zdroj: pixabay.com
Crohnova choroba

Crohnova choroba - příčiny, diagnostika a léčba

Veronika Tůmová
22.01.2018

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění, které se může projevit v jakékoli části trávicího ústrojí, nejčastěji se s ní však shledáme v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva. Mezi hlavní příznaky nemoci jsou bolesti v podbřišku, patrná únava, posléze i hubnutí a zvýšená teplota, dále pak průjmy.

Sklon k tomuto onemocnění je ovlivněn geneticky. Lidé, v jejichž rodině se nemoc vyskytovala nebo vyskytuje, by měli navštívit gastroenterologii a nechat se odborně vyšetřit, aby se případné propuknutí nemoci podchytilo včas. Crohnova nemoc patří do skupiny zánětlivých onemocnění vnitřností. Nemoc však může mít projevy i v oblastech mimo trávicí ústrojí, k takovým projevům patří např. kožní vyrážka, kloubní záněty, dokonce také záněty v očích nebo zánětlivé afty v ústech.

Crohnova choroba - bližší popis onemocnění

Crohnova choroba je spolu s ulcerózní kolitidou relativně vzácným typem zánětu trávicí trubice, v poslední době však jeho výskyt narůstá. Závažnost a léčba, která je poměrně složitým a hlavně dlouhodobým procesem, staví tuto nemoc k těm, které rozhodně vyžadují pozornost a zájem odborníků. Chceme-li přesnou definici, pak Crohnova nemoc je tedy chronický zánět trávicí trubice, nejčastěji pak tenkého střeva, méně často tlustého střeva a zcela vzácně pak jícnu nebo ústní dutiny. Spouštěcím faktorem může být někdy bakteriální či virová infekce, nemoc se obvykle projeví mezi 20. až 40. rokem života. Je zajímavé, že v průmyslově vyspělých zemích severní polokoule je Crohnova nemoc evidentně daleko častějším jevem.

Rizikové faktory Crohnovy choroby

K rizikovým faktorům patří údajně škodlivá strava s nadbytkem rafinovaných cukrů a nedostatkem rozpustné vlákniny, která by tak mohla narušit složení přirozené střevní mikroflóry. Podobný efekt má také, jak známo, časté užívání antibiotik. K dalším možným spouštěčům nemoci patří kouření, užívání nesteroidních antirevmatik a podle všeho také hormonální antikoncepce. Průběh nemoci může mít i závažnější komplikace, proto je nutné zaznamenat včas varovné příznaky a nepodceňovat je.

Vyšetření a způsob léčby Crohnovy choroby

Zásadní je rozlišit tuto nemoc od ulcerózní kolitidy, která se projevuje velmi podobně a předpokládá se u ní i velmi podobná příčina vzniku. Je tu však jeden velký rozdíl, ulcerózní kolitida nikdy nepostihuje tenké střevo. Diagnostika se stanoví hlavně na základě klinických obtíží, kolonoskopie a rentgenového snímku. Obecně se jako základní předpoklad léčby doporučuje dlouhodobý klidový režim, dále pak vhodná nutriční strava, rovněž energeticky přiměřená vzhledem k omezení fyzické aktivity a zátěže. V těžších případech se podává chemicky definovaná strava sondou přímo do tenkého střeva, aby organismus nebyl zatěžován mechanickým zpracováním potravy.

Léky při těžším průběhu nemoci

Při těžším průběhu nemoci se podávají kortikoidy. Vzhledem k velkému množství vedlejších účinků nejsou však vhodné k udržovací léčbě. Mohou se doplnit o imunosupresiva, což vede k postupnému snižování dávek kortikoidů. K udržovací léčbě jsou vhodná také probiotika.

Zdroj: Wikipedia.cz, Stefajir.cz, Vitalion.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Alopecie - vypadávání vlasů
Co je to furunkl?

Další články

Alopecie - vypadávání vlasů
Vlasy

Alopecie - vypadávání vlasů

20.01.2018

Vlasy, jak známo, mají korunovat ženskou krásu, na jejich zdraví a kvalitě si proto obvykle úpěnlivě zakládáme a každé větší množství vlasů ulpělých na hřebeni dovede mnohé z nás d ...

Jak ochránit pleť před zimou?
Péče o tělo

Jak ochránit pleť před zimou?

30.12.2017

Mrazivé počasí naší pokožce rozhodně neprospívá. Ale existují metody, jak celé tělo lépe ochránit. Dáme vám pár tipů, jak před zimou lépe chránit rty, odhalenou tvář a ruce.