zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Jak začít hubnout zdravě a efektivně? A čemu se raději vyhnout?

Veronika Tůmová
15.01.2020

Většina z nás se v rámci novoročních předsevzetí snaží o rychlé shození přebytečných kil. Přitom by bylo lepší brát Vánoce s rozumem a díky střídmosti příliš nepřibrat. Jak se ale říká, po Vánocích pozdě bycha honit, takže když už máme zase těch pár kil navíc, jak se jich zbavit efektivně a po nějaké době znovu nepřibrat?

Snaha o zdravější životní styl prožívá v posledních letech evidentní rozmach a většina lidí s nadváhou se alespoň pokouší něco na tom změnit. Obvykle hledáme zaručené diety, kde se dá, ptáme se známých na jejich zkušenosti a možná i nějakou dobu vytrváme v nastolených změnách. Nakonec to ale s návratem k životní rutině končí i návratem ke starým zvykům -vynechávání snídaně, odbytému a uspěchanému stravování v práci, stresu, nedostatku pohybu atd. Pojem jojo efekt je tak víc než dobře znám a bohužel boj s ním vyžaduje trpělivost i správnou strategii.

Trvalý jojo efekt zkuste řešit s odborníkem

Máte za sebou spoustu diet a vždy jste se nakonec setkali s nepříjemným jojo efektem? Těžko v takovém případě odhadovat, v čem je vlastně problém. Je rozumné po mnoha nevydařených pokusech o trvalé zhubnutí navštívit nutričního terapeuta. Mnohdy stačí skutečně jen malá změna pod odborným vedením, kdy vám specialista na zdravou výživu pomůže zaměřit se na to, co jste předtím třeba ani nepovažovali za důležité. Přesto taková rada může mít v celkové snaze o trvalé a zdravé zhubnutí nemalý význam. Dobrým příkladem jsou například zásady, díky kterým se člověk naprosto a svědomitě vyhýbá třeba veškerému pečivu. Večer se pak svíjí hlady a nic už ho nemůže odradit od vybílení lednice nebo spižírny. Co třeba zkusit k snídani pečivo celozrnné, které dokáže zasytit na delší dobu a zároveň dodá potřebnou energii?

Změna životního stylu je zásadní

Potřeba změny celkového životního stylu je samozřejmě jedním z předpokladů úspěchu. Velmi důležité je jíst pravidelně a v klidu, snídat, nevynechávat svačiny a nezapomínat ani na večeře. Odmítat jídlo po páté hodině odpoledne bývá jedním z doporučení celebrit, je to však nesmysl. Naopak se dá říct, že jde o zaručenou cestu k jojo efektu. Poslední jídlo byste si měli dát asi tak 2,5 až 3 hodiny před spaním. Může to být třeba jen banán či kousek jiného ovoce, dále pak jogurt nebo kefír, může být i kousek zeleniny.

Co je to oxidační stres? A proč je jo-jo efekt nebezpečný?

Zaměřte se na snídaně a jezte více zeleniny

Velmi důležitá je samozřejmě i skladba jídelníčku. Ten by měl obsahovat všechny nutné živiny, ale i komplexní cukry. Zařaďte například celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, bílkoviny, které jsou obsaženy v mase, rybách, mléčných výrobcích, luštěninách a vejcích, správné tuky, obsažené v ořeších, avokádu nebo rybách. Jezte zeleninu ke každému jídlu, k snídani, obědu i večeři. Výjimečně ji nahraďte porcí méně sladkého ovoce. Nebojte se malých experimentů a zkoušejte nové druhy ovoce a zeleniny, nemějte obavu ani z nových úprav jídel.

Na hladovky zapomeňte!

Každému vyhovuje jiná velikost porce a také jejich počet, odborníci se však shodují, že důležitá je především pravidelnost. Pokud nějaké jídlo vynecháte a tělo hladoví, bude během příštího jídla schovávat více energie do zásob pro případ, že by zase přišel hlad. A čím častěji budete jídla vynechávat, tím více zásob bude tělo ukládat. Metabolismus se zpomalí a vy začnete přibírat. Snažit se zhubnout hladověním je tak čirý nesmysl, kterým navíc brzy začnete ohrožovat své zdraví. Dbejte proto na známou zásadu, jíst pravidelně, v menších porcích, s dostatkem zdravých a prospěšných surovin.

Proteinová dieta - účinné hubnutí bez pocitu hladu

Zdroj: finance.cz, zeny.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Novoroční bilancování nemusí přinášet chmury a deprese
S novým rokem nový vztah? Nespěchejte a buďte sami sebou!

Další články