Mrkev zlepšuje zrak - mýtus, nebo fakt?

Všichni to známe z dětství, jíst mrkev znamená mít zdravé oči. I my to dnes říkáme svým dětem. Možná mnozí z nás přitom ani nepřemýšlí, je-li na tom vůbec něco pravdy. Skutečně obsahuje tato běžná zelenina takové látky, které mohou ovlivnit kvalitu našeho zraku?

“Mrkvička pro zdravá očička“ - holý nesmysl, anebo vědecky dokázaný fakt? Pravda je někde uprostřed.

Čím mrkev očím skutečně prospívá?

Na tom, že konzumace mrkve může našemu zraku prospět, skutečně něco málo je. Jak známo, mrkev obsahuje beta-karoten, látku, z níž v lidském těle vzniká vitamin A. Ten je důležitý pro správnou výživu oční sítnice a tím napomáhá kvalitnímu vnímání zrakového vjemu. Tento efekt však mají i další zraková barviva, jsou to například flavonoidy, zeaxantýn a lutein, která se nacházejí např. v zelené listové zelenině a kukuřici, dále pak omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou obsažené např. v rybím tuku. Dostatek vitaminu A kromě toho naleznete také ve vajíčkách, v mléce a v mléčných výrobcích. Pro klid v duši si tedy můžeme říct, že svůj podíl na kvalitě našeho zraku mrkev má, ale ne víc než mnohé další druhy zeleniny nebo ovoce, např. s obsahem vitamínů C a E, které jsou našim očím rovněž prospěšné.

Mrkev a dioptrické vady oka

Mrkvi bychom neměli přisuzovat zázračné vlastnosti. Pokud jde o dioptrické vady zraku a nutnost nošení brýlí, od těch vás konzumace mrkve v žádném případě neochrání. Dalekozrakost ani krátkozrakost nevznikají a ani nemizí vlivem konzumace jakékoliv zeleniny, ovoce ani vitamínových doplňků stravy. Nejčastěji jsou vady zraku vrozené, způsobené geneticky či přirozeným stárnutím.

Nejčastější mýty o tom, co našemu zraku škodí

Kromě zázračného vlivu mrkve na lidský zrak existuje ještě několik omylů o tom, co a jak našim očím škodí.

Čtení při nedostatečném světle

Čtení v pološeru vaše vidění nezhorší, ale rychle unaví oči, které mohou začít pálit i slzet, rozhodně dávejte přednost čtení při dostatečném osvětlení.

Dlouhodobá práce na počítači

Ani celodenní pozorování monitoru vaše oči nepoškodí, zcela jistě je však unaví, je proto rozumné nastavit si správné osvětlení obrazovky a v pravidelných intervalech si udělat přestávku a nechat oči odpočinout. Dlouhodobě sledovat obrazovku vede také k tomu, že člověk méně mrká, čímž oči vysušuje.

Sledování televize zblízka

Toto platilo především v minulých letech, dnešní moderní televizní obrazovky typu LCD nebo plazma jsou již podstatně bezpečnější. Kvalita rozlišení je na vysoké úrovni a stále se zlepšuje, nemáme problém ani s mihotáním či zrněním obrazu.

Foto: Sxc.hu

Mrkev zlepšuje zrak - mýtus, nebo fakt? patří do témat
 • Mrkev na zrak Petra 23.10.2014 09:37:08

  Nevím, proč vznilo, že mrkev zlepšuje zrak, vždyt jeto totální blbost.. aspoň že v tom článku to píšou dobře. Já jsem si na lepší zrak koupila Ocutein Ginkgo, které dodává mým očím důležité látky a vitamíny. Beru ho půl rokku a zrak je kvalitnější, oči vypadají zdravěji a lépe zaostřuji.

 • Oči bara.nesvadbova12 04.09.2014 13:38:55

  Já jsem taky s Ocuteinem Ginkgo spokojená, beru ho už asi 3 měsíce, lépe zaostřuji, oči nemám večer tak unavené a ze sluníčka mě už tolik nebolí a neštípou:)

 • Mrkev je mýtus Miládka35 12.08.2014 11:14:16

  to, že mrkev pomáhá na oči je mýtus...za mě bych spíš doporučila ginkgo, třeba nový Ocutein Ginkgo, který obsahuje ginkgo, lutein a vitamíny pro oči prospěšné..beru ho asi 2 měsíce a lépe zaostřuji a oči nemám tolik unavené:)

 • tloustnutí Helena 08.06.2014 01:04:16

  Před několika lety jsem měla žaludeční problémy. Musela jsem držet přísnou dietu. Ze své normální váhy 58 kg jsem zhubla během 5 měsíců na 53 kg. Někde jsem náhodně viděla odštavnovač zeleniny a ovoce a tak jsem si ho koupila. Měla jsem pocit, že jsem to vzala ze špatného konce. Nicméně změnila jsem svůj jídelníček tak, že jsem začala jíst hodně zeleniny a ovoce, na odštavnovači jsem si dělala štávy bez cukru. Nakonec jsem se přiklonila znovu ke svému názoru, že všechno dělám špatně. Velké množství zeleniny a ovoce ze mne udělalo tlouštíka. Během tří měsíců jsem přibrala 5 kilo a do dvou let jsem měla 70 kg. Nyní už sice tolik nepřibírám, ale nevím, jak zhubnout, jestli mám začít jíst hodně dortů a buchet.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Julča 08.12.2016 10:12 Specialista na hubnutí

  Pěkný den, prosím o radu...chystám se navštívit pobočku /www.svet-zdravi.cz Dříve, než tam zajdu…

 • Julča 08.12.2016 10:12 hubnutí

  Pěkný den, prosím o radu...chystám se navštívit pobočku /www.svet-zdravi.cz Dříve, než tam zajdu…

 • 07.12.2016 14:12 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  ahoj holky, vánoce se nezadržitelně blíží a já potřebuju typ co udělat, abych už opravdu zhubla.…

 • Květka 07.12.2016 13:12 hubnutí

  Dobrý den, prosím o radu. Viděla jsem reklamu na hubnouci leginy. Prosím, o co se jedná? Děkuji

 • David Campbell 07.12.2016 02:12 hubnutí

  Při pohledu pro pohodlný a rychlý úvěr, který nebyl schválen bankou? Máme pro vás řešení. Nabídk…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku