Jíte dostatek vlákniny?

Ačkoliv se doporučení jednotlivých organizací ohledně doporučeného denního příjmu vlákniny liší, nejčastěji se setkáváme s minimálním doporučeným množstvím 25 - 30 g, někdy dokonce i 40 g. Bohužel průzkum z České republiky ukázal, že průměrná spotřeba vlákniny (bez rozdílu pohlaví) činí pouze 11,7 g. Jak ji snadno zařadit do jídelníčku? A co to vlastně vláknina je?

Vlákninu můžeme rozdělit na rozpustnou a nerozpustnou, přičemž oba typy jsou vždy obsaženy v potravinách společně v různém poměru.

Rozpustná a nerozpustná vláknina

Ve vodě rozpustná vláknina váže vodu a vytváří tak ve střevě gelovou strukturu, která mimo jiné snižuje vstřebávání cholesterolu ze střeva. Najdeme ji především v ovsu a ovesných potravinách, ořeších, fazolích, jablkách a bobulovitých plodech. Nerozpustná vláknina funguje jako malé hrabičky, které stahují veškeré škodlivé látky z těla ven. To je velmi důležité a žádoucí z hlediska prevence rakoviny tlustého střeva a zácpy, protože nám tím zajišťuje pravidelnost vyprazdňování. Škodlivé látky tak ve střevě nezůstávají zbytečně dlouho. Tu zase najdeme v obilovinách, fazolích, zelenině (např. mrkvi, okurce, rajčeti). „Hledáte na tomto seznamu živočišné produkty? Maso, mléčné výrobky ani vejce žádnou přírodní vlákninu neobsahují,“ upozorňuje Mgr. Pavla Široká.

Jak vám může vláknina pomoci?

Například je dokázáno, že je možné snížit váhu pouhým zvýšením příjmu potravin obsahujících vlákninu - ta se totiž ze střeva nevstřebává, takže vás udrží déle v pocitu sytosti, potraviny s vysokým obsahem vlákniny mají navíc většinou méně kalorií. Dále je vláknina důležitá při prevenci rakoviny tlustého střeva a snižuje cholesterol. Některé výzkumy dokonce ukazují, že má příznivý vliv při léčbě vysokého krevního tlaku, cukrovky nebo třeba divertikulózy -onemocnění tlustého střeva.

Jak ale zvýšit podíl vlákniny ve své stravě?

„Předem je důležité zmínit, že pokud nejste na vlákninu zvyklí, přidávejte ji postupně (přibližně o 5 g za týden) a dodržujte dostatečný pitný režim, jelikož vláknina váže vodu,“ radí Mgr. Pavla Široká. Dále navrhuje upřednostňovat čerstvé ovoce a zeleninu před koncentrovanými džusy, které jsou o vlákninu ochuzeny a bílé pečivo a těstoviny nahradit celozrnnými variantami. Velmi vhodné je také zařadit do jídelníčku dostatek luštěnin, které jsou plnohodnotnou náhradou masa. „Skvělou svačinou plnou vlákniny je třeba hummus se zeleninou,“ doporučuje a pokračuje: „především preferujte celistvé rostlinné potraviny, které přirozeně obsahují mnoho vlákniny a dalších zdraví prospěšných látek.“

Více informací o vláknině naleznete zde.

Foto: Pixabay.com

Jíte dostatek vlákniny? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Dana 05.03.2018 01:03 Hubnutí

  Mě nikdy vživotě žádná dieta nepomohla až na tu kterou mi sestavil výživový specialista odtud…

 • Stanislava 05.03.2018 00:03 zdravé hubnutí

  Při hubnutí je to z velké části o stravě, a zbytek o cvičení.. Osobně sem zhubla až se světem…

 • Nikola 05.03.2018 00:03 hubnutí

  Ty jo to bylo tak už po měsíci,to sem shodila pár kil:)

 • Tereza 05.03.2018 00:03 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Jak funguje ta dieta ve světě zdraví, mám na mysli třeba ten jídelníček.. to ste museli některý…

 • Andrea 04.03.2018 23:03 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ta jejich metoda spočívá v tom, že pro každého klienta sestavují individuální hubnoucí plán. Mě…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku