Jak vyzrát při hubnutí nad jo-jo efektem?

Jistě to znáte - podařilo se vám po velkém úsilí shodit pár kilogramů a do pár týdnů se vám vrátily zpátky. Poradíme vám, jak se tomu neblahému efektu rychlého shazování přebytečných kil vyhnout.

Hubněte tak, aby se vám jo-jo efekt vyhnul obloukem

Jídlo je základ, žádné hladovění!

Pokud pro vás hubnutí znamená, že téměř nejíte, abyste ušetřili kalorie, pozor na to! Když tělu dodáváte málo "paliva", přepne na úsporný režim a vystačí si s málem. A ve chvíli, kdy si v jídle začnete přidávat, začne tělo ukládat do zásoby na horší časy. Při hladovění bude tedy efekt opačný. Raději si jídlo rozdělte do tří větších porcí (snídaně, oběd večeře) a mezi hlavními jídly si dopřejte 2 - 3 zdravé svačinky. Vždy si včas připravte vhodné alternativy za koláče, keksy a čokoládové tyčinky. Může to být třeba hrst oříšků, sušeného ovoce, ovocné tvarohové krémy, plody čerstvé zeleniny či ovoce.

Nikdy nevynechávejte snídani. Ráno tělo potřebuje efektivně nastartovat a pracovat, k tomu je třeba dodat novou dávku energie. Kdo vynechá snídani, utlumí spalování tuků.

I při dietě zapomeňte na striktní zakazování. Kdo při dietě vyloučí všechny mlsky a sladkosti, pravděpodobně jednoho dne stejně zákaz poruší a dopřeje si vše "zakázané" najednou. Klidně si i během hubnutí kostku čokolády dopřejte.

Zkroťte nezvladatelný hlad!

Při výběru pokrmů dávejte přednost tomu, co opravdu zasytí. Potraviny bohaté na bílkoviny jako jsou kuřecí a krůtí maso, bílé jogurty, tvaroh a vejce jsou tím pravým. Díky tomu se zbavíte chvil, kdy vás přepadne nezkrotný apetit a tzv. vlčí hlad.

Při výběru pečiva častěji volte celozrnné produkty. Bílá mouka obsahuje jednoduché uhlohydráty, které v těle vychylují hladinu krevního cukru a zasytí jen na krátkou dobu. Dobrou volbou jsou celozrnné kousky pečiva, které jsou pro tělo mnohe zdravější a přínosnější.

Podpořte metabolismus

Konzumací některých potravin můzete pořádně podpořit spalování. Dopřejte si třeba chilli papričky, které vyvolávají tzv. termogenetický efekt, ten pomáhá odbourávat přebytečné kalorie. Spalování tuků podporují také ryby, mořské plody, brokolice, kysané zelí, červená řepa, chia semínka, nepražené kakao a v neposlední řadě jablka a z nich vyrobený jablečný ocet.

Zásada nejen při hubnutí - pijte hodně vody!

Pitný režim je při hubnutí velmi důležitý. Dostatečný příjem tekutin pomáhá tělo čistit, odvodňovat a zbavovat uložených toxinů. Pokud vám čistá voda nechutná, sáhněte po bylinkových či ovocných čajích.

Kvalitní spánek, pohyb a stres na minimu

Odbourávání tuku probíhá hlavně v noci, proto jsou při krátkém a nekvalitním spánku tyto metabolické procesy narušeny. Hubnout ve spánku, to není pouhý sen, ovšem spánek musí být alespoň 7 hodin dlouhý a nepřerušovaný.

Pokud ze svého života eliminujete stres, půjde hubnutí o poznání snáz. Stálý stres rozhazuje hladiny hormonů a utlumuje látkovou výměnu. Tím, mimo jiné, potlačí vylučování hormonu nasycení - leptinu. To způsobí, že se při nervozitě začnete přejídat a neznáte míru. Naučte se proto lépe relaxovat, zvolnit a ve svém životě omezit stresující situace.

Pohyb při hubnutí a celkové změně životního stylu nesmí chybět! I delší procházky, hodinu plavání týdně, relaxační cviky a protahování v pohodlí domova vaše tělo patřičně ocení. A pak už je jen kousek k tomu, aby se z pravidelného pohybu stala užitečná závislost, bez které si život nedovedete představit.

Foto: Pixabay.com

Jak vyzrát při hubnutí nad jo-jo efektem? patří do témat
 • fitness korzet Lenala 12.07.2017 11:00:05

  Ahoj, jím zdravě užnějakou dobu chodím cvičitkdyž je čas, všude se mipodařilo hubnout jen ne nabříšku. Moje dobrákamarádka mi doporučilafitness korzet z eshopuhttp://korzetynahubnuti.cz/home/12-korzet-na-hubnuti-cerny.html a za necelý měsíc jsemzhubla přes pas víc jak 6cm. a zmizela mi bolest zad.určitě doporučuji. Ažádny jojo efekt senedostavil je to skutečně izpůsobu myšlení jak píšexmarek

 • Vše je ve vaší hlavě xmarek 07.05.2017 23:49:46

  Pokud nepřeprogramujete své myšlení: https://goo.gl/29fqnV (sekce Učení) tak budete mít vždy tendenci se vracet k původním stereotypům. Proč? Logické. Je to jako s novou dovedností. Chce to čas a chtít něco změnit.


Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Dana 05.03.2018 01:03 Hubnutí

  Mě nikdy vživotě žádná dieta nepomohla až na tu kterou mi sestavil výživový specialista odtud…

 • Stanislava 05.03.2018 00:03 zdravé hubnutí

  Při hubnutí je to z velké části o stravě, a zbytek o cvičení.. Osobně sem zhubla až se světem…

 • Nikola 05.03.2018 00:03 hubnutí

  Ty jo to bylo tak už po měsíci,to sem shodila pár kil:)

 • Tereza 05.03.2018 00:03 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Jak funguje ta dieta ve světě zdraví, mám na mysli třeba ten jídelníček.. to ste museli některý…

 • Andrea 04.03.2018 23:03 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ta jejich metoda spočívá v tom, že pro každého klienta sestavují individuální hubnoucí plán. Mě…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku