zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Alkalická dieta: Cesta ke zdraví, nebo mýtus nebezpečný pro nemocné?

Veronika Matoušová
11.05.2022

Různých druhů diet existuje dnes nepřeberné množství. Některé se zaměřují čistě na hubnutí, jiné na zdravotní stránku, případně je smyslem určitého typu stravování ekologie, etika či snížení odpadů. Každá má své důvody a zaměření. Mezi oblíbenými směry je také dieta alkalická neboli zásaditá. Ta hlásá, že díky západnímu stylu stravování je naše tělo neustále překyselené, což způsobuje nejrůznější onemocnění, obezitu apod. Jaká je ale pravda?

Co alkalická dieta slibuje

Zásaditá strava se snaží držet vyrovnanou, a tedy přirozenou hladinu pH krve. Důvodem je názor, že v důsledku kolísání tohoto pH si tělo vytváří tukové zásoby, my přibíráme, a právě překyselený organismus pak tělo dovede k nejrůznějším chorobám. Měli bychom se tedy zaměřit na zásadité potraviny obsahující minerály ve správném poměru jako je vápník a hořčík, potraviny, které netvoří v těle kyselinotvorné zbytky, které by zatěžovaly játra či ledviny apod. Podle této diety bychom se tedy měli zaměřit zejména na ovoce, listovou zeleninu, semínka nebo ořechy, také některé obiloviny jsou v pořádku. Výsledkem alkalického způsobu stravy má být nejen ideální postava, ale zejména dobrý zdravotní stav bez větších potíží, a samozřejmě příval energie.

Opravdu způsobuje překyselení nejrůznější choroby?

V první řadě je potřeba si říct, že koncept jediné příčiny skoro všech onemocnění bývá typický pro různé šarlatány nebo podvodníky, kteří chtějí nabídnout všem jednoduché univerzální řešení jejich problémů. Tak to ale skutečně nefunguje. Každý organismus je jiný a má odlišné potřeby. Především je tedy nutné řešit potíže zcela individuálně.

Podle vědeckých studií neexistují žádné důkazy o tom, že by překyselení organismu mělo způsobit například rakovinu a alkalická dieta by ji dokázala vyléčit. A naopak – není prokázaná souvislost mezi příjmem kyselých potravin a osteoporózou atd. Acidobazickou rovnováhu v těle přirozeně a striktně udržují naše orgány (plíce, ledviny). Pokud by mělo dojít k nějaké odchylce, způsobilo by to závažné stavy ohrožující život. Fyziologické odchýlení od rovnováhy by tedy každý dobře poznal. 

Zastánci tohoto stylu stravování ovšem argumentují tím, že se jedná pouze o malou změnu v pH na hranici fyziologického rozmezí, při které má ale tělo již určité problémy udržet organismus v rovnováze a znamená to pro něj vyšší zátěž. To následně vede právě k různým onemocněním. Jiní podporovatelé alkalické stravy argumentují překyselením na úrovni jednotlivých buněk či systémů orgánů. To se však nedá obvykle změřit, navíc některé orgány jsou kyselé přirozeně (například žaludek).

Základem jsou zdravé potraviny, ale …

Pravdou ovšem je, že strava, kterou alkalická dieta podporuje, nijak extrémně neodporuje zdravotním přínosům. Jedná se vesměs o zdravé potraviny, které jsou obecně doporučovány a pro tělo jsou prospěšné. Jedná se o potraviny obsahující vysoké množství výživných látek, jako jsou vitamíny, stopové prvky, minerály nebo fytonutrienty. Mají také vysoký obsah vlákniny a mohou být bohaté i na kvalitní bílkoviny či zdravé tuky. Pořád se ale jedná o stravu omezující určité potraviny, například ty kyselé. Strava je pak méně pestrá, může být deficitní na některé makro i mikro živiny. Co je ale největší riziko této diety – rozhodnutí například pacienta s onkologickým onemocněním, že odmítne konvenční léčbu s tím, že ho vyléčí alkalická dieta.

Tento způsob stravování sice tedy doporučuje zdravé potraviny, ovšem základy a názory, na kterých je postaven, jsou více než povážlivě chatrné. Velkým rizikem se může alkalická dieta stát pro nemocné osoby, které uvěří jakémusi léčiteli a rozhodnou se svou chorobu léčit „jen“ alkalickým stravováním. Nejlépe každý udělá, když bude poslouchat své tělo, vnímat, co potřebuje a co mu (ne)dělá dobře. A řídit se podle toho. Jedině tak dojde každý ke své rovnováze.

Zdroje: www.institutmodernivyzivy.cz
 

Autor: Veronika Matoušová

Podběl lékařský – připravte se na sběr listů. Jak je můžete využít?
Je vám často zima? Může za tím stát některé z těchto onemocnění

Další články