Mrkev zlepšuje zrak - mýtus, nebo fakt?

Všichni to známe z dětství, jíst mrkev znamená mít zdravé oči. I my to dnes říkáme svým dětem. Možná mnozí z nás přitom ani nepřemýšlí, je-li na tom vůbec něco pravdy. Skutečně obsahuje tato běžná zelenina takové látky, které mohou ovlivnit kvalitu našeho zraku?

“Mrkvička pro zdravá očička“ - holý nesmysl, anebo vědecky dokázaný fakt? Pravda je někde uprostřed.

Čím mrkev očím skutečně prospívá?

Na tom, že konzumace mrkve může našemu zraku prospět, skutečně něco málo je. Jak známo, mrkev obsahuje beta-karoten, látku, z níž v lidském těle vzniká vitamin A. Ten je důležitý pro správnou výživu oční sítnice a tím napomáhá kvalitnímu vnímání zrakového vjemu. Tento efekt však mají i další zraková barviva, jsou to například flavonoidy, zeaxantýn a lutein, která se nacházejí např. v zelené listové zelenině a kukuřici, dále pak omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou obsažené např. v rybím tuku. Dostatek vitaminu A kromě toho naleznete také ve vajíčkách, v mléce a v mléčných výrobcích. Pro klid v duši si tedy můžeme říct, že svůj podíl na kvalitě našeho zraku mrkev má, ale ne víc než mnohé další druhy zeleniny nebo ovoce, např. s obsahem vitamínů C a E, které jsou našim očím rovněž prospěšné.

Mrkev a dioptrické vady oka

Mrkvi bychom neměli přisuzovat zázračné vlastnosti. Pokud jde o dioptrické vady zraku a nutnost nošení brýlí, od těch vás konzumace mrkve v žádném případě neochrání. Dalekozrakost ani krátkozrakost nevznikají a ani nemizí vlivem konzumace jakékoliv zeleniny, ovoce ani vitamínových doplňků stravy. Nejčastěji jsou vady zraku vrozené, způsobené geneticky či přirozeným stárnutím.

Nejčastější mýty o tom, co našemu zraku škodí

Kromě zázračného vlivu mrkve na lidský zrak existuje ještě několik omylů o tom, co a jak našim očím škodí.

Čtení při nedostatečném světle

Čtení v pološeru vaše vidění nezhorší, ale rychle unaví oči, které mohou začít pálit i slzet, rozhodně dávejte přednost čtení při dostatečném osvětlení.

Dlouhodobá práce na počítači

Ani celodenní pozorování monitoru vaše oči nepoškodí, zcela jistě je však unaví, je proto rozumné nastavit si správné osvětlení obrazovky a v pravidelných intervalech si udělat přestávku a nechat oči odpočinout. Dlouhodobě sledovat obrazovku vede také k tomu, že člověk méně mrká, čímž oči vysušuje.

Sledování televize zblízka

Toto platilo především v minulých letech, dnešní moderní televizní obrazovky typu LCD nebo plazma jsou již podstatně bezpečnější. Kvalita rozlišení je na vysoké úrovni a stále se zlepšuje, nemáme problém ani s mihotáním či zrněním obrazu.

Foto: Sxc.hu

Mrkev zlepšuje zrak - mýtus, nebo fakt? patří do témat
 • Mrkev na zrak Petra 23.10.2014 09:37:08

  Nevím, proč vznilo, že mrkev zlepšuje zrak, vždyt jeto totální blbost.. aspoň že v tom článku to píšou dobře. Já jsem si na lepší zrak koupila Ocutein Ginkgo, které dodává mým očím důležité látky a vitamíny. Beru ho půl rokku a zrak je kvalitnější, oči vypadají zdravěji a lépe zaostřuji.

 • Oči bara.nesvadbova12 04.09.2014 13:38:55

  Já jsem taky s Ocuteinem Ginkgo spokojená, beru ho už asi 3 měsíce, lépe zaostřuji, oči nemám večer tak unavené a ze sluníčka mě už tolik nebolí a neštípou:)

 • Mrkev je mýtus Miládka35 12.08.2014 11:14:16

  to, že mrkev pomáhá na oči je mýtus...za mě bych spíš doporučila ginkgo, třeba nový Ocutein Ginkgo, který obsahuje ginkgo, lutein a vitamíny pro oči prospěšné..beru ho asi 2 měsíce a lépe zaostřuji a oči nemám tolik unavené:)

 • tloustnutí Helena 08.06.2014 01:04:16

  Před několika lety jsem měla žaludeční problémy. Musela jsem držet přísnou dietu. Ze své normální váhy 58 kg jsem zhubla během 5 měsíců na 53 kg. Někde jsem náhodně viděla odštavnovač zeleniny a ovoce a tak jsem si ho koupila. Měla jsem pocit, že jsem to vzala ze špatného konce. Nicméně změnila jsem svůj jídelníček tak, že jsem začala jíst hodně zeleniny a ovoce, na odštavnovači jsem si dělala štávy bez cukru. Nakonec jsem se přiklonila znovu ke svému názoru, že všechno dělám špatně. Velké množství zeleniny a ovoce ze mne udělalo tlouštíka. Během tří měsíců jsem přibrala 5 kilo a do dvou let jsem měla 70 kg. Nyní už sice tolik nepřibírám, ale nevím, jak zhubnout, jestli mám začít jíst hodně dortů a buchet.


Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Dana 05.03.2018 01:03 Hubnutí

  Mě nikdy vživotě žádná dieta nepomohla až na tu kterou mi sestavil výživový specialista odtud…

 • Stanislava 05.03.2018 00:03 zdravé hubnutí

  Při hubnutí je to z velké části o stravě, a zbytek o cvičení.. Osobně sem zhubla až se světem…

 • Nikola 05.03.2018 00:03 hubnutí

  Ty jo to bylo tak už po měsíci,to sem shodila pár kil:)

 • Tereza 05.03.2018 00:03 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Jak funguje ta dieta ve světě zdraví, mám na mysli třeba ten jídelníček.. to ste museli některý…

 • Andrea 04.03.2018 23:03 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ta jejich metoda spočívá v tom, že pro každého klienta sestavují individuální hubnoucí plán. Mě…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku