Cukety pro zdraví i štíhlou linii

Cuketová sezóna vrcholí, proto je na čase připomenout nejen to, jak je tahle všestranně využitelná zelenina skvělá v kuchyni, ale zdůraznit také její přínos pro naše zdraví.

Cuketa má minimální obsah kalorií a zároveň vysoký obsah minerálů. Příznivě působí na srdce, ledviny, trávicí ústrojí, pomáhá také při léčbě cukrovky, revmatismu a dny. Cuketa má podle všeho i protirakovinné účinky, zvláště slupky obsahují karoteny a hořčík, jejichž přítomnost přispívá ke správné funkci buněčných jader a celkové činnosti buněk.

Cuketa je skvělá při redukční dietě

Cuketa je velmi oblíbená nízkoenergetická zelenina, která má skvělé uplatnění při zeštíhlujících dietách. Její zařazení do jídelníčku se bezvýhradně doporučuje, zvyšuje totiž peristaltiku střev, čímž pomáhá při tzv. střevní ochablosti i při zácpě, prospívá také střevním sliznicím. Do stejné skupiny tykvovité zeleniny patří i dýně, která v této době již také dozrává a o jejíchž doslova zázračných účincích pro naše zdraví jsme si tu již psali. V kuchyni můžeme tyto dva druhy zeleniny využít podobným způsobem.

Cuketa - jeden z nejzdravějších druhů zeleniny

Cuketa obsahuje velké množství provitaminu A, který proniká až k jádrům buněk, čímž ovlivňuje naše celkové zdraví a dodává tělu energii. Kromě toho obsahuje tato velmi chutná zelenina již zmíněné karoteny a minerály - hořčík, vápník, železo, draslík, fosfor. Dále pak vitaminy A, B, C, vlákninu a asi 91 % vody. Je také skvělým prostředkem k celkové detoxikaci organismu. Pomáhá při překyselení žaludku, odvodňuje, má antibakteriální účinky, dobře působí na trávení, celkově zvyšuje imunitu a podporuje činnost mozku.

Cukety z obchodu - jaké vybírat?

V obchodech se zeleninou je nyní cuketa běžně k dostání. Vybírejte mladé, tenčí a světle zelené plody,  které jsou pevné a s lesklým povrchem. Při přípravě pokrmů zkuste mladou cuketu využít i se slupkou, která obsahuje množství významných živin, minerálů a vitamínů. Větší, starší a sytě zelené plody obsahují příliš velké množství vody a semen, která musíme před tepelnou úpravou odstranit.

Tepelná úprava a uchovávání cukety na zimu

Cuketu je možné upravovat nejrůznějšími způsoby, známá a chutná je například cuketová polévka, zapečené pokrmy z brambor a cukety, s masem i bezmasé, cuketa je skvělá dušená i grilovaná, výjimkou nejsou dokonce ani cuketové moučníky.

Chcete-li si blahodárnou cuketu uchovat i v zimních měsících, bude nejlepší ji zamrazit. Cuketu můžete uchovat v mrazáku klidně i rok. Nakrájejte ji na malé kousky nebo nastrouhejte na hrubém struhadle, odstraňte semínka. Kvůli obsahu vody zmrazená cuketa zvětší svůj objem, plňte ji proto raději do sáčků nebo do dobře uzavíratelných nádobek, nenaplňujte je však až po okraj.

Využijte tak skvělé chuti cukety i mimo sezónu a připravte si třeba skvělý a jednoduchý cuketový koláč na slano!

Zdroj: abecedazahrady.dama.cz, www.rehabilitace.info

Foto: Pixabay.com

Cukety pro zdraví i štíhlou linii patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Romana 16.02.2018 22:02 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Já mám velmi dobré zkušenosti se svet-zdravi.cz,dlouho jsme s váhou bojovala a až tady mi pomohli…

 • Andrejka 16.02.2018 02:02 Hubnutí

  Nemáte prosím někdo vyzkoušený nějaký doplněk od Rosenpharmy ? Zajímalo by mě jak na tom ty jejich…

 • Karel 15.02.2018 14:02 hubnutí

  Ahoj nějak se mi nedaří hubnout.Začal jsem zdravě jíst, trošku fitness,ale není to ono.

 • Natálie 15.02.2018 13:02 hubnutí

  A takhle na konzultaci vám řekl pan doktor k té liposukci všechno?

 • Gábina 15.02.2018 13:02 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Ahoj mám velký problém co se týče mé postavy.Jsem hodně silná a mám i zdraovotní problémy.Ráda…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku