Cukety pro zdraví i štíhlou linii

Cuketová sezóna vrcholí, proto je na čase připomenout nejen to, jak je tahle všestranně využitelná zelenina skvělá v kuchyni, ale zdůraznit také její přínos pro naše zdraví.

Cuketa má minimální obsah kalorií a zároveň vysoký obsah minerálů. Příznivě působí na srdce, ledviny, trávicí ústrojí, pomáhá také při léčbě cukrovky, revmatismu a dny. Cuketa má podle všeho i protirakovinné účinky, zvláště slupky obsahují karoteny a hořčík, jejichž přítomnost přispívá ke správné funkci buněčných jader a celkové činnosti buněk.

Cuketa je skvělá při redukční dietě

Cuketa je velmi oblíbená nízkoenergetická zelenina, která má skvělé uplatnění při zeštíhlujících dietách. Její zařazení do jídelníčku se bezvýhradně doporučuje, zvyšuje totiž peristaltiku střev, čímž pomáhá při tzv. střevní ochablosti i při zácpě, prospívá také střevním sliznicím. Do stejné skupiny tykvovité zeleniny patří i dýně, která v této době již také dozrává a o jejíchž doslova zázračných účincích pro naše zdraví jsme si tu již psali. V kuchyni můžeme tyto dva druhy zeleniny využít podobným způsobem.

Cuketa - jeden z nejzdravějších druhů zeleniny

Cuketa obsahuje velké množství provitaminu A, který proniká až k jádrům buněk, čímž ovlivňuje naše celkové zdraví a dodává tělu energii. Kromě toho obsahuje tato velmi chutná zelenina již zmíněné karoteny a minerály - hořčík, vápník, železo, draslík, fosfor. Dále pak vitaminy A, B, C, vlákninu a asi 91 % vody. Je také skvělým prostředkem k celkové detoxikaci organismu. Pomáhá při překyselení žaludku, odvodňuje, má antibakteriální účinky, dobře působí na trávení, celkově zvyšuje imunitu a podporuje činnost mozku.

Cukety z obchodu - jaké vybírat?

V obchodech se zeleninou je nyní cuketa běžně k dostání. Vybírejte mladé, tenčí a světle zelené plody,  které jsou pevné a s lesklým povrchem. Při přípravě pokrmů zkuste mladou cuketu využít i se slupkou, která obsahuje množství významných živin, minerálů a vitamínů. Větší, starší a sytě zelené plody obsahují příliš velké množství vody a semen, která musíme před tepelnou úpravou odstranit.

Tepelná úprava a uchovávání cukety na zimu

Cuketu je možné upravovat nejrůznějšími způsoby, známá a chutná je například cuketová polévka, zapečené pokrmy z brambor a cukety, s masem i bezmasé, cuketa je skvělá dušená i grilovaná, výjimkou nejsou dokonce ani cuketové moučníky.

Chcete-li si blahodárnou cuketu uchovat i v zimních měsících, bude nejlepší ji zamrazit. Cuketu můžete uchovat v mrazáku klidně i rok. Nakrájejte ji na malé kousky nebo nastrouhejte na hrubém struhadle, odstraňte semínka. Kvůli obsahu vody zmrazená cuketa zvětší svůj objem, plňte ji proto raději do sáčků nebo do dobře uzavíratelných nádobek, nenaplňujte je však až po okraj.

Využijte tak skvělé chuti cukety i mimo sezónu a připravte si třeba skvělý a jednoduchý cuketový koláč na slano!

Zdroj: abecedazahrady.dama.cz, www.rehabilitace.info

Foto: Pixabay.com

Cukety pro zdraví i štíhlou linii patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Jarka 13.12.2017 13:12 Rady a zkušenosti s hubnutím

  To bych někoho takovýho kdo mě donutí a motivuje potřebovala. Ale nechám ten svět zdraví asi až po…

 • Pártlová 12.12.2017 23:12 hubnutí

  Smím se zeptat jakou zkušenost konkrétně? A spokojená jste byla?

 • Mrs.Emilia Fedorcakova 11.12.2017 18:12 hubnutí

  Hello, Apply and get qualify for a loan on low interest rate 1% and easy process. Contact me for…

 • Mikšová 09.12.2017 20:12 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Jarko jestli vám to samotný nejde tak já mám se světem zdraví zkušenost takovou že dokážou donutit…

 • Emilka 09.12.2017 20:12 hubnutí

  S liposukcí touhle zkušenost nemám ale s tím plastikem ano

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku