zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Kupovaná voda v plastu versus voda kohoutková - která je lepší?

Veronika Tůmová
18.08.2017

Jste zvyklí kupovat vodu v plastových lahvích a vlastně jste se nikdy nepozastavili nad tím, v čem je tak odlišná od vody kohoutkové? Nejste rozhodně sami. My vám proto přinášíme pár ověřených a rozhodně zajímavých informací o tom, co vlastně pijete.

Spousta lidí dnes považuje balenou vodu za kvalitnější, zatímco tu kohoutkovou mnohdy dokonce za zdravotně závadnou. Proč? Ovlivňuje nás všudypřítomná reklama přesvědčivě poukazující na vodu točenou do plastových lahví přímo z horského pramene.

Je kohoutková voda k pití nevhodná, či dokonce škodí zdraví?

Toto je omyl většiny českých občanů. Podle vyjádření hygieniků si řady lidí vůbec neuvědomují, že jejich domácnosti jsou napojeny na veřejný vodovod, ve kterém proudí jedna z nejlepších vod na světě. Obecně lze říci, že u nás má pitná voda velmi dobrou kvalitu, a tato kvalita je uznávána i v zahraničí. Výzkum nezávislé organizace Celosvětové hodnocení bezpečnosti pitných vod ohodnotil Českou republiku pěti kapkami, což je nejvyšší možný počet. Do této skupiny patří jen dvacet procent všech zemí světa.

Proč jsme si zvykli nepít vodu z kohoutku?

Ne všude má kohoutková voda stejnou chuť a vůni, v některých oblastech tak lidé dávají přednost balené vodě jednoduše proto, že jim kohoutková voda nechutná. Rozhodně to však neznamená, že je tato voda závadná. Problémem může být například nevyhovující zápach chloru, i ten se však dá snadno odstranit, stačí nechat vodu chvíli odstát.

Voda z kohoutku vyhovuje našim potřebám, nadměrný obsah dusičnanů v ní nehrozí

Voda z kohoutku splňuje i veškeré normy co se týče mineralizace. Naši potřebu minerálů tato voda zpravidla pokryje, samozřejmě společně s jinými zdroji z potravy. Vyhláška pro kvalitu pitné vody uvádí poměr, v jakém má voda obsahovat vápník a hořčík. Tyto limity pitná voda z kohoutku obvykle splňuje, vápník však například v některých stolních vodách nebývá obsažen v dostatečném množství. Obávané dusičnany mohou být problémem studniční vody, tedy vody podzemní. Dnes jsou však města zpravidla zásobena vodou povrchovou a současné zemědělství znamená úbytek hnojení, tím se i menší riziko zvýšené koncentrace dusičnanů.

Balená voda je dražší a špatným skladováním může být i závadná

Jak známo, problémem balených vod z obchodu je právě jejich skladování. To může být zcela nevyhovující a navíc dlouhodobé. Voda z kohoutku je vždy čerstvá, proudící k nám z tmavého a chladného prostředí. Je vždy po ruce, podléhá přísným kontrolám a hygienickým předpisům, cestou k nám se nekazí. Balená voda je nesrovnatelně dražší, její doprava z obchodu nás stojí určité úsilí. A jak je uvedeno výše, špatným skladováním, tedy přesněji vlivem tepla a světla, se v ní mohou začít množit škodlivé bakterie. Navíc významně zatěžuje životní prostředí, je třeba ji dopravovat kamiony a plastové obaly navíc dlouhodobě a dnes již téměř nekontrolovaně ubližují celé naší planetě. Proč tedy nebýt k sobě i k našemu životnímu prostředí šetrnější?

Kubík vody (tisíc litrů), stojí např. v Praze cca 60 Kč, jinde i podstatně méně. Litr vody z vodovodu tedy vyjde zhruba na 6 haléřů, stejně množství balené vody však stojí v průměru 7,50 Kč.

V mnoha zemích Evropy se již upouští od chlorování pitné vody, čímž prokazatelně klesá spotřeba balených vod v jednotlivých státech. Voda se místo toho zpracovává různými moderními způsoby - intenzivní filtrací nebo ultrafialovým zářením.

Zdroj: www.tzb-info.cz, novinky.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Cukety pro zdraví i štíhlou linii
Placení zdravotního pojištění po ukončení studia

Další články

5 tipů, jak v létě omezit pocení
Péče o tělo

5 tipů, jak v létě omezit pocení

29.07.2017

Všichni víme, že pocení je pro tělo důležité a má svůj fyziologický význam, reguluje naši tělesnou teplotu. V horkých letních dnech a vlivem častějších změn tlaku se však potíme ví ...