Miso polévka jen ze tří ingrediencí - rychlý zázrak pro tělo

Hledáte pokrm nabitý živinami, který nezabere moc času? Teplé a přitom svěží jídlo, které nastartuje den? Jídlo, které potěší tělo i ducha? Jídlo, na které potřebujete jen pár surovin a když vás omrzí, můžete ho dle libosti obměňovat? Tak už nehledejte, v následujícím článku se o tomto pokladu dozvíte více.

Polévka Miso. Už jste o ní slyšeli? Dáváte si ji občas v oblíbené japonské restauraci či bistru? Japonci tuto polévku zbožňují a dopřávají si ji každé ráno. Někdy také k obědu či večeři. Proč? Vědí, že tato polévka je zdraví prospěšný životabudič. Je známo, že se Japonci se dožívají vysokého věku a některé zdroje uvádí, že právě tato polévka k tomu přispívá. Polévka Miso posiluje slabé, což znamená, že navrací vitalitu nemocným orgánům, a naopak změkčuje tvrdé, což znamená, že rozpouští cysty a nádory.

Miso polévka - tři ingredience stačí

Tato polévka má mnoho zdravotních benefitů, proto se o ní dočtete hodně na internetu, a tak pojďme rovnou na základní přípravu. Miso polévka se skládá ze 3 ingrediencí, a to řasy wakame, miso pasty, hub (shiitake či hub dle vlastní chuti). Tyto suroviny pořídíte snadno, naleznete je ve velkých supermarketech v sekci sojových výrobků a zeleniny či ve zdravé výživě.

Jak postupovat?

Základem je vývar dashi a miso pasta. Vývar dashi připravíme louhováním mořské řasy a poté povařením 3 - 5 minut. Poté přidáme houby. Vaříme, dokud houby nezměknou. Pokud máte houby sušené, nechte je chvíli před vařením odstát ve vlažné vodě. V mističce si rozmícháme 1 lžičku miso pasty s vodou na jednu porci polévky. Jakmile pastu rozmícháme, přidáme ji do vývaru. Poté polévku stáhneme. Polévku dosolujte až po přidání misa. Před přidáním pasty můžete polévku obohatit kostičkami tofu, jarní cibulkou, zeleninou v podobě bílé ředkve, mrkve a jiné zeleniny podle chuti. Na závěr podle potřeby dodejte miso pastu či vodu. Miso polévka se podává s mističkou vařené rýže.

Kde ještě miso pastu využít?

Miso pasta se dá použít jako dochucovadlo, bohaté na vlákninu, bílkoviny a sacharidy, téměř do čehokoliv. Přidejte ji do zeleninové polévky, vývaru, glazované zeleniny, omáček, pomazánek (celerové, mrkvové, dýňové), salátových dresinků či zeleninových karbanátků. Kreativitě se meze nekladou. Jen mějte na paměti, že je sama o sobě slaná, proto pokrmy solte opatrně.

Jakou miso pastu koupit?

Existuje pestrá škála druhů miso past. Spolehlivým indikátorem chuti misa je jeho barva od světle žluté tzv. "shiro miso" až po tmavě hnědé "hatcho miso". Čím je barva tmavší, tím výraznější chuť vás čeká.

Za výrobou misa se skrývá tradiční postup

Již v roce 1337 se hatcho miso začalo vyrábět v Japonsku a vyrábí se zde tradičním způsobem dodnes. Jak? Uvaří se pasta ze sojových bobů, která se následně naočkuje houbou Aspergillus oryzae. Poté se fermentační základ tzv. "koji" umístí do speciálních inkubačních místností, kde se množí do třetího dne. Následně se přidá sůl a voda. Směs je napěchována do cedrových kádí, kde zraje 3 roky. Díky střídání ročních období si miso vezme veškeré cenné mikroorganismy daného období a chuť je výživnější.

Fermentované potraviny jsou jako pohlazení pro naše střeva. Jak kvašení neboli fermentaci zavést do běžné praxe?

Přečtěte si také: Sushi - zdravá pochoutka s bohatou historií

Hlaďme střeva a buďme zdraví.

Foto: Pixabay.com

Miso polévka jen ze tří ingrediencí - rychlý zázrak pro tělo patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Dana 05.03.2018 01:03 Hubnutí

  Mě nikdy vživotě žádná dieta nepomohla až na tu kterou mi sestavil výživový specialista odtud…

 • Stanislava 05.03.2018 00:03 zdravé hubnutí

  Při hubnutí je to z velké části o stravě, a zbytek o cvičení.. Osobně sem zhubla až se světem…

 • Nikola 05.03.2018 00:03 hubnutí

  Ty jo to bylo tak už po měsíci,to sem shodila pár kil:)

 • Tereza 05.03.2018 00:03 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Jak funguje ta dieta ve světě zdraví, mám na mysli třeba ten jídelníček.. to ste museli některý…

 • Andrea 04.03.2018 23:03 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ta jejich metoda spočívá v tom, že pro každého klienta sestavují individuální hubnoucí plán. Mě…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku