zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Kedlubna – křupavá zelenina, která zasytí a posílí imunitu

Veronika Matoušová
19.06.2021

Kedlubnová sezóna je v plném proudu a určitě neuškodí si o této (ne)obyčejné košťálové zelenině něco povědět. Zhruba od května do podzimu jsou trhy a obchody se zeleninou plné právě kedlubny. Nevyhýbejte se této nenápadné zelenině a využijte ji k přípravě chutných jídel, nebo si ji dopřejte jen tak syrovou. Možná na první pohled nepůsobí až tak atraktivně jako jiné druhy zeleniny, má však úžasnou svěží chuť, široké využití v kuchyni a dietáře určitě potěší i fakt, že kedlubna obsahuje málo kalorií, přesto vás na dlouhou dobu zasytí. Při hubnutí je tedy skvělým parťákem. Jaké má další benefity?

Levná potravina pěstovaná na našich zahrádkách

Kedlubna patří mezi brukvovité druhy zeleniny a objevuje se ve dvou druzích. Fialová kedlubna má trochu výraznější chuť, světle zelená je jemnější. Za syrového stavu je dužina podobná brokolici, po uvaření připomíná brambory. Skvělým faktem je, že se jedná o lokální zeleninu, můžete si ji vypěstovat doma na zahrádce, a pokud si pro kedlubnu zajdete na trh nebo do obchodu, příjemně překvapí její cena.

Kedlubna a nálož cenných látek

Co se týká složení kedlubny, jde v podstatě o ideální zeleninu. Kedlubna je opravdu bohatá na mnoho vitamínů a minerálů. Jedna střední bulva například obsahuje denní doporučenou dávku vitamínu C. Kedlubna je ale také bohatá na vitamíny skupiny B, vitamín E nebo K. Rovněž je cenným zdrojem železa, draslíku a také selenu, kterého máme ve stravě nedostatek. Kedlubna obsahuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninu. Dobře vás tedy zasytí, navíc dokáže při pravidelné konzumaci napravit rozhozené trávení a podpořit peristaltiku střev. Na vyšší konzumaci kedlubny by si však měli dát pozor lidé trpící na záněty žaludku a dvanáctníku. Brukvovitá zelenina, do které patří právě kedlubna, je dobrým pomocníkem při snižování cholesterolu, umí snížit krevní tlak a brání tak různým onemocněním srdce nebo cév.

Zlepší náladu a ochrání před rakovinou

Stejně jako například brokolice, také kedlubna obsahuje látky, které mají protirakovinné účinky. Snižuje nebezpečí vzniku rakoviny prsu nebo rakoviny trávicího traktu – zejména konečníku a tlustého střeva. Kedlubny obsahují také látky, které v těle účinně podporují tvorbu i vylučování žluči. Dobrý vliv má tato křupavá zelenina ale také na psychiku – zvyšuje její odolnost a zlepšuje náladu. Pouze pokud užíváte léky na ředění krve, buďte opatrní při konzumaci kedlubny. Tyto léky by totiž neměly být konzumovány společně právě s kedlubnami, účinky by se takto mohly nepříznivě ovlivnit.

Jak kedlubnu využít v kuchyni

Kromě toho, že kedlubna obsahuje dlouhou řadu prospěšných látek, má ještě další výhodu, a tou je její opravdu široké využití v různých pokrmech. Nejjednodušší je samozřejmě kedlubnu jen oloupat a nakrájet na plátky, které si můžete dát samotné jako svačinu, nebo jimi obložit pečivo. Kedlubnám ale sluší i tepelná úprava. Tato zelenina je lahodná v podobě zelí nebo jako příloha místo brambor. Kedlubnu také můžete nastrouhat do různých salátů. Skvěle se hodí také do krémových polévek, připravit si můžete chutné kedlubnové placičky nebo můžete plátky kedlubny obalit v trojobalu. Můžete si tedy být jisti, že díky obsahu všech uvedených cenných látek uděláte pravidelnou konzumací maximum pro své zdraví. Kedlubna je z výživového hlediska právem považována za superpotravinu s všestrannými účinky i využitím.

Ubraňte se nemocem: Klíčem pro silnou imunitu je zdravá strava

Chřest: Pro zdravou výživu i gurmánský zážitek

Autor: Veronika Matoušová

Slepé střevo: Jaká je jeho funkce v těle?
K čemu slouží kostní denzitometrie?

Další články