Hubnutí, dieta a zdravá strava

Jaké tuky nám prospívají?

Zdravě.cz
27.05.2001

Na fungování organismu má rozhodující vliv složení mastných kyselin v tucích, ale běžný spotřebitel ho většinou nezná. Pojďme se společně podívat na výživově nejhodnotnější oleje a výsledky testů.

Tuky již dlouhodobě přitahují vysokou pozornost odborníků i spotřebitelů, protože jejich nepřiměřená konzumace zvyšuje riziko řady závažných onemocnění.1)

Denní příjem tuků

Tuky by měly tvořit 30 - 35 % z našeho celodenního příjmu energie, což představuje asi 70 g na den. Z tohoto množství by měla být maximálně jedna třetina v podobě tzv. nasycených tuků (resp. tuků s převahou nasycených mastných kyselin). Jsou to tuky, které ve větším množství nepůsobí příznivě, zejména na hladinu cholesterolu v krvi a srdečně cévní systém. Dvě třetiny tuku by měly pokrývat tzv. nenasycené tuky (resp. tuky s převahou nenasycených mastných kyselin), které naopak působí pozitivně.2)

Výživově hodnotné oleje

Běžný spotřebitel většinou nezná složení mastných kyselin tuků a olejů, které používá, a proto jsme otestovali nejčastěji používané tuky a oleje.

Co ukázaly výsledky testování?

Řepkový olej

Z výživového hlediska je nejlépe hodnocený olej řepkový, vzhledem k nízkému obsahu nasycených mastných kyselin, vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin a nejvyššímu zastoupení mastných kyselin řady n-3, jejichž příjem je v naší populaci nedostatečný. Má velice dobrou tepelnou stabilitu, a proto má široké uplatnění ve studené i teplé kuchyni.

Olivový olej

Za ním následuje olej olivový, který nemá tak vhodné složení mastných kyselin jako olej řepkový, ale obsahuje velké množství ochranných látek, zejména antioxidantů.

Sójový olej

Na třetím místě je hodnocen olej sójový, vzhledem k nízkému obsahu nasycených mastných kyselin a relativně vysokému obsahu mastných kyselin řady n-3.

Slunečnicový olej

Často používaný slunečnicový olej má sice nízký obsah nasycených mastných kyselin, ale nemá příliš vysokou tepelnou stabilitu, proto je vhodné jej používat spíše na studenou kuchyni a pro kratší záhřev. Složení slunečnicového oleje je z nutričního hlediska rozhodně méně vhodné než složení oleje řepkového, olivového či sójového.

Kokosový olej

Jako nejméně vhodný pro lidskou výživu vychází kokosový olej, vzhledem k extrémně vysokému obsahu nasycených mastných kyselin a téměř nulovému zastoupení nenasycených mastných kyselin.

Tuky živočišného původu

Sádlo a ghee obsahují velké množství nasycených mastných kyselin, cholesterol a malé množství nenasycených mastných kyselin.

V případě, že hodnotíme nutriční hodnotu i tepelnou stabilitu zároveň, je jednoznačným vítězem olej řepkový.

1) Nettleton JA1, Villalpando S, Cassani RS, Elmadfa I. Health significance of fat quality in the diet. Ann Nutr Metab. 2013;63(1-2):96-102.
2)Výživová doporučení pro obyvatelstvo ČR, SPV 2012

Více informací na www.olejnadzlato.cz

Kampaň financovaná z prostředků Evropské unie a České republiky.

Autor: Zdravě.cz

Twerk - nový fenomén na taneční scéně
Pozitiva a negativa živé stravy

Další články

Vrstvení oblečení pro naše pohodlí
Oblečení a boty

Vrstvení oblečení pro naše pohodlí

06.03.2014

Nemusí mrznout až by praštělo, a přesto se musíme umět správně oblékat, aby nám nebyla zima ani horko. Nejde o to mít na sobě značkové oblečení, ani cena oděvu není nejpodstatnější ...

Bylinné čaje pro zahřátí
Bylinky

Bylinné čaje pro zahřátí

24.02.2014

Máte rádi bylinkové čaje? Pak jistě oceníte jejich sílu právě teď, v období zimy. Mrazy nás sice letos nesužují a zima je až podezřele mírná. Pořádné plískanice a teploty pod nulou ...

Bolest hlavy a co s ní
Bolest hlavy

Bolest hlavy a co s ní

21.02.2014

Kdo by se ve svém životě nesetkal s bolestí hlavy? Ano, každý z nás to zná, i když třeba každý v jiné podobě. Zejména náhle vzniknuvší bolest hlavy by měla být vždy důvodem, proč n ...