zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Ořechy a jejich pozitiva

Veronika Tůmová
13.12.2016

Právě v období Vánoc si obvykle vzpomeneme na ořechy, které během celého roku opomíjíme, přestože jejich pozitivní vliv na naše zdraví je všeobecně znám. Ořechy bezesporu patří do zdravého jídelníčku, hodí se do salátů, ale obohatí i mnohé další recepty. Ořechy a semena tvoří důležitou součást zdravé stravy. Pokud bude zdravější jídelníček vaším novoročním předsevzetím, na ořechy určitě nezapomínejte!

Proč jíst ořechy?

Jsou zdrojem kvalitních bílkovin, tuků, minerálů a vitamínů. Ořechy obsahují velké množství plnohodnotných bílkovin, kterým převyšují všechny rostlinné produkty, s výjimkou sóji. Bílkoviny ořechů obsahují všechny esenciální aminokyseliny, a to v dostatečném množství a vhodném poměru. Pro diabetiky jsou ořechy velmi vhodnou a výživnou náhradou nadměrné konzumace masa. Ořechy také obsahují vysoké množství vitaminů skupiny B a minerálních látek - především hořčíku, vápníku a fosforu. Jsou skvělým zdrojem vápníku a zinku, který mimo jiné prospívá i naší imunitě.

Máme se vyhýbat ořechům kvůli vysokému obsahu tuků?

Možná si dáváte pozor na přílišnou konzumaci ořechů právě proto, že jsou jak známo "tučné". Vysokého obsahu tuků se však v tomto případě opravdu bát nemusíme, ten je totiž převážně tvořen prospěšnými nenasycenými mastnými kyselinami, hlavně nedostatkovými omega 3 mastnými kyselinami, o nichž víme, že si je náš organismus neumí sám vytvořit.

Ořechy na nervy, pro krásu i energii!

Je vědecky prokázáno, že oříšky mohou pozitivně ovlivnit naši náladu a navodit příjemné pocity. Cítíte se v těchto zimních dnech unaveni, bez elánu, v pochmurném rozpoložení, nejradši byste zalezli do postele a vylezli až na jaře? Dejte si denně hrst oříšků a bude vám na světě líp! Kromě blahodárných účinků na naše zdraví a psychické naladění jsou minerály obsažené v oříšcích skvělé i pro zdraví a lesk vlasů, pro pevné nehty a vypnutou pleť.

Ořechy se doporučují zejména po ránu, kdy si je můžete přidat do své zdravé jogurtové snídaně. Večer je můžete zobat také u televize, před praženými a solenými arašídy, jejichž nadměrné množství často vede k zažívacím potížím, však dejte přednost syrovým jádrům lískových nebo vlašských ořechů, mandlím, kešu, para ořechům, pekanovým ořechům, nebo pistáciím.

Ořechy jako nebezpečný alergen

Nakonec však ještě jeden důležitý dodatek a varování! Alergie na ořechy je jednou z nejčastějších potravinových alergií vůbec. Její projevy se mohou objevit během několika minut až hodin po požití, kontaktu či vdechnutí alergenu. Jde o včasnou reakci. Pokud k reakci dojde později, za 4 - 6 hodin, mluvíme o tzv. opožděné reakci. Příznaků je celá řada - svědivé kožní potíže, otoky rtů a jazyka, bolesti břicha, zvracení, průjem a také astmatické potíže, v nejhorším případě vedoucí až k anafylaktickému šoku. K potlačení alergické reakce se používají antihistaminika.

Zdroj: ona.idnes.cz, nutricniordinace.cz, ordinace.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Vánoční nakupování nemusí být hysterie!
Vánoce v souladu s přírodou - recyklujte a využijte přírodní materiály

Další články

Péče o tělo podle fází měsíce
Duševní zdraví a psychologie

Péče o tělo podle fází měsíce

19.11.2016

Luna ve velké míře ovlivňuje chod přírody a také našeho těla. Jak můžeme využít magickou moc měsíce při jednotlivých fázích v péči o pokožku a vlasy? Kdy je nejlepší čas pro začáte ...