zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Cukety pro zdraví i štíhlou linii

Veronika Tůmová
16.08.2017

Cuketová sezóna vrcholí, proto je na čase připomenout nejen to, jak je tahle všestranně využitelná zelenina skvělá v kuchyni, ale zdůraznit také její přínos pro naše zdraví.

Cuketa má minimální obsah kalorií a zároveň vysoký obsah minerálů. Příznivě působí na srdce, ledviny, trávicí ústrojí, pomáhá také při léčbě cukrovky, revmatismu a dny. Cuketa má podle všeho i protirakovinné účinky, zvláště slupky obsahují karoteny a hořčík, jejichž přítomnost přispívá ke správné funkci buněčných jader a celkové činnosti buněk.

Cuketa je skvělá při redukční dietě

Cuketa je velmi oblíbená nízkoenergetická zelenina, která má skvělé uplatnění při zeštíhlujících dietách. Její zařazení do jídelníčku se bezvýhradně doporučuje, zvyšuje totiž peristaltiku střev, čímž pomáhá při tzv. střevní ochablosti i při zácpě, prospívá také střevním sliznicím. Do stejné skupiny tykvovité zeleniny patří i dýně, která v této době již také dozrává a o jejíchž doslova zázračných účincích pro naše zdraví jsme si tu již psali. V kuchyni můžeme tyto dva druhy zeleniny využít podobným způsobem.

Cuketa - jeden z nejzdravějších druhů zeleniny

Cuketa obsahuje velké množství provitaminu A, který proniká až k jádrům buněk, čímž ovlivňuje naše celkové zdraví a dodává tělu energii. Kromě toho obsahuje tato velmi chutná zelenina již zmíněné karoteny a minerály - hořčík, vápník, železo, draslík, fosfor. Dále pak vitaminy A, B, C, vlákninu a asi 91 % vody. Je také skvělým prostředkem k celkové detoxikaci organismu. Pomáhá při překyselení žaludku, odvodňuje, má antibakteriální účinky, dobře působí na trávení, celkově zvyšuje imunitu a podporuje činnost mozku.

Cukety z obchodu - jaké vybírat?

V obchodech se zeleninou je nyní cuketa běžně k dostání. Vybírejte mladé, tenčí a světle zelené plody,  které jsou pevné a s lesklým povrchem. Při přípravě pokrmů zkuste mladou cuketu využít i se slupkou, která obsahuje množství významných živin, minerálů a vitamínů. Větší, starší a sytě zelené plody obsahují příliš velké množství vody a semen, která musíme před tepelnou úpravou odstranit.

Tepelná úprava a uchovávání cukety na zimu

Cuketu je možné upravovat nejrůznějšími způsoby, známá a chutná je například cuketová polévka, zapečené pokrmy z brambor a cukety, s masem i bezmasé, cuketa je skvělá dušená i grilovaná, výjimkou nejsou dokonce ani cuketové moučníky.

Chcete-li si blahodárnou cuketu uchovat i v zimních měsících, bude nejlepší ji zamrazit. Cuketu můžete uchovat v mrazáku klidně i rok. Nakrájejte ji na malé kousky nebo nastrouhejte na hrubém struhadle, odstraňte semínka. Kvůli obsahu vody zmrazená cuketa zvětší svůj objem, plňte ji proto raději do sáčků nebo do dobře uzavíratelných nádobek, nenaplňujte je však až po okraj.

Využijte tak skvělé chuti cukety i mimo sezónu a připravte si třeba skvělý a jednoduchý cuketový koláč na slano!

Zdroj: abecedazahrady.dama.cz, www.rehabilitace.info

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Nečekaná letní angína - může být horší než v zimě?
Kupovaná voda v plastu versus voda kohoutková - která je lepší?

Další články