zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Gastrický balonek jako metoda hubnutí

Jitka Suchánková
10.04.2015

Obezita je časté onemocnění dospělých a bohužel už i malých dětí. Ty jsou obézní většinou díky špatným stravovacím návykům, smaženým jídlům, slaným pochutinám, přeslazeným nápojům a také vzhledem k nedostatku pohybu. Nelze však opomíjet ani genetické dispozice, metabolické a hormonální vlivy.

Jak častá je obezita

Obezita bývá nazývána epidemií 3. tisíciletí.

obezita.jpg

Základní léčba obezity

Základní léčba obezity zjednodušeně spočívá ve snížení kalorického příjmu a zvýšení energetického výdeje. Je vhodné požádat o pomoc odborníka, ať už lékaře nebo výživového poradce, který je schopen vytvořit danému jedinci jeho vlastní jídelníček šitý takřka na míru. Pak už záleží na trpělivosti, odříkání a pevné vůli každého z nás.

Nová naděje pro obézní - nastavitelný gastrický balonek

Když klasické metody v boji proti obezitě u dospělých jedinců nezabírají, přijdou na řadu radikálnější řešení. Jedná se o gastrickou bandáž žaludku, bypass žaludku apod. K novinkám patří také tzv. nastavitelný žaludeční (gastrický) balonek. Oproti klasickým balonkům má tu přednost, že lze v průběhu léčby redukovat jeho velikost podle potřeby a v těle pacienta může zůstat až po dobu jednoho roku, během kterého pacienti zhubnou až 25 kg.

Rizika gastrického balonku

Veškerá rizika byla minimalizována. Jediným rizikem může být protrhnutí balonku a únik tekutiny do žaludku. Proto je fyziologický roztok, kterým je balonek naplněn, obohacen o lékařskou modř. V případě úniku tekutiny do žaludku se to pacient dozví téměř okamžitě díky obarvené moči.

Pro koho je léčba pomocí gastrického balonku vhodná

Léčba obezity pomocí nastavitelného gastrického balonku se doporučuje jedincúm, kteří mají BMI vyšší než je hodnota 30. Silikonový balonek je naplněný fyziologickým roztokem a lze ho díky tomu zvětšovat či zmenšovat podle potřeby. Jeho zavedení je jednoduché a probíhá bez celkové anestezie, celý výkon trvá maximálně 30 minut. Životnost nové generace balonků se zdvojnásobila na 12 měsíců, za tuto dobu je pacient snáz schopen přijmout nové stravovací návyky a vytrvat u nich i po vyndání této pomůcky.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Světový den zdraví o bezpečnosti potravin
Křečkování aneb Diogenův syndrom

Další články

Střevní chřipka - jak se bránit?
Nemoci a léčba

Střevní chřipka - jak se bránit?

23.03.2015

Každý z nás to někdy zažil - zvracení, průjem, žaludeční křeče, bolest hlavy, bolest svalů, zvýšená teplota. Přijde to bez předchozích náznaků a během několika málo hodin nás to sr ...