5 tipů, jak do sebe v letních dnech dostat více tekutin

Pitný režim a jeho dodržování je věčný boj. Obyčejná voda je těžká do žaludku a často nám sama o sobě nechutná, zvláště pak starší lidé nejsou zvyklí dostatečně pít a dehydratace je u nich v těchto horkých letních dnech častým jevem.

Hlídáme děti, aby dost a pravidelně pily, sami na sebe však často zapomínáme. Nedostatek tekutin vede k bolestem hlavy, únavě, někdy i ke zhoršení příznaků nízkého tlaku či nevolnosti. To vše např. ve spojení se změnami tlaku, převážně ve dnech, kdy očekáváme příchod bouřky, může vést ke značně nepříjemným stavům a zdravotním problémům.

Barva moči prozradí stav vody v těle

Naše tělo je tvořeno zhruba v 55 - 60 % z vody, která je součástí každého procesu, který v těle probíhá. Běžně se doporučuje pít v rozmezí 2 - 3 litrů tekutin za den, v extrémně horkých dnech a při zvýšené tělesné aktivitě i víc. Dobrým ukazatelem, jak jste na tom ohledně dodržování pitného režimu a dostatku vody v těle, je vaše moč. Ta by měla být světla žlutá až čirá, pokud je tmavě žlutá, je to signál, že vody nepijete dost a měli byste příjem tekutin zvýšit. Jak na to?

Správný pitný režim - jaké tekutiny zvolit?

 1. Pokud vám obyčejná voda nechutná, rozhodně ji nenahrazujte slazenými limonádami. Omezte také kávu. Do obyčejné vody vymačkejte citrony, pomeranče nebo grapefruit, můžete zvolit i bobulovité plody, v této době snadno dostupné - maliny, jahody, borůvky apod. Můžete přidat osvěžující lístky máty nebo meduňky, nepřidávejte cukr. Vodu s ovocem nechte v lednici přes noc, aby se ovocné šťávy a bylinné esence dobře uvolnily.
 2. Dobrou volbou jsou také ovocné nebo bylinné čaje, vlažné nebo ledové, ne horké. Udělejte si větší množství čaje do džbánku a ten mějte vždy na stole. Čaj neuchovávejte více dnů, připravujte vždy čerstvý.
 3. Hodně se napít bývá nejdůležitější a také nejtěžší především po ránu. K tomu perfektně poslouží ovocné smoothies a čerstvé zeleninové šťávy. Dodají tělu potřebné tekutiny na začátku dne a jsou přitom skvělou snídaní plnou energie a vitamínů.
 4. Skleněná karafa nebo láhev s vodou vždy připravená na stole je jednoduchý a efektivní trik, jak i díky vizuálnímu vjemu navyknout organismus na pravidelná napití. Nezapomeňte, že napití nemusí vždy nutně předcházet pocit žízně, naopak, ten už svědčí o počínající dehydrataci.
 5. Správně dodržovat pitný režim však neznamená jen dostat do sebe co nejvíce tekutin. Pokud jich vypijete příliš, zatížíte organismus a ohrozíte činnost ledvin. Pozor si dávejte také na složení toho, co právě pijete. Nadbytečné množství vody prokazatelně zhoršuje filtrační funkci ledvin a zatěžuje srdce. Úplně spolehnout se nedá ani na obvyklé rady, kolik tekutin byste měli denně vypít. Tyto údaje jsou zcela individuální a závisí na věku, váze, složení potravy, typu zaměstnání i způsobu, jakým obvykle trávíte volný čas.

Zdroj: ona.idnes.cz, zena.cz

Foto: Pixabay.com

5 tipů, jak do sebe v letních dnech dostat více tekutin patří do témat
 • John Smithe970 09.08.2017 06:02:28

  An interesting dialogue is value comment. I feel that it is best to write extra on this subject, it won't be a taboo subject but generally persons are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers kadbbdkdedkceaef


Adresář

Diskuze na téma Hubnutí, dieta a zdravá strava

 • Dana 05.03.2018 01:03 Hubnutí

  Mě nikdy vživotě žádná dieta nepomohla až na tu kterou mi sestavil výživový specialista odtud…

 • Stanislava 05.03.2018 00:03 zdravé hubnutí

  Při hubnutí je to z velké části o stravě, a zbytek o cvičení.. Osobně sem zhubla až se světem…

 • Nikola 05.03.2018 00:03 hubnutí

  Ty jo to bylo tak už po měsíci,to sem shodila pár kil:)

 • Tereza 05.03.2018 00:03 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Jak funguje ta dieta ve světě zdraví, mám na mysli třeba ten jídelníček.. to ste museli některý…

 • Andrea 04.03.2018 23:03 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ta jejich metoda spočívá v tom, že pro každého klienta sestavují individuální hubnoucí plán. Mě…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku