Naučte se zdravě snídat!

Snídaně je považována za základ celodenní stravy. Zastánci zdravé výživy a životosprávy vůbec se tak dlouhodobě snaží připomenout lidem její důležitost a fakt, že se vyplatí nepodceňovat význam vydatné a vyvážené snídaně.

Znáte přísloví: „Snídej sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři dej svému nepříteli?“ To samo o sobě vysvětluje vše a dokazuje, jak dlouho už lidé vědí, že snídaně je zkrátka a dobře nejdůležitější jídlo. Jídlo, které "nastartuje" náš organismus po noční přestávce a poskytne nám dostatek tělesné i duševní energie do první poloviny dalšího dne.

Proč je snídaně důležitá?

Snídaně by měla tvořit 20 až 25 % vašeho denního přísunu energie. Proč? Právě vydatná a zdravá snídaně nám dodá živiny pro dopolední aktivity po dlouhém nočním půstu, během kterého však organismus stále pracoval - udržoval činnost srdce a vnitřních orgánů, tělesnou teplotu, u dětí pak všechny procesy spojené s růstem a vývinem těla. Snídani je proto zvlášť nutné nezanedbávat ani u dětí.

Co by měla obsahovat vaše zdravá a vyvážená snídaně?

Snídaně by měla obsahovat tzv. pomalé cukry, bílkoviny a tuky obsažené zejména v mléčných výrobcích (jogurty, sýry, tvaroh), dále to mohou být vejce, libová šunka, ovoce, zelenina a např. sypané müsli, doplněné třeba o ořechy či sušené ovoce. Vhodné je také celozrnné pečivo. Vyhnout bychom se měli sladkostem a slazeným nápojům, bílému pečivu a těžce stravitelným jídlům. U snídaňových cereálií je důležité vybrat ty správné. Cereálie často obsahují velké množství cukru a někdy i tuku, naopak vlákniny a dalších prospěšných látek pak jen zanedbatelné množství. Sledujte tedy pozorně složení a výživové hodnoty uvedené na obalu výrobku.

Nestíháte snídat? Doplňte alespoň tekutiny!

Je možné, že ráno snídat prostě nestíháte, nebo vstáváte tak brzy, že vám snídaně jakéhokoliv druhu dělá problém. V takovém případě si zkuste každé ráno dopřát alespoň ředěný ovocný nápoj, ráno je důležité tělu doplnit především tekutiny. Samotná voda je však těžká do žaludku, volte proto raději mírně naředěné ovocné či zeleninové šťávy, nebo neslazený čaj. Vhodná není ani káva, pokud ji nedoplníte jinou tekutinou. Nápoje s obsahem kofeinu tělo odvodňují.

9 tipů pro lepší zažívání

Zdravý snack zažene hlad a přemůže dopolední únavu

Chybějící energii a živiny pak můžete doplnit později během dopoledne, kdy už pomine běžný každodenní stres z koloběhu, který obvykle předchází odchodu do zaměstnání. Nezapomeňte, že snídaně, stejně jako každé jiné jídlo během dne, by se měla odbývat především v klidu. Jako zdravá dopolední svačinka pak může postačit např. müsli tyčinka, jogurt a celozrnné pečivo či kousek ovoce. K zasycení a dodání potřebné energie na dopoledne pak skvěle poslouží i sáček sušeného ovoce, postačí třeba banán nebo meruňky.

Foto: Pixabay.com

Naučte se zdravě snídat! patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Carliek 28.06.2017 22:06 tuk

  Nějaký tip na kvalitní články na toto téma, mám pocit, že si některé zdrojeaž protiřečí.

 • Richard 27.06.2017 22:06 tuk

  jj, hlavně se nenech zblbnout... i tuky jsou pro tělo potřebné

 • Simona 27.06.2017 21:06 hubnutí

  Ahojky, dívám se že se tu doporučuje jistý plastik pan Justan. Byla jste u něj některá na zmenšení…

 • Andy 27.06.2017 15:06 tuk

  Určitě to chce projít pár článků a mrknout se co za tuky můžeš vyřadit ze stravy, ale určitě to…

 • Klára Rezková 27.06.2017 13:06 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Já jsem zkoušela vše a nic mi nepomáhalo a až pak jsem na to kápla. Byla jsem zavodněná, proto…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku