zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Medvědí česnek - složení, obsah vitamínů a způsob uchovávání

Veronika Tůmová
07.04.2017

Po roce tu opět máme dobu medvědího česneku, a protože jde o poměrně krátké období, během kterého si můžeme jít tuhle zázračnou jarní bylinku natrhat do lesů, povíme si tentokrát něco o tom, co vlastně obsahuje a proč je pro naše tělo tak velkým jarním životabudičem.

Mnohé z nás budou jistě zajímat také různé způsoby uchování medvědího česneku, abychom si tuto voňavou a všestranně využitelnou bylinku mohli dopřávat mnohem déle, než zamýšlí příroda.

Medvědí česnek pod drobnohledem - co obsahuje, jak vyživuje a čím léčí?

Medvědí česnek ukrývá ve svých 100 g něco kolem 150 mg vitamínu C, což je cca dvojnásobek doporučené denní dávky a snadno tak předčí mnohé druhy ovoce. Další významnou složkou, kterou medvědí česnek obsahuje, je antibakteriální allicin, tedy silice, obsahující organické sloučeniny síry. Právě díky obsahu allicinu má česnek onu charakteristickou a nezaměnitelnou vůni. K jeho uvolňování však dochází až při porušení struktury listů, tedy při zpracování medvědího česneku, např. rozsekáním či rozmixováním. Allicin pomůže při chřipce, angíně a nachlazení, při respiračních problémech, průjmech, bojuje se stafylokoky a streptokoky, stejně jako s bakteriálními původci ženských vaginálních onemocnění. Účinné látky v této rostlině (dále např. fytoncidy a hořčiny) regulují činnost žaludku, podporují trávení, urychlují hojení ran a vředů, uklidňují křeče hladkého svalstva a ničí střevní parazity.

Jak uchovat medvědí česnek pro celoroční využití?

Medvědí česnek můžeme snadno zamrazit a použít kdykoliv během roku do polévek, těstovin, rizota i pod maso. Sušit listy medvědího česneku se nedoporučuje, ztrácí tak příliš mnoho z obsahu svých blahodárných látek a silic. V čerstvém a přirozeném stavu je pak samozřejmě nejúčinnější, hodí se tak skvěle do salátů i pomazánek. Chceme-li jej využívat v kuchyni déle než jen v jarních měsících, kromě obvyklého zamrazení můžeme zkusit i pár zajímavějších způsobů.

Pesto z medvědího česneku

Znáte klasické bazalkové pesto? Příprava pesta z medvědího česneku bude obdobná, jen základní surovinou bude místo bazalky právě medvědí česnek. Kromě velkého svazku listů, které nasekáme nadrobno nebo rozmixujeme, budeme potřebovat hrst piniových nebo kešu oříšků, sůl, 30g parmezánu a několik lžic olivového oleje. Medvědí česnek rozmixujeme za postupného přidávání všech ingrediencí. Pesto pak můžeme skladovat v lednici a použít dle potřeby, nejlépe do těstovin.

Bylinkové máslo z medvědího česneku

Kostku mírně změklého másla rozmixujeme s menším množstvím nahrubo nasekaného medvědího česneku a trochou soli. Směsí poté naplníme malou vaničku, misku nebo tvořítka na led a dáme do lednice. Takto připravené bylinkové máslo můžeme snadno uchovávat i v mrazáku, a to zabalené po menších porcích do alobalu.

Jarní bylinky pro očistu a zdraví

Medvědí česnek v olivovém oleji

Svazek medvědího česneku nasekáme na jemné proužky, nasypeme jej do lahve z tmavého skla a zalijeme kvalitním olivovým olejem. Necháme vyluhovat na temném místě po dobu asi tak tří týdnů. Pak olej přecedíme a máte hotovo, je připravený k použití a výtečný bude například na grilovaná masa. Chceme-li si listy medvědího česneku uchovat jen pár dnů, zabalíme je do vlhké utěrky, staniolu, alobalu, či jen igelitové tašky a uložíme do lednice. Stejně tak můžeme listy dát do sklenice s vodou a postavit do lednice. Takto uložený medvědí česnek vydrží v chladničce až pět dní.

Zdroj: fresh.iprima.cz, Wikipedie, medvedi-cesnek.cz, www.celostnimedicina.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Psychosomatika - nemoc odráží náš vnitřní stav
Jarní respirační onemocnění - pozor na choulostivost!

Další články

Terapie tmou - samota pro očistu těla i duše
Nemoci a léčba

Terapie tmou - samota pro očistu těla i duše

Metoda terapie a sebepoznání, která umožňuje konfrontaci se sebou samotným. Jako léčebný prostředek zde slouží tma, ticho a izolace. Ačkoliv se většina z nás těšila na příchod jara ...