky a puchýře. Přikládáním drcených jitrocelových listů si pomůžete také od povrchových ran. Při bronchiálním astmatu se pak doporučuje čaj z jitrocele a mateřídoušky v poměru 1:1.

Zimní nemoci a homeopatika - mohou nám pomoci? 

Šípek - největší zázrak podzimu

Šípky a jejich léčivé účinky znali už naši předkové. Roste v zahrádkách, na krajích polních cest a podobně, při nekontrolované výsadbě se dokáže rozrůst tak, že se ho pak už jen těžko zbavíte. Ale proč se také zbavovat takového zázraku? Odvar ze sušených šípků je vždy vítaným zdrojem vitaminů, malé jasně červené plody obsahují třísloviny, invertní cukr, sacharózu, pektin, kyselinu citronovou a jablečnou, stopy vanilinu, silice, flavonoidy, kyselinu nikotinovou, vitamin C, vitaminy B, vitamin K, karoten, fosfor, vápník, draslík, hořčík a další.

Rakytník - spolehlivý zdroj vitamínu C

Rakytník je považován za nedostižnou rostlinu budoucnosti, nejen pro vysoký obsah vitamínu C, ale i mnoha dalších vitamínů, důležitých a neopomenutelných pro naše zdraví. Pomůže při virózách, chřipce nebo angíně. Podporuje imunitu, tvorbu žluči a trávicích enzymů, pomáhá při detoxikaci a podporuje krevní oběh, stejně jako pružnost a průchodnost cév.

Máta peprná - voní, ulevuje a léčí

Už jen když ucítíte vůni máty, uleví se vám od různých druhů nevolností - při přejedení, po alkoholu, při cestování. Astmatikům se doporučuje mátu inhalovat, nebo pít v podobě čaje. Rýma, kašel, bolest krku nebo hlavy, nachlazení, s tím vším si poradí máta peprná. Máta však také podporuje funkci jater, slinivky břišní a žlučníku. Díky svým účinným látkám působí také protizánětlivě a vysoký obsah mentolu je perfektní i pro ústní hygienu.

Posílení imunity? Je nejvyšší čas začít! 

Autor: Veronika Tůmová

Vzdělávání v době pandemie aneb distanční výuka
4 tipy, jak snadno a rychle připravit tělo na podzim

Další články