Chcete zhubnout? Zapomeňte na jednorázové diety

Rychlé hubnutí je snem všech, kteří se chtějí zbavit nadbytečných kil. Pokud mezi ně patříte, pravděpodobně jste narazili na některou z mnoha jednorázových diet, slibující splnění tohoto snu. Zapomeňte na ni a raději hubněte pomalu, ale zdravě. U jednorázové diety vás totiž místo vysněné postavy čeká zklamání v podobě jo-jo efektu a různých zdravotních potíží.

Proč po jednorázových dietách nezhubnete?

Existuje velké množství jednorázových diet, jedno však mají společné - vždy se jedná o drastické snížení příjmu kalorií a jednostrannou stravu. Rozhodnete-li se pro některou z nich, časté pocity hladu, únava a podrážděnost nejsou jediné nepříjemnosti, které vás čekají. Vaše tělo bude trpět nedostatkem živin, vitamínů a minerálů, což s sebou přináší zdravotní problémy.

Po jednorázových dietách sice zhubnete, ztracené kilogramy však budou pouze tvořeny úbytkem vody a nemalého množství svalové hmoty. Váš metabolismus se zpomalí a po návratu k normálnímu stravování vás čeká jo-jo efekt. Drastické snížení příjmu energie je pro vaše tělo signálem k nutnosti šetřit s energií.

Zpomalení metabolismu znamená velkou úsporu energie. Po návratu k běžné stravě si tělo pamatuje období hladovění a snaží se vytvořit si co nejvíce zásob tuku na „horší časy“. Výsledkem je nárůst tělesné hmotnosti, přičemž nabrané kilogramy jsou tvořeny tukem.

Hubnutí začíná v hlavě

Na počátku hubnutí stojí motivace. Zdravé hubnutí není pouze o zbavení se nadbytečných kilogramů. Zdravé hubnutí znamená trvalou změnu v životním stylu. Musíte proto nejprve přesvědčit mozek. Nástrojem, jak ho přesvědčit k trvalé země životního stylu, je silná motivace.

Velkou chybou je spojovat hubnutí s hodnotou vaší osobnosti, to vám odčerpá potřebnou energii. Demotivace a následný konec s hubnutím na sebe nenechají dlouho čekat. Stejného efektu dosáhnete stanovením si nereálných cílů.

Výživa – klíč ke zdravému hubnutí

Podstata hubnutí je snížit příjem energie a naopak zvýšit její výdej. Vaše tělo má však dostat všechny potřebné živiny i energie a nesmí hladovět. Hladovění totiž zpomaluje metabolismus a vede k obávanému jo-jo efektu. Zapomeňte na různé jídelníčky na internetu nebo v časopisech, ty slouží pouze pro inspiraci, jak by mohl vypadat ten váš. Každý člověk je jiný, žije v jiných podmínkách, má jiné nutriční potřeby. Strava každého z nás musí být proto individuální, musí v ní být zohledněno pohlaví, věk, zaměstnání, fyzická aktivita, ekonomické možnosti a další důležitá kritéria.

Existují však obecné zásady, které platí pro každého z nás. Strava má být pestrá, vyvážená, přičemž poměr sacharidy by měly tvořit 40 až 50 % z celkového denního příjmu energie, bílkoviny 20 až 30 % a tuky 25 až 35 %.  Jednoduché sacharidy, cukry, by měly tvořit pouhých 5 až 7 % celkového denního příjmu energie. Neměli byste zapomínat ani na dostatek vlákniny. Váš jídelníček by měl být z více než 80 % průmyslově nezpracovanými potravinami. Průmyslově zpracované potraviny totiž podporují nárůst tukových zásob.

Na vašem talíři by neměly chybět luštěniny, celozrnné obiloviny a výrobky z nich, ryby a libové maso, mléko a mléčné výrobky s nižším obsahem tuků, zelenina, ovoce. Zpestřením jídelníčku jsou ořechy a semínka, koření, bylinky a zelené natě. Ovoce hraje sice ve zdravé výživě i ve výživě při hubnutí důležitou roli, ne však každé ovoce se hodí na hubnutí. Některé druhy ovoce jsou totiž doslova plné fruktózy a tím i kalorií. Rovněž je doporučováno omezit solení, nadbytek soli vyvolává chuť na tučná jídla a podporuje zadržování vody v těle.

Na výběru nápoje záleží

Slazené nápoje, limonády, ovocné džusy, alkohol, energetické nápoje jsou plné jednoduchých sacharidů a tím i kalorií. Ideálním nápojem je čistá, neperlivá voda, dalšími vhodnými nápoji. Mezi ně patří neslazené čaje, bylinkové čaje, neslazené stolní vody, příležitostně minerální vody a nepřislazované zeleninové šťávy. Můžete si dopřát také neslazenou kávu.

Bez pohybu zdravě nezhubnete

Chcete-li zhubnout zdravě, bez dostatečného pravidelného pohybu se neobejdete. Pohyb zvyšuje výdej energie, podporuje nárůst svalové hmoty. Bez dostatku pohybu nemá tělo důvod k udržování si svalové hmoty. Udržování svalů je totiž energeticky náročné, proto jsou svaly jednou z prvních věcí, kterou začne vaše tělo omezovat, snížíte-li mu příjem energie. Svaly vytvářejí nejen pevnou a hezkou postavu, zrychlují také metabolismus. Dostatek pravidelného pohybu je rovněž velmi přínosný pro zdraví.

Rychlé a zdravé hubnutí do plavek

Zdroj: stob.cz, bezhladoveni.cz, abcdieta.cz, idnes.cz, fitplan.cz, alphega-lekarna.cz

Foto: Pixabay.com

Chcete zhubnout? Zapomeňte na jednorázové diety patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Dana 05.03.2018 01:03 Hubnutí

  Mě nikdy vživotě žádná dieta nepomohla až na tu kterou mi sestavil výživový specialista odtud…

 • Stanislava 05.03.2018 00:03 zdravé hubnutí

  Při hubnutí je to z velké části o stravě, a zbytek o cvičení.. Osobně sem zhubla až se světem…

 • Nikola 05.03.2018 00:03 hubnutí

  Ty jo to bylo tak už po měsíci,to sem shodila pár kil:)

 • Tereza 05.03.2018 00:03 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Jak funguje ta dieta ve světě zdraví, mám na mysli třeba ten jídelníček.. to ste museli některý…

 • Andrea 04.03.2018 23:03 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ta jejich metoda spočívá v tom, že pro každého klienta sestavují individuální hubnoucí plán. Mě…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku