Palmový olej - vliv na naše zdraví a dopad na světovou ekologii

Palmový olej je rostlinný jedlý olej získaný z oplodí palmových semen, tedy z tkáně obklopující semeno. Získává se z palmy olejné, má světle žlutou až oranžovou barvu a patří k nejběžnějším rostlinným olejům. Palmový olej nemá podle studií žádný pozitivní vliv na naše zdraví, spíše naopak. Je dokonce nazýván levným zabijákem, kterého denně dostáváme do těla v podobě sušenek, pečiva i mnoha jiných potravin. Důvod je zřejmý - je velmi levný. Nadměrná produkce a konzumace palmového oleje tak podle všeho ohrožuje nejen naše zdraví, ale i životní prostředí.

Levný palmový olej - novodobá metla lidstva?

Přestože jiné rostlinné oleje jako slunečnicový, lněný, dýňový, olivový či řepkový jsou prokazatelně ve větší či menší míře přínosné pro naše zdraví, palmový olej působí v našem těle podobně jako vepřové sádlo nebo máslo. Rozhodně si však na něm nepochutnáme a můžeme v něm najít i víc škodlivin. Obsahuje sice velké množství vitaminu E a přírodních karotenů, ale také nasycených mastných kyselin, (víc než je ve vepřovém sádle), které bývají příčinou vzniku mnoha civilizačních chorob, např. aterosklerózy, mozkové mrtvice či infarktu.

Využití palmového oleje

V kuchyni se palmový olej využívá především na smažení, protože dobře snáší vysoké teploty, nepřepaluje se a zachovává si tak své nutriční hodnoty. Karoteny v něm obsažené jej zbarvují dozlatova, stejně jako pokrmy, které na něm tepelně upravujeme. Palmový olej je dále vhodný k pečení a fritování, dodává potravinám také vyšší trvanlivost. Kromě potravinářství má široké využití i v kosmetickém průmyslu a používá se také při výrobě biopaliva.

Potraviny s obsahem palmového oleje

Obsah palmového oleje v potravinách

 • směsné stolní oleje
 • margaríny a tuky (např. Hera, Rama, Perla, Zlatá Haná)
 • slané krekry
 • sušenky, tatranky, müsli tyčinky, čokoládové tyčinky typu Snickers, turecký med
 • Nutella, Nugeta - sladké pomazánky
 • instantní polévky, bramborové chipsy, křupky
 • některé cereálie a paštiky

S palmovým olejem se setkáváme také v kosmetických produktech jako jsou mýdla některých známých značek, sprchové gely, ale i zubní pasty.

Bojkot produkce a konzumace palmového oleje aneb přestaňme jíst Nutellu

K bojkotu masivní produkce palmového oleje se všemi negativními důsledky vyzvala na počátku letošního léta i francouzská ministryně životního prostředí, Segolene Royalová, která svým vyjádřením zbrojila proti výrobě známé Nutelly, která má ve Francii mnoho fanoušků. Za její výrobou stojí společnost Ferrero, která při ní údajně používá příliš velké množství palmového oleje, což ohrožuje lidské zdraví a díky ekologickým důsledkům i celou planetu, jak vysvětlila.

K bojkotu však nakonec nedošlo a Royalová byla nucena se společnosti omluvit. Od roku 2015 musí všechny produkty prodávané v EU, pokud obsahují palmový olej, uvádět toto přesné označení ve svém složení (dříve stačilo souhrnné označení "rostlinný olej"). Mnoho produktů s obsahem palmového oleje totiž můžeme bohužel najít i ve specializovaných obchodech se zdravou výživou.

Zdroj: cs.wikipedia, Jana Bucharová - www.ireceptar.cz., ona.idnes.cz (MF Dnes Víkend) Klára Kubíčková.

Foto: Pixabay.com

Palmový olej - vliv na naše zdraví a dopad na světovou ekologii patří do témat
 • Palmový olej Jana 11.09.2015 09:00:24

  Nikdy jsem nečetla, co je na obalech různých cukrovinek a jiných výrobků, až mi lékař zjistil vysoký cholesterol začala jsem se hlídat a všechno číst. Zděsila jsem se. Do všeho dávají palmový olej. Je smutné, že tyto výrobky jí i děti.

 • fdbd fhshrt 08.09.2015 15:05:56

  odkdy je sádlo a máslo nezdravý, bože? jo, rozhodně je lepší koupit si margarín, kde je palmáč... ha ha

  jinak je docela oříšek najít sušenky nebo jakýkoliv slaný pochutiny bez palmovýho tuku. ale dá se, díky bohu za kaufland a jeho německý výrobky,

 • Oleje Eva 03.09.2015 10:23:14

  Tak předpokládám, že v dnešní době a dostupných informací to již ví každý průměrně inteligentní člověk, ale přesto se produkty s palmovým olejem kupují o sto šest/vždyť ta rozjásaná rodina z reklamy, která bez Nutely nemůže ráno ani z domu mluví za vše/. Takže to není o výrobcích, ale spotřebitelích, kteří bez ohledu na prospěšnost či zdraví do sebe stále dokola cpou nesmysly a škodliviny...Alespoň u nás snad každý umí číst, nijak to ovšem nemá vliv na inteligenci každého z nás. Smutné...

 • Palmový olej mr 02.09.2015 15:10:28

  15 let se nic nedělá a cpe se do všeho.Nejlevnější olej s puncem nedosažitelného předraženého šmejdu, který se vnutil zpracovatelům za účelem zdraví.Reklama udělala své a tupý a tlustý jsou na světě.Všichni na tom získali.Slušný zisky a tuk na těle a v lebečních dutinách.Podvod ve velkém.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Hana 26.07.2017 21:07 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  To zní velice jednoduše, a ohu se zeptat, jak dlouho vám trvalo, než jste začala vidět výsledky??…

 • Hana 24.07.2017 16:07 Specialista na hubnutí

  U mě je největší specialista https://www.svet-zdravi.cz/ zhubla jsem s nimi už 15 kilo a nekončím.…

 • Svatava76 23.07.2017 22:07 Hubnutí pomocí spalovačů

  já se těch spalovačů nakupovala v životě a nic mi nepomohlo. Pomohl mi až upravený jídelníček na…

 • Alča 23.07.2017 13:07 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ráda bych si zašla za nějakým odborníkem, ale v Praze jich je tolik, že upřímně nemám odvahu…

 • Valusa 22.07.2017 20:07 Chceš zhubnout? Tak začni hned!

  O Světě zdraví jsem už slyšela, dokonce jedna kolegyně s nimi zhubla. Já nakonec taky podlehla.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku