zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Mějte veselé a zdravé Velikonoce: Jak odlehčit sváteční jídelníček

Veronika Tůmová
14.04.2022

Blíží se Velikonoce, nejvýznamnější svátky křesťanské církve, zároveň však dlouho očekávané svátky jara, kterými se loučíme s šedivým obdobím chmurné zimy a očekáváme příchod všudypřítomné zeleně i vyšších teplot. Velikonoce, to jsou však především tradice a rodinné hodování.

O svátcích nechceme nikoho nabádat k odpírání si toho, co máme rádi a co si jindy nedopřejeme, přesto i Velikonoce můžeme oslavit zdravěji pojatou hostinou i zdravějšími pamlsky. Jen té čokolády a jiných sladkostí, které děti přinesou z velikonoční pomlázky domů!

Zdravější velikonoční sladkosti pro děti

Na Velikonoce se děti skutečně jen těžko ubrání přejídání sladkostmi a především čokoládou, kterou si přinesou od sousedů během velikonočního koledování. Nemáme to srdce jim odpírat trochu toho svátečního mlsání, ale jak víme, nic by se nemělo přehánět a zkažený žaludek za to jistě ani nestojí. Sladkosti sice do dětského jídelníčku do jisté míry patří, ale i tady záleží na kvalitě, stejně jako na množství. Kvalitnější pamlsky jsou zároveň zdravější, je to například čokoláda s vysokým podílem kakaa, sušené ovoce, ovocné cereální tyčinky apod.

Odlehčete velikonoční pečení

Zdravé, chutné a nízkokalorické velikonoční recepty rozhodně nemusí být jen výsadou nadšenců do zdravé výživy, zkusit je může každý, kdo se nebrání něčemu novému a chce udělat něco pro sebe. Stačí se držet několika jednoduchých pravidel ohledně používaných surovin. Zkuste letos pro své sváteční pečení použít například celozrnnou mouku, špaldovou mouku, pro doslazení pak především třtinový cukr nebo med, pro zjemnění pak nízkotučné tvarohy a jogurty. Do těsta na beránka zkuste nastrouhat jablka nebo mrkev, budete překvapeni vláčnou konzistencí těsta i moučníku po upečení. Doporučujeme vyzkoušet také jidáše z celozrnné nebo špaldové mouky, která se lépe tráví, má více vlákniny a překvapí vás i svou příjemnou oříškovou chutí. Do těla dodá hořčík, vitamíny skupiny B, zinek, mangan, vápník a draslík. 

Vejce snadno využijete do různých pokrmů

Přebytek vajec po Velikonocích? Žádný problém. Vejce jsou nedílnou součástí zdravého jídelníčku, jsou cenným zdrojem bílkovin a dalších živin. Jsou zároveň důležitým zdrojem minerálů, antioxidantů, cholinu, který prospívá mozku, a živočišných bílkovin důležitých pro zdraví svalů i kostí. Nadbytek vajec můžeme využít například na přípravu lahodné tvarohovo-vaječné pomazánky, nebo zeleninových salátů. Dětem pak připravte vejce na měkko do stylových velikonočních stojánků, taková snídaně nebo sváteční svačinka je určitě potěší.

K svátkům jara patří bylinky

S příchodem jara volá naše tělo po vitamínech a svěžesti z prvních zelených listů bylin, které můžeme začít sbírat a využívat do pokrmů. Velikonoční dobroty obohacené o chuť a vůni prvních jarních bylinek potěší naše smysly a utvrdí nás v přesvědčení, že jaro je skutečně zpět. Nemáte-li příležitost jít sbírat volně rostoucí bylinky do lesa nebo na louku, zasaďte si je doma. Rychle vzejde například řeřicha, pažitka, bazalka, dobromysl, saturejka či kerblík. V truhlících na oknech je budete mít hned po ruce, a navíc budou zároveň pěknou jarní a velikonoční ozdobou.
 

Zdroje: www.spektrumzdravi.cz, www.vyzivadeti.cz, www.bezhladoveni.cz

Autor: Veronika Tůmová

Nedostatkem důležitého vitamínu D trpí na jaře až polovina Čechů. Patříte mezi ně i vy?
Medvědí česnek jako zdravý posel jara – kde ho hledat a na co si dát pozor?

Další články