Naučte se zdravě snídat!

Snídaně je považována za základ celodenní stravy. Zastánci zdravé výživy a životosprávy vůbec se tak dlouhodobě snaží připomenout lidem její důležitost a fakt, že se vyplatí nepodceňovat význam vydatné a vyvážené snídaně.

Znáte přísloví: „Snídej sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři dej svému nepříteli?“ To samo o sobě vysvětluje vše a dokazuje, jak dlouho už lidé vědí, že snídaně je zkrátka a dobře nejdůležitější jídlo. Jídlo, které "nastartuje" náš organismus po noční přestávce a poskytne nám dostatek tělesné i duševní energie do první poloviny dalšího dne.

Proč je snídaně důležitá?

Snídaně by měla tvořit 20 až 25 % vašeho denního přísunu energie. Proč? Právě vydatná a zdravá snídaně nám dodá živiny pro dopolední aktivity po dlouhém nočním půstu, během kterého však organismus stále pracoval - udržoval činnost srdce a vnitřních orgánů, tělesnou teplotu, u dětí pak všechny procesy spojené s růstem a vývinem těla. Snídani je proto zvlášť nutné nezanedbávat ani u dětí.

Co by měla obsahovat vaše zdravá a vyvážená snídaně?

Snídaně by měla obsahovat tzv. pomalé cukry, bílkoviny a tuky obsažené zejména v mléčných výrobcích (jogurty, sýry, tvaroh), dále to mohou být vejce, libová šunka, ovoce, zelenina a např. sypané müsli, doplněné třeba o ořechy či sušené ovoce. Vhodné je také celozrnné pečivo. Vyhnout bychom se měli sladkostem a slazeným nápojům, bílému pečivu a těžce stravitelným jídlům. U snídaňových cereálií je důležité vybrat ty správné. Cereálie často obsahují velké množství cukru a někdy i tuku, naopak vlákniny a dalších prospěšných látek pak jen zanedbatelné množství. Sledujte tedy pozorně složení a výživové hodnoty uvedené na obalu výrobku.

Nestíháte snídat? Doplňte alespoň tekutiny!

Je možné, že ráno snídat prostě nestíháte, nebo vstáváte tak brzy, že vám snídaně jakéhokoliv druhu dělá problém. V takovém případě si zkuste každé ráno dopřát alespoň ředěný ovocný nápoj, ráno je důležité tělu doplnit především tekutiny. Samotná voda je však těžká do žaludku, volte proto raději mírně naředěné ovocné či zeleninové šťávy, nebo neslazený čaj. Vhodná není ani káva, pokud ji nedoplníte jinou tekutinou. Nápoje s obsahem kofeinu tělo odvodňují.

9 tipů pro lepší zažívání

Zdravý snack zažene hlad a přemůže dopolední únavu

Chybějící energii a živiny pak můžete doplnit později během dopoledne, kdy už pomine běžný každodenní stres z koloběhu, který obvykle předchází odchodu do zaměstnání. Nezapomeňte, že snídaně, stejně jako každé jiné jídlo během dne, by se měla odbývat především v klidu. Jako zdravá dopolední svačinka pak může postačit např. müsli tyčinka, jogurt a celozrnné pečivo či kousek ovoce. K zasycení a dodání potřebné energie na dopoledne pak skvěle poslouží i sáček sušeného ovoce, postačí třeba banán nebo meruňky.

Foto: Pixabay.com

Naučte se zdravě snídat! patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Jarka 13.12.2017 13:12 Rady a zkušenosti s hubnutím

  To bych někoho takovýho kdo mě donutí a motivuje potřebovala. Ale nechám ten svět zdraví asi až po…

 • Pártlová 12.12.2017 23:12 hubnutí

  Smím se zeptat jakou zkušenost konkrétně? A spokojená jste byla?

 • Mrs.Emilia Fedorcakova 11.12.2017 18:12 hubnutí

  Hello, Apply and get qualify for a loan on low interest rate 1% and easy process. Contact me for…

 • Mikšová 09.12.2017 20:12 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Jarko jestli vám to samotný nejde tak já mám se světem zdraví zkušenost takovou že dokážou donutit…

 • Emilka 09.12.2017 20:12 hubnutí

  S liposukcí touhle zkušenost nemám ale s tím plastikem ano

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku