Která jídla nemáme jíst na noc?

Naše současné trendy ve výživě se kloní k pestré, ale dietní stravě plné vitamínů, minerálů a stopových prvků. Většině z nás je dobře známý potravní řetězec a také pyramida zdravé výživy. Ostatně teorii většinu všichni zdárně ovládáme, ale vlastní praxe často pokulhává.

Pojďme si nyní připomenout několik potravin, které bychom rozhodně neměli konzumovat večer, respektive před naším spánkem. Po této fázi našeho denního koloběhu (po probuzení) se máme cítit odpočatí a dobře naladění. Ne vždy však tomu tak je. Jednou z mnoha příčin může být také špatná skladba jídelníčku před usnutím.

retezec.jpg

Přehled pokrmů, které raději nepodáváme k večeři

Pizza, hamburger, hranolky

Pizza je u mnohých z nás oblíbené jídlo, ale ani si neuvědomujeme, že je to jídlo dost těžké. Zasytí, to ano, ale žaludek nám pracuje několik hodin navíc. Vyrovná se takovým tučným jídlům jako je hamburger nebo hranolky. Na noc rozhodně takováto jídla vyškrtněte ze svého jídelníčku.

Zelenina obsahující vysoký obsah vlákniny

Ze všech stran je nám vštěpováno, že ovoce jíme dopoledne a zeleninu odpoledne a večer. Ve své podstatě to je pravda, ale ne každá zelenina je vhodná před spaním. Taková, která obsahuje vysoký podíl vlákniny, nám lehce zapříčiní, že nemůžeme odpočívat tak, jak bychom měli. Jedná se například o květák a brokolici. Stejně tak ne všechno ovoce je nevhodné pro večer - výjimku tvoří například exotické kiwi. To dokáže vylepšit jak usínání, tak i kvalitu spánku. Díky tomuto ovoci se nám totiž zvyšuje hladina serotoninu v krvi.

Pozor na močopudné potraviny a nápoje

Celer jako zdravá a dietní zelenina mnohdy neevokuje žádné nebezpečí. Přesto je v něm ukryto. Klidnému spánku po požití celeru totiž brání jeho močopudné účinky, takže hrozí, že budeme muset chodit v noci na záchod. Totéž platí samozřejmě také o větším množství tekutin večer, zejména pokud se jedná o močopudné pivo, urologický čaj, čaj na regulaci hmotnosti apod.

Káva, čokoláda a zmrzlina

Hořká čokoláda obsahuje kofein, který naburcuje organismus a rozhodně ho neukládá do klidu. Proto není dobré mlsat čokoládu před spaním, stejně jako pít kávu nebo capuccino. Ani zmrzlinový pohár není tím ideálním řešením, jak zahnat chutě večer. Cukry a tuky naše tělo večer rozhodně nepotřebuje, energie na jejich zpracování nelze být během spánku vynaložená.

Na noc nejíme ani pálivá jídla

Během spánku se zpomaluje proces trávení a pálivá jídla naopak zrychlují některé procesy. Po ostrých jídlech budeme mít pravděpodobně žízeň, nebo budeme mít pocity na zvracení, pálení žáhy či jakési vracení žaludečních šťáv do jícnu. Pálivé jídlo před spaním nám také často přivodí divoké sny.

Mezi další jídla a přísady, které odborníci na stravování nedoporučují jíst před spaním, patří cereálie, červená masa a třeba i oblíbené kari koření. Zmiňovat snad ani nemusíme luštěniny, ty člověku nedělají v noci dobře kvůli následné plynatosti.

Foto: Pixabay.com

Která jídla nemáme jíst na noc? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Běla 24.01.2017 18:01 hubnutí

  sama bych si takové pořídila, pod upnutější šaty. a nebo bezešvé

 • Ingrid 24.01.2017 09:01 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Opravdu? Taky řešíme doma podobný problém a už nevíme, co s tím...:(

 • lisa 23.01.2017 22:01 hubnutí

  Chci poděkovat panu westhood za mi dal úvěr. poté, co jsem ztrátu 6000euro na falešné věřitelů. a…

 • lisa 23.01.2017 22:01 hubnutí

  Chci poděkovat panu westhood za mi dal úvěr. poté, co jsem ztrátu 6000euro na falešné věřitelů. a…

 • Michal 23.01.2017 19:01 BRUSLE

  Dobrý den, brusle spíše spalují a na hubnutí sice jsou dobré, ale pokud chcete si vyrýsovat zadek…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku